bugün

izlediğim ilk günden bu yana üzerimdeki etkisini korumayı başarabilmiş,al pacino,serinin ilk filminde marlon brando,ikincisinde robert de niro muhteşem performanslarıyla hafızamızda yer etmiş mafyayı anlatan film...müziğide çok hoştur..
(bkz: ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım)
baba...
mükemmel ötesi bir film müziğine sahip olan, zamanının aşmış filmlerinden. (bkz: ennio morricone)
alternatif bir tercumesi icin (bkz: sahbaba)
mario puzo'nun aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan muhteşem bir mafya filmidir.yönetmeni francis ford coppola'dır.başrollerini marlon brando(vito carleone),al pacino(michael carleone) ve diana keaton(kay carleone)'ın paylaştığı film ,1972'de oskar almıştır.daha sonra 2. ve 3. bölümleri de çekilmiştir.
(bkz: baba)
(bkz: al pacino)nun bütün filmlerinde oynadığı (bkz: george lucas) ın akıl hocası olan efsanevi yönetmen (bkz: francis ford coppola) imzalı sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmi.
serinin ilk iki filminden sonra hayal kırıklığı yaratan bir üçüncü filmi vardır..film hakkında çok olumlu izlenimler elde edinmeme ve al pacino yu çok sevmeme rağmen her ne kadar karizma olsada kardeşini öldürmesi ve amerika için savaşması yüzünden sevemediğim karakterdir...
tek kelimeyle mükemmel. özellikle ilk 2 filmde hiç bir yönden zayıflık bulamazsınız. 3. filmin de başarısız olarak değerlendirilmesi de ilk 2 filmin dünya sinamasının zirvelerinden olmalarıdır, yoksa 3. film de gayet güzel, hatta değerlendirildiği yerden çok daha yukarılarda olması gereken, sırf opera sahnesi bile yeten bir filmdir.
3 bölüme sahip efsane bir seri.

(bkz: the godfather part 2)
(bkz: the godfather part 3)
sinema tarihinin bir numarasıdır.
don vito corleone, marlon brando
don michael corleone, al pacino
orjinal isminin il padrino olması gereken çok güzel film...
mario puzo nun the godfather (baba) isimli romanından sinemaya uyarlanmış 1972 yapımı film.yönetmeni francis ford coppola dır.kitabı okunduktan sonra izlenen bir çok film gibi bu da yavan gelmektedir ama müthiş bir filmdir.daha sonra 2. ve 3. bölümleri çekilmiştir.öncesinde herkes gibi giyinen mafya üyelerinin bu filmden sonra çizgili takımlar giymeye başladıkları, hatta mafya babalarının marlon brando (don vito carleone) gibi davranmaya çalıştıkları,abartıp kedi alanların bile olduğu söylenmiştir.filmin çekimlerine gerçek mafya üyleri de yardımcı olmuşlarıdır, tabi belli şartlar çerçevesinde .
(bkz: mario puzo)
ilk bölümü en güzel olan 3 oscarlı film
michele corleone nin ölen karısı apolliana ya hasta olduğum film...
(bkz: ona reddedemeyecegi bir teklif sunacagım)
soundtracki, marlon brandonun mükemmel oyunculuğu, harika senaryosu ve al pacinonun taş gençlik halleriyle tadından yenmeyen üçleme.
her türlü mafya filmine dizisine ilham olmuş; baş karakteri vito corleone'nin karizmatik bir şekilde kaşındığı film.
birçoklarına göre sinema tarihinin tartışmasız en başaralı yapımı.

marlon brando, al pacino, james caan, robert duvall, robert de niro, diane keaton, lee strasberg gibi dev oyuncuları biraraya getirmiş, sayısız oscar sahibi üçleme.
defalarca izlenmesine rağmen, bıkmadan tekrar izleyebilecek 3 bölümlük süper bir film.
(bkz: arsivlenecek filmler)
film kitabı okunmadan izlenmemelidir. kitabı okunmadığı zaman filmin bir çok ayrıntısı kaçırılabilir. Kitabı okuduğunuz zaman ise karakterlerin kişilikleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunuz için, oyuncuların nasıl bir muhteşem performans ortaya koyduğunu daha iyi anlarsınız.
osmanlıcada şahbaba.