1. 1.
  1821-1880
  fransız romancısı.
  ünlü yapıt madame bovary'nin yazarı.
  fransız edebiyatında gerçekçiliği başlatan kişi olarak kabul edilir.
  "romantizmin parçalayıcısı, realizmin babası"
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  en küçük şey bile biraz bilinmeyen içerir, onu bulalım... demiş fransız yazar. madam bovary ile zamanın şartları içinde olumsuz bir tepki almıştır. ayrıca guy de maupassant üzerinde etkileri vardır.
  2 ... ben miyim
 3. 3.
  içinde kısa hikayelerinin bulunduğu "cehennem rüyası" kitabı ile insanı gerçekçiliğe davet eden usta kalem.
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  gerard de nerval'in voyage en orient'da daha bir ılıman yaklaştığı "hasta adam" kabul edilen,esir osmanlıyı, andre gide in küstahlığıyla olmasa da ona yakın aşağılayıcı tasvirlerle ifadeye kalkmış koca kafalı kel fransız. dünyanın globalleştiği yüzyılımızın eşiğinde fransadan başlayıp mısır, lübnan, iran ile devam edip istanbul'da sona eren yolculuğunda, özellikle osmanlının başşehri istanbul'un, binbir gece masallarında ve doğu kaynaklı hikayelerde anlatılan gizemli güzelliğinden eser bulunmadığından yakınır. salome'nin de yazarıdır.
  1 ... zinani
 5. 5.
  kadıköy'deki sahafçılarda varlık dergisinin 12 eylül'ün hemen öncesinde çıkan, ağustos-1980 sayısında "edebiyat ve müzik" birlikteliğinin işlendiği sayısında guy de maupassant'ın kaleminden bir yazı okumuştum bu herifin hakkında. ona duyduğu hayranlığı şöyle ifade ediyordu maupassant:

  "karşıma geçip yazmaya başladığında, mutlaka kendimden geçerek ve büyülenerek okuyacağım birşeyler yazacağından emin olurdum. saatlerce yazar, biraz dinlenmek için masasından kalktığında merakla yazdıklarına bakardım. onca sayfa arasında yazılan herşeyin karalandığını görürdüm. tekrar yerine geçer, çalışmaya başlar, neler yazdıklarını göstermesini istediğimde, elindeki kağıdın üzerindeki 3 satırlık bir cümleyi gösterip, kendinden memnun,'işte bunu yazdım' derdi."
  2 ... zinani
 6. 6.
  12 Aralık 1821'de Fransa Rouen'de doğdu. 1880'de bir inme sonucu yaşamını yitirdi. Babası Achille Flaubert Rouen'daki bir hastanenin baş cerrahı, annesi de bir hekim kızıdır. 1840'ta liseyi bitirdi. 1841'de Paris Hukuk Fakültesine kaydoldu. 22 yaşındayken sara olduğu kabul edilen bir hastalığının bulunduğu ortaya çıktı. Eğitimini tamamlamadı. 1846'da babasını kaybetti. Bir kızı olan ablası da ölünce, annesi ve yeğeniyle Rouen yakınlarındaki Croisset'ye yerleşti, yaşamının tümünü burada geçirdi. ilk yazı çalışması 1837'de yayınlandı. Kasım 1849'dan Nisan 1951'e kadar Maxime du Camp ile birlikte Yunanistan, Anadolu, Mısır, Filistin, Suriye ve italya'yı dolaştı. içe kapanıklığından, yalnız Mısır'a ve Tunus'a yaptığı yolculuklarla sıyrıldı. Ünlü romanı Salambo'yu ona esinleyen de, bu yolculuklar oldu. Edebiyat dünyasından pek çok kişiyle mektuplaştı. Bu mektuplardan bazıları sonradan büyük ün kazandı.

  Gerçekçilik akımını başlatan kişi olarak gösterilmesinde ünlü romanı Madame Bovary kadar bu mektuplarda dile getirdiği edebiyat ve sanatla ilgili görüşleri de etkilidir. Yaşadığı dönemde kitaplarından maddi kazanç sağlayamadı. Yaşamının son yılları acılar, edebi başarısızlıklar ve maddi zorluklarla geçti. Bu dönemdeki en büyük avuntuları, manevi oğlu olan Guy de Maupassant'ın başarısı ve başını Emile Zola'nın çektiği natüralist (doğalcı) grubun ona verdiği değerdi. En ünlü romanı olan Madame Bovary 1856'da yayınlandığında, yazar ve yayıncı hakkında ahlaksızlığa teşvik suçundan dava açıldı. Madame Bovary bugün dünya edebiyatının temel taşlarından biridir.

  Roman
  Madame Bovary (1856)
  Bir Delikanlının Hikayesi (1870 iki cilt: Bir Delikanlının Hikayesi 1964, Gönül ki Yetişmekte 1982)
  Ermiş Antonius ve Şeytan (1968)
  Bouvard ile Pecuchet (1881)
  Salambo (1862, Türkçe 1935-1985)

  Oyun
  Gönül Şatosu (1880)

  Öykü
  Üç Hikaye (1887, Türkçe 1955, 1981)

  Deneme
  Basmakalıp Düşünceler Sözlüğü (1913)
  Kitap Deliliği (1926)

  Günlük
  Kırlarda ve Kumsallarda (1886)

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Gustave_Flaubert
  1 ... mulayim
 7. 7.
  guy de maupassant' in manevi babasidir kendisi. Fransiz edebiyati derslerimde her ikiside canima okumustur.
  ... la penobre
 8. 8.
  zamanında iyi bir kokocuydu, haşhaş çeker ve avrupa'yı dolanıp iyiden iyiye bir bohem hayatı yaşardı. tabi bu dönemde bir çok yunan klasiği biriktirmiştir. hatta bu yaşamı sırasında yazdığı bir eseri vardır: The Temptation of Saint Anthony. fakat bu eser arkadaşının ''herc-ümerc et, at bunu çöpe, kaldır gözmün önündne bre mel'un'' demesi ve bir tavsiyeyle ''bak hacı gel sen, sıradan bir fransız burjuva hatunu hakkında yaz'' tavsiyesi nihayetinde yazarımız Madame Bovary'yi yazar.

  fakat bilinmeyen bir gerçek vardır, madame bovary yaşarken birinci eseri olarak bilinmiyordu. bilinen; salambo'idi ki bu kitap pagan ritüelleri ve bu paganların insan kurban edişlerini anlatan ilginç bir kitaptır. ama zamanımızda pek okunmaz..

  peki flaubret'i flaubert yapan nedir? sıradan olayları yeni ve farklı bir şekilde ifade etmek..
  2 ... calderon de la barca
 9. 9.
  1821 yılında doğmuş Fransız yazardır. Babası hem cerrah hem de aynı zamanda emlakçılık ile uğraşırdı. Kendisi de bir süre bu iş ile uğraşmıştır, ancak kısa sürede sıkılmış ve asi yaşam tarzı yüzünden okuldan atılmıştır. Bu yüzden babası tarafından Paris'e okumaya gönderilmiştir. Yazarlık hayatına hukuk okuduğu bu yıllarda başlamıştır. ilk eserlerinde bolca esinlendiği, kendinden yaşça epey bir büyük ve evli bir kadına aşık olmuştur. Çalkantılı yaşamında her zaman hayattan korktuğunu ve kötü bir hastalığa yenik düşeceğini düşünmüş ve dile getirmiştir. Kaldı ki epilepsi hastasıdır. Hayatının çoğunu babası tarafından alınan evde geçirmiş, o öldükten sonra annesinin yanına taşınmıştır. Eserlerinde realizm türünün bütün özellikleri ve mükemmeliyetçilik göze çarpar. Çoğunlukla acı sonları olan aşk hikayelerini konu almıştır. 8 Mayıs 1880'de hayata gözlerini yummuştur.
  ... massattack
 10. 10.
  gözlemlerine dayanan olayları yazıya aktarmada oldukça başarılı fransız romancı. 1851 senesinde türkiye' ye gelmiştir.
  ... legend of the stranger