bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  yakın zamanda yapılan iki büyük katliamdan biri.

  bu katliamın önemi yakın avrupa tarihinde 2.dünya savaşında hitler'in yaptığı katliamları aratmaması ve o günden buyana 1 gecede yapılmış en büyük katliamlardan biri olmasıdır.

  günlerden yarın olacak, üzerinden 10 koca yıl geçmiş olacak
  bir toprağın kana doyduğu gün hatırlanacak
  10 bin kişinin canlarının teslim alındığı o kara gün
  boşnakların plan-program dahilinde nasıl da katledildiği anlatılacak
  yine gözyaşları akacak, zambakların boynu bükülecek, mavi kararacak
  yüzümüzü ısrarla batıya dönmeye çalıştığımız bugünlerde
  batının elbirliğiyle giriştiği bu katliamı öbürsü gün unutacağız hemen
  çünkü artık tarih nostalji için var, ders almak için değil...

  bugün senin için ağıtlar yakıp gözyaşı dökenlere aldanma sakın
  onlar dün senin kanın akıtılırken yüzlerini çevirmişlerdi.
  sakın...

  "onlar ki, müminleri bırakıp kafirleri dost ediniyorlar; onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? oysa izzet ve şeref, tamamıyla allah'a aittir." (nisa suresi 139. ayet meali)
  19 ... pandora
 2. 2.
  srebrenitza yaklaşık 8 bin boşnağın katledildiği yer. hem bir yer adı hemde 2. dünya savaşından sonraki en büyük katliamın adı.
  bosna da savaş devam ederken bu bölgeye gelen hollandalı birleşmiş milletler güçleri yerli halka yani müslüman boşnaklara, bu bölgenin artık güvenli bölge olduğunu ve tüm silahların toplanması gerektiğini söyleyerek bölgeyi silahsızlandırıyorlar. hollandalıların hemen ardından bu bölgeyi işgal eden sırplar herkesi katlederek öldürüyorlar. 7 yaşında bir çocuk da var içlerinde... ve biz dahil tüm dünya bu olaya böyle aval aval baka kalıyor. avrupa nın 'göbeğinde' 1995 yılında gerçekleşen bu katliamın bugün anma törenini ve bulunan yeni toplu mezarlarda ki kişilerin cenaze törenini izleyenler bir parçada olsa suçluluk duymuşlardır sanırım...
  srebrenitza binlerce kalp dolusu acının olduğu bir yerdir.
  türkiye nin daha iyi anlaması, yakın durması, hakikatli ilişkiler kurması -halklar ve hükümetler düzeyinde- gereken sarayova yani saraybosna nın sınırları içindedir.
  kalbimize vuran bir soy acısının adıdır.
  bosna mayko, srebrenitza sestro...
  9 ... karın desen jack
 3. 3.
  birleşmiş milletler adına bölgedeki güvenliği sağlamakla görevli hollanda birliğinin kamptaki binlerce kişiyi sırplara elleriyle teslim etmeleri üzerine yaşanmış katliam.daha sonra hollanda hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştır.
  5 ... disco inferno
 4. 4.
  bosna'da bulunan yeni toplu mezarla bir kez daha hatırlanan katliam.
  http://www.ntv.com.tr/news/390533.asp
  3 ... stockton to malone
 5. 5.
  avrupanın şımarık çocuğu sırpların vahşice katliam yaptıkları kent. insanların başına fes giydirilmiş ve hadi türkler şimdi kurtarsın sizi de görelim nidalrıyla kurşun yağdırılmıştır.
  5 ... qb1903
 6. 6.
  hollanda nın askerlerinin kahpeliklerini ödüllendirdiği insanlık dışı olaydır.
  6 ... serander
 7. 7.
  (bkz: srebrenica katliami)
  1 ... ankakusu
 8. 8.
  avrupanın göbeğinde yapılmış ve o her şeyden dem vuran bm'nin gözlerini kısarak baktığı tarihinin en büyük ayıbıdır. Gün gelecek ve o ufacık eller sizi cehennemin dibine itecek. Allah bu katlıama kayıtsız kalan ve göz yuman herkes'in belasını versin...
  4 ... fatal
 9. 9.
  sırbistan, uluslararası adalet divanı tarafından gün itibariyle soykırım suçundan aklandı ve bosna'nın tazminat talebi reddedildi. verilen karar maddeleri şöyle:

  -Mevcut uluslararası hukuka göre, sorumluğu bulunan kişi ve kurumlarıyla Sırbistan soykırım yapmamıştır.

  -Sırbistan, soykırım işlemek için plan yapmamış, soykırım eylemini kışkırtmamıştır.

  -Sırbistan, BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırma Sözleşmesine göre yükümlülüklerini ihlal ederek, soykırıma iştirak etmemiştir.

  -1995 temmuzunda Srebrenitza'da meydana gelen soykırım konusunda, Sırbistan BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırma Sözleşmesine göre soykırımı önleme yükümlülüğünü ihlal etmiştir.

  -Sırbistan, Ratko Mladiç'in soykırım ve soykırıma iştirak suçlamaları nedeniyle yargılanacağı eski Yugoslavya için kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesine teslim edilmemesi ve mahkemeyle tam bir işbirliği yapmaması nedeniyle BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırma Sözleşmesine göre yükümlülüklerini ihlal etmiştir.

  -Sırbistan, eski Yugoslavya için kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesine soykırım ve başka suçlarla itham edilen kişilerin teslimi ve mahkemeyle tam bir işbirliği konularında yükümlülüklerini yerine getirecek acil tedbirler almalıdır.

  -Davada mali tazminat uygun bulunmamıştır.

  kaynak: http://www.milliyet.com.t...07/02/26/son/sondun28.asp
  4 ... terzioglu
 10. 10.
  http://www.musvedde.net/node/7
  ... ibrahim kurban