bugün

türk sinemasında bir başyapıt...
tüyleri diken diken eden sonu,muhteşem müzikleri ve büyük oyuncu kadrosuyla türk sinemasında çığır açmış bir eserdir...
-eşkiya ne demek?
+yol kesen,daga çıkan,haraç alan demek
-sen hiç eşkiya gördünmü?
+gördüm.adı baran dı
şener şen e birkez daha hayran olduğum, gelmiş geçmiş en iyi türk filmlerinden.
uğur yücel ve şener şen in unutulmaz filmi
şener şen ve uğur yücelin birlikte oynadığı her filim gibi çk çok güzel bir filmdir. türk sinemasında milad olmuştur. sonunda da hüngür hüngür ağlatmıştır.
seyreyle güzel ve fırat ağıtı gibi mükemmel parçalara sahip sountracki olan film.
-ben sana çocuğa kefilim demiştim,bir şey olursa bana gel demiştim,sözünü tutmadın çocuğu öldürdün.olmadı,anlaşmayı bozdun.... daannn!!!.
Sener Sen ile Ugur Yucel arasindaki son dialog inanilmazdir:
"-çok korkuyorum eşkiya.beni birakma
-korkma.. önce toprağa gideceksin.. sonra toprak olacaksın. orda ozunu bulacaksin... sonra bir gül olacaksın.. o güle bir arı konacak.. o arı... belki de ben olacam
sanki şimdi ben konuşmuyorumda başkası konuşii kendi sesimi unutmuşam eşkiya seni bekledim hiç konuşmadım. hep yıldızları izlemişem, hiçbiri kaymadı bilirdim sen ölmedin.
-burası neresi??
*istanbul
-istanbul ha.
*neresi olcak ki?
-istanbul ha. burdan gorunusu bizim oralara benziyir.cudinin tepesindeyim sanki.
der ve arkadan baran yildizi calmaya baslar.

hep guldurcek degil ya sener senzaman zaman da boyle aglatıyor ınsanı. belki de onu bu kadar sevmemin nedeni bu filmden kaynaklanıyor.cumalinin oldugu an sener senın beni gozyasına bogdugu an idir.
kendisini(şener şen) koruyan muskanın yere düşmesiyle ölecegini bildigi için terastan yıldızların görkemi altından intihar ettiği sahne beni ve eminim bircok kişiyi dumur etmiştir.en iyi türk filmlerindendir.filmin hakkını fazlasıyla vermiştir şener şen.
Şener Şen,Uğur Yücel... ( başka bişey yazmaya gerek yok zaten)
(bkz: muhtesem eskiya diyaloglari)
uğur yücel'in

+sen çok vuruldun eşkıya.bilirsin. yaşıcak mıyım?
sözü duygu seli yaratır.

edit: samsun dağlarında eşkiyalık yapmış büyük babama selamlar olsun.*
şaki
genelde eskiden dağlarda yaşayan yol kesip adam soyan kişilere verilen ad.

aynı zamanda bir eşkıyanın hayatını anlatan bir türk sineması başyapıtı.Güzel de bir soundtrack albümü vardır.
pek çok sahnesiyle ve ölüm hakkında şener şen in ağzından bizlere aktardığı ölüm tanımlamasıyla da akıllarda yer etmiş başarılı filmdir.
senaristLiğini ve yönetmenLiğini yavuz turguL'un üstLendiği 1996 yapımı muazzam bir fiLm..fiLmin başkarakterLerini şener şen(baran) ve uğur yücel(cumaLi) canLandırır..diğer oyuncuLar ; yeşim salkım(emeL) , özkan uğur(sedat) , sermin şen(keje) , kamuran usluer(berfo)..fiLm müzikLerini erkan oğur yapmıştır..
oyuncuların gerçekten iyi performans sergilediği son on senenin en çok ses getiren ilk filmi.*fakat belki seyrettiğimde küçük olduğumdan belkide başka sebeplerden herkes kadar izlemekten zevk alamadığım film.
her izleyişimde gözlerimin dolduğu, repliklerine, kurgusuna, senaryosuna, oyunculuklarına hayran kaldığım yavuz turgul şaheseridir.

yıllarca, komedi oyunculuğuna güldüğümüz şener şen'in tüm izleyicilere attığı bir tokattır eşkıya! bitirim delikanlı rolündeki uğur yücel'in de oyunculuk olarak döktürdüğü insanın içinde, bir şeyleri yerinden oynatan tamamen yerel, duygusal bağlamdaki mesajları açısından evrensel bir yapım.

keşke, biraz daha evrensel olabilseydi. bugün, eşkıya kavramını dünyanın hangi ülkesinde, hangi insana anlatabilirsiniz?
bir türk hariç hiç kimseye!

sırf bu yönü biraz sırıtsa da, kesinlikle izlenilmeli, dvd'si alınıp arşive eklenilmeli! ağlanılmalıdır finalinde!
türk sinemasının kilometre taşlarından biri. şener şen in nasıl oluyorda badi ekrem karakterinden baran karakterine döndüğünü asla anlayamayacağım oyunculuk gösterdiği film. ayrıca su an itibarı ile show tv de oynamakta.
öldüğüm bittiğim yarıldığım film o kadar film izledim üstüne yok ciddiyim yok mükemmel ötesi her seferinde ağladığım *
film ötesi sınır ötesi ayakta alkışlanası eser ötesi ne diyim daha..
güzel bir filmdir. şener şen ve uğur yücel gibi kaliteli oyunculara sahip olan film. üç ,dört kere izlenebilir bile.
*:eşkiya ne?
#:yol kesen, haraç alan ,dağlarda yaşayan , yani senin benim gibi insanoğlu.
*:sen eşkiya tanırmısın?
#birini bilirim adı Barandı...

repliğinden sonra erkan oğur'un kadife sesiyle seyreyle güzel adlı parçası girer ve insan ne olduğunu şaşırır.