bugün

kaliteli türk filmi.

Özel Çamlıca Lisesi'ne yeni atanan müdür Mahmut Hoca (nam-ı diğer Kel Mahmut) kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu Hababam Sınıfı'nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrenci haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır, Ferit`in bir çocuğu vardır ve onu okula getirmek zorunda kalır...

Unutulmaz serinin bu ilk filmi Rıfat Ilgaz`ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır. Türk sinema tarihinin en komik 2 filminden biri olarak kabul edilmektedir (diğeri Tosun Paşa) ve aynı zamanda IMDB sitesinin anketinde sinema izleyicilerinin oylarıyla belirlenen dünyanın en komik filmleri listesinde 3. olmuştur.
kemal sunal'lı ve şener şen'li ilk kadroyla çekilen filmleri türk sinema tarihinin en iyi filmleri olan, ancak kadro değiştikten sonrakilerin tamamı iğrençleşmiş kült film(ler)...

(bkz: hababam sınıfı askerde)
(bkz: hababam sınıfı üçbuçuk)
(bkz: allah cezanızı versin)
defalarca yayınlanmasına rağmen,her seferinde aynı tadı veren ve güldüren film.
Türk sinemasının efsanevi kelimelere sığmaz birçok efsane komediden daha komik olan komedi filmimiz.Her dönem halkımızı güldüren iyi insanların çektiği bir kült film...
şimdilerde çekilen versiyonlarını izledikçe, değeri daha da artan film. yoksa biz büyüdük mü ne?
(bkz: kemal sunal), (bkz: şener şen), (bkz: münir özkul), (bkz: adile naşit), (bkz: halit akçatepe) ve (bkz: diğerleri)...
Artık çekilmesini istemediğim ve ölen sınıf öğrencilerinin kemiklerinin sızlamasını istemediğim güzel bir yeşilçam efsanesi.
(bkz: ben size burda sigara içmeyin demedim mi)
(bkz: YARAN hababam sinifi replikleri)
her izlenildiğinde güldüren,edebiyat son sınıf öğrencilerinin hikayelerini anlatan komedi filmleri
bi rifat ilgaz harikasi
müzigi melih kibar a ayit olan efsanevi komedi serisi
inek şaban'ın 'biz zaten bu hayatta 2 şeyden çekiyoruz.
1. kel mahmut
2. trabzonspor.' diye beni yaran bir repliği vardır.
bir sahnesinde kel mahmutun -genemi yenildiniz.. sorusu üzerine halit akcatepenin -su trabzona hic sansımız tutmuyo bi türlü yenemedik.. dediği türk sinemasının bas yapıtı
kemal sunal'ın oynadıgı filmler ile efsanelesmis turk sinemasının kült yapım örneği. Ancak daha sonraki bolumler gercekten de digerleri yanında cok kotudur...
*buraya hababam derler.buraya gelen sigara da içer,kopya da çeker,okuldan da kaçar.
ahmet:ama ben bunları yapamam ki!
şaban:yaparsın anam,yaparsın yavrucum,yaparsın!

*(edebiyat öğretmenini sözde öğrenci diye yutturma numarasını kızların sözde çakmaması sahnesi)
kızlar:şunlara bak,akılları sıra bizi oynatacaklardı.
kızlardan biri:başka adam bulamadınız mı bizi kandıracak?
şaban:bulamadık,elimizde bu vardı!

*veeee...(tünel sahnesi,tünelin ucu mahmut hocanın odasına çıkar)
şaban:aaaa mahmut hoca da kaçmış,sen de mi kaçtın mahmut hoca?

süper filmdir süpeeer...
güzel film olsa da çocuklara kötü örnek olduğu kesindir, en azından bize olmuştu. hocalar "ne haylazsınız hababamı geçtiniz" dediğinde götümüz tavana vururdu daha da coşardık. liseyi bitirince aslında yalnış bişey olduğunu anlıyorsunuz.
ders sırasında edebiyat hocası şişko öğrencilerden birine kendi söylediğini tekrar etmesini ister ve söyler;
hoca:''tizi reftar olanin, payine dagmen dolasir''
öğrenci:''teyzesi defterdar olan, faytonla damda dolasir''
Şaban: efenim röntgen insanın içini gösteren bi alettir, ee bi de bol miktarda röntgenci vardır.
Ayşen gruda: vaktiniz doldu bilemediniz.
Şaban: napalım sağlık olsun.
ayşen gruda: zaire cumhurbaşkanı kimdir?
Şaban: (ferit ve güdük'e) ne yüzüme bakıyorsunuz lan zaire'nin cumhurbaşkanı ben miyim?
Güdük necmi: ımm zaire'nin cumhurbaşkanı mehmet ali clay'dir.
Zühtü hoca: Evet çocuklar söylediklerimi tekrar edin ; Süzme ruhuni pahidarin, mujgaaan mujgan, kim tekrar edecek?
Güdük Necmi: ben hocam, kış geliyor ört hocam yorgaaaan yorgan üstüne...
gerçek mizah duygusuyla yoğrulmuş, izledikçe izlemek istenebilecek, samimi unutulmayan efsane filmler...
son zamanlarda laboraturların havaya uçması sahneleri gerçek hayata da vuku bulmaya başlayan filmler dizisi.
Üst üst'e en çok sıkılmadan izlenebilecek filim dalında guinness rekorlar kitabına girmesi gereken kaliteli türk filmi klasiği.
her sınıfa öğretmenler tarafından söylenen söz. sınıfta fazla gürültü olmuşsa veya yaramazlık sınırları aşıldıysa ; ''hababam sınıfını geçtiniz'' diyerek kullanılır.
taklitlerinden sakının dedirten, izlenesi ama doyulamayası, ömürlük bir ustalar yapımı.
dünya üzerinde en komik filmler arasında en iyi üçüncü film seçilen filmdir.