bugün

simgesi ag
demir demirkan ın ilk albümünde yer alan güzel bir şarkı.

uykum yok
kafam güzel
sabah erken
damlalar denize çiselerken
yalnızım bir kaç saat daha

bu sahilde bıraktım
seni dün gece
öptüm son kez sessizce
yüzümde o sahte gülümsemeyle

gümüş renkli güne başlarken
yağmur altında ağlarken
kokun var üstümde
şafakta bu sahilde

gümüş renkli güne başlarken
yağmura karşı ağlarken
kokun var üstümde
şafakta bu sahilde

uykum yok
kafam güzel
sabah erken
damlalar denize çiselerken
yalnızım bir kaç saat daha

bir hata sandım seni dün gece
kaldık son kez göz göze
yüzümde o sahte gülümsemeyle...
kanal d'nin osuruk dizilerinden sadece birisi. zengin aile, zengin kiz...ulan sanki saraylarda dogup buyuduk be, amma merakliymisiz paraya baska isimle hitap edenlerin yasamlarina, ozellerine.
(bkz: asmali konak)
toptanciligi genellikle istanbul'da yapilir bunun. merkezi ise tavukpazari denilen yerdir (kapalicarsi'nin cemberlitas tarafindaki cikisinin bulundugu yer, atik ali pasa camisinin arkasi). burada hem bissuru gumus atolyesi vardir hem de toptanci. atolyelerde saf gumus islenir, acayip acayip seyler yapilir. yine buradaki esnafa satilir. ama esnaf sadece buradaki atolyelerden mal almaz, tayland basta olmak uzere bir cok uzak dogu ulkesine ayda veya iki ayda bir gidilerek buradan essiz guzellikte islenmis gumus alinir. toptancilar genellikle perakendecilere ve kuyumculara satis yaparlar ama tek bir parca icin gelen bir musteri de asla geri cevirilmez. para ne guzeldir cunku. ayrica her ay mutlaka ellerine bavullar dolusu mal verilen elemanlar turkiye turuna gonderilir ve belli basli illerde kuyumculara satis yaptirilir.
Kristal Sistemi Kübik olan element. Uzunlamasına tel şekilli veya pulsu, masiftir. Sertliği 2.5 - 3, Özgül Ağırlığı 10.50 arasındadır. metalik parlaklığa sahiptir. ayırıcı özellkleri; rengi, nitrik asitte kolayca çözünürlüktür. birincil olarak hidrotermal damarlarda, ikincil olarak gümüş içeren cevher yataklarının oksidasyon zonlarında oluşur.
Hoş bir demir demirkanşarkısı. Müziğinden çok sözleri dikkat çeker.
yayınlanan diziler arasında öpüşme sahnesi rekorunu kimseye kaptırmayan absürt dizi.*
nükhet duru'nun '96 tarihli albümü.

albümde yeralan şarkılar da şu şekildedir;

01-nerde
02-hoba
03-döne döne
04-melekler
05-yeniden
06-canım yanar
07-yolun uzun
08-doktur
09-dolunay
10-Türkan Şoray'ın gözleri
11-durmayın
12-nerde ext. ver.
suskunluğun altın değerine mukabil önemsizlik yüklenmek amaçlı konuşkanlığa giydirilmiş 2 beden küçük kılıf. "söz gümüşse sükut altındır" ile ekilen tohum ileride "konuşma, karışma, kaytarma" 3 k 3 boy fidanına ulaşır. söz gümüş falan değildir, susanlar hatırlanmaz; konuşanlar unutulmaz. bir kral ölümsüzleşmek için heykeltıraşın birine büstünü yaptırır; kral ölür, unutulur, eser sahibi ve eser yıllarca hatırlanır. işte bu kral ve halefi zihniyetir "konuşma" diye dayatan.
bitmek bilmeyen gereksiz dizi.
bir ev ziyareti sırasında izlemek zorunda kaldığım dizi.kıvanç tatlıtuğ insancığına olan nefretimi arttırmıştır.
Çok eskiden gümüş, dünyanın birçok yerlerinde az miktarda bulunan doğal gümüş kaynaklarından elde ediliyordu. Doğal gümüş; saf veya daha çok altın, bakır, civa ve diğer metallerle alaşımlar halinde bulunuyordu. Norveçte, Güney Peruda, Coloradoda kazılarda işlenmiş büyük külçeler bulunmuştur. ispanyada 1860ta sekiz tonluk bir külçe çıkartılmıştır. Gümüş, daha çok yer kabuğuna dağılmış bileşikler halinde bulunur. En çok rastlanan gümüş filizleri; argentit (Ag2S) ve gümüş klorür (AgCl) olmaktadır. Arsenik veya antimonla karışmış sülfür filizleri de vardır.
spoiler
meeehmet ve gümüş son model bmwlerine atlar, meeemet gümüş'ü eve bırakacaktır. yolda tartışmaya başlarlar. son anda görülen araba farları, kaza olacak belli... ve şaranpoldeler artık. buraya kadar klasik olduklarından başka bir şey demiyorum.
arabanın kaputtan alevler çıkıyor. meeemet uyanır, arabadan çıkar ama gümüş sıkışmıştır.
aman allah'ım ne olacaktır şimdi? heyecan, adrenalin bir kıyamet... meeemet gümüş'ü oturduğu yerden kaldırmaya çalışır, gümüş kalkamaz, sıkışmıştır bir kere. meeemet bey seni bırakmam bende patlayacağım arabada deyip yan koltukta yerini aldıktan sonra etraftan iki kişi yardıma koşar. gelip gümüş'ün oturduğu kapıyı bir demir parçasıyla açarlar. gümüş arabadan kendisi iner ve tazı gibi koşarak uzaklaşır.
spoiler
ulan nasıl bir sıkışmadır ki bu kapı açılınca koşarak kaçtın! yani sıkışmamıştın da yan kapıdan inmem diye kapris mi yapıyordun? hakikaten tebrik ediyorum hem seni hem de diziyi zorla bana izleten ablalarımı.
özellikle lise çaglarında gençlerin ragbet ettikleri takıların hammaddesi. karardıgında en güzel parlatma yöntemi sigara külüyle ovmaktır. ankarada karanfil pasajı gümüşçülerin toplandıgı bir pasajdır.
en iyi iletkendir.
gümüş'ün "gümöööşş" şeklinde telaffuz edildiği dizidir.
(bkz: meeeemet doğuruyorum) *
ejderha mızrağı romanlarında güçlü bir gardiyan ejderha.
simgesi: ag
bu element insan vücudu tarafından herhangi bir metabolik işlev gerçekleştirmez.ilaçlarda antiseptik ve astringent olarak kullanılır.siğillerde ve burun kanamalarının durdurulmasında faydalıdır.
hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde besinlerle birlikte verilen gümüşün çok az bir bölümü vücut tarafından emilmiştir. (%10) bu mineral karaciğere taşınmakta ve depolanmaktadır.
gümüş; bakır, selenyum ve e vitaminiyle karşılıklı ilişki içindedir. yani gümüş vücudu bu mineraller tarafından zehirlenmeye karşı korur ya da tam tersi de geçerlidir.
kronik gümüş zehirlenmesi, gözdeki bağ zarlarının mavi bir renk almasına neden olur. gümüş nitrat gibi gümüş tuzları tarafından zehirlenmenin belirtileri; dudaklarda solgunluk, karın ağrıları, baş dönmesi, kusma ve titremedir.
türk televizyonlarında yayınlanan en anlamsız dizi, inat edip 3 sezon falan oynamıştır, bitti çok şükür kurtulduk.
isminin kökeni aegean dan gelir. ege deniziyle bağlantısı olduğu düşünülen bir elementtir.
eski kanal d dizilerinden.şu sıralar arap televizyonlarında yayınlanmakta. bazı din adamları bu dizinin yayınlanmasından oldukça mutsuzmuş. arap geleneklerinin değişimine neden olacağını düşündükleri bu dizi hakkında vaaz vermektelermiş. ilgili haber için link:

--spoiler--
http://www.ntvmsnbc.com/news/454456.asp
--spoiler--
başrol oyuncusu kıvanç tatlıtuğ tarafından suudi kadınları baştan çıkaran dizidir ,kıvanç tatlıtuğ un telefonlara indirilen fotoğrafları yetmezmiş gibi bir de artık kadınların gün muhabbetleri değişir olmuş

kıvanç benim, hayır benim tartışmalarıyla ,kadınlar arasında iç karışıklık yaşanırken ,erkekler bir köşede hırslanıp kadınlara dalmak için uygun zamanı ve koşulu bekler olmuşlar, bir türk bir suudi arabistan a bedelmiş.
arap mbc kanalında "nur" adıyla yayınlanan türk dizisi. efendim anlaşılacağı üzere; dizinin esas kızısının adını nur yapmışlardır kendileri. Esas oğlanısının adı da sıkı durun: muhannet yapılmıştır. Gerçi bunun, bizim alçak anlamında kullandığımız kelimeyle aynı olmadığını, at kimin, kısrak kimin, tay kimin bir anlam ihtiva ettiğini de öğrenmiş bulunuyorum ama olsun yine de komik bir çağrışım yapmaktadır.

(bkz: allah muhanete muhtaç etmesin)
bir gümüşçünün duvarında yazdığı gibi; altın kendini, gümüş takanı gösterir.
suyu sterilize etme ozelligi bulunan, abd de atletizm sporunu icra eden atletlerin ayaklarinin kokmamasi icin coraplarina katilan maden.
güncel Önemli Başlıklar