1. 1.
  tüm zamanların en iyi 250 filminin sıralandığı oldukça gerçekçi liste. bir film sadece popüler olduğu için ya da çok oscar aldığı için bu listeye girmemektedir*, bu nedenle çoğunlukla güvenilebilecek bir listedir, film koleksiyonu yapan kişinin el kitabı niteliğindedir kanımca.***

  http://www.imdb.com/chart/top
  5 -2 ... fth
 2. 2.
  üyelerin verdikleri oylarla belirlenen listedir. nitekim ilk sıra uzun zamandır değişmemiştir *
  5 -1 ... muhasebeye giris
 3. 3.
  içinde çoğunlukla kötü film olmayan liste, ama her iyi filmi de bulamıyorsunuz maalesef listede. sayı sınırlı olduğu için normaldir, fakat yeni filmlerin listeye girmesi tabii ki çok daha kolaydır.
  3 -1 ... paradigma
 4. 4.
  imdb * film veritabanı sitesinin gelmiş geçmiş en iyi 250 filmi, üyelerinin verdiği oylarla bize sunduğu liste.

  Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerin bulunduğu listedir.

  http://www.imdb.com/chart/top
  2 ... swashbuckler
 5. 5.
  http://www.twofifty.org
  -2 ... how i learned to stop worrying
 6. 6.
  kaliteli oylama yapan insanlar düşünüldüğünde, gerçekten sinemaseverler için vazgeçilmez bir listedir, mesela şöyle bir de örnek vermek istiyorum;

  fight club için, an itibariyle 4104 kez 1 puan verilmiş, bu sayı; 2,3,4 ve 5 puan verilme sayılarından yüksek bir sayı. yani yüce sinema oylayıcıları oturmuşlar ve her nasılsa 1 puan yakıştırmışlar. tabi diyoruz olabilir pek tabi, kendi zevkleridir, istediği puanı verebilirler.

  devam ediyoruz, v for vendetta'ya geliyoruz. bu film için de, 2348 kez 1 puan verilmiş ve yine bu rakam aynı şekilde 5 puandan bile yüksek. ilginç geliyor yine ama devam ediyoruz.

  a clockwork orange'a bakalım bir de. yine aynı şekilde, 1 puan 5 puandan bile fazla.

  bir de animasyonlardan birine bakalım. aklıma ilk gelen the incredibles oluyor ve bakıyorum, yine aynı yine aynı.

  duygusal bir filme bakasım geliyor. önce city of god'a gidiyorum, 6'dan fazla 1 puanın sayısı, sonra ise oscarlı american beauty'ye bakıyorum, yine aynı.

  hadi birinci olan the godfather'a göz atalım. inanılmaz bir şekilde 1 puanın sayısı, 7 puandan bile yüksek.

  ilk 250'yi oluşturan insanların düzenli oylamalar yapan izleyiciler olduğunu biliyorum ancak bilirsiniz ki sözlükte de seri oylamalar yapan yazarlarımız var, eksi veya artı.

  tüm bunları yazmamın nedeni, insanların çoğu zaman objektif davranmaması oluyor. eğer bir filme 1 puan veriyorsan ondan daha kötü film çok az izlemiş olman gerekiyor ancak fight club gibi, city of god gibi bir şahesere bir puan verip o yakıştırmayı yapmak gerçekten insafsızca oluyor. bu bakımdan bazen düşününce yüzeysel gelmiyor değil.

  ancak her şeye rağmen, şahane bir listedir ve listede bir tane defolu film yoktur, hepsi izlenilmesi gereken başyapıtlardır, haa oraya giremeyen başyapıtlar yok mudur? vardır tabi ki, mesela eşkiya'nın notu gayet oraya girebilecek kadar yüksektir. hatta ilk 25'te olması gerekmektedir. ancak demin de bahsettiğim gibi, belirli oylayıcıları var sitenin, o ilk 250 onların oylarıyla oluşturuluyor, ve tabi ki spesifik ve yerel bir film olan eşkiya'yı kaçı izlemiştir bilinmez...
  12 -1 ... beholderr
 7. 7.
  ilk 50 filmin arşivinizde olması iyi bir sinema sever olduğunuzu ortaya koyar.
  3 -1 ... turkerr
 8. 8.
  bir döneme damgasını vurmuş ekol filmlerin de listede olduğu, pek gerçekçi sıralama. yalnız 150. sıradan sonra biraz kolpa gibi.
  1 -1 ... sex files
 9. 9.
  gün itibariyle 1. sıraya the dark knight ın oturduğu liste. *
  3 ... dis kapinin mandali
 10. 10.
  yeni çıkan her filmin hemen en üst sıralara yerleştiği, zamanla aşağılara düşmesi ile de düzene oturan liste. mutlaka hesaplama yönteminin elden geçirilmesi gerekli.
  3 ... kronik zugurt