1. 1.
  köpek ismi
  2 -1 ... kıymetlimsh
 2. 2.
  Artık prestijini kaybetmiş ve bir kompleks yuvası haline dönmüş sanatsal anlamda düşmanlıklarıyla karar alan emeğe saygı göstermeyen yalancı kurum....
  2 ... probus
 3. 3.
  78. sinin 5 martta düzenleneceği organizasyon
  ... emon
 4. 4.
  filmlerden ,sanattan ,icraatlerden çok kırmızı halı üstündeki aktör ve aktrislerin şıklığının konuşulduğu ve taraflı olduğu için kanımca bizi fazla da ilgilendirmemesi gereken yabancı (bkz: altın portakal)
  ... latribudedana
 5. 5.
  soyadı wilde olan yazarın ön adı.
  -1 ... obsessive
 6. 6.
  heykelciği daima komik gelmiş olan ödül hedesinin adı.
  ... charmofsmyrna
 7. 7.
  biricik civcivimin adı ahh oscar neden yedin bahçedeki ilaçlı otları 21 temmuz da ölümünün 15. yılına giricez bütün sözlük davetlidir

  çelenk yerine sağlıklı tavuk platformuna bağış yapılmasını rica ederim
  ... ta kendisi
 8. 8.
  aynı adı tasıyan antalya 'kaleiçi'nde sinema vardı bir zamanlar.
  ... mamafih
 9. 9.
  asıl adı 'the academy award of merit olan' oscar ödülü 1929 senesinden beri amerika birleşik devletlerinde tam 5700 üyesi olan 'Academy of Motion Picture Arts and Sciences' tarafından dağıtılmaktadır.ödül olarak verilen oscar heykeli MGM in sanat direktörü cedric gibbons tarafından tasarlanmıştır.Akademi Ödülleri nin Oscar ismini nasıl aldığı sorusu yalnızca rivayetlerle yanıtlanabiliyor. En çok bilinen hikaye de şöyle:

  Akademi nin kütüphanecisi ve eski yöneticisi Margaret Herrick, o zamanlar Akademi heykeli diye isimlendirilen ödüle bakarken, heykelin Oscar Amcası na ne kadar benzediğini söyler. O sırada Herrick in yakınlarında bulunan bir gazeteci bunu duyar ve Oscar ağızdan ağza dolaşır. 1934 yılında düzenlenen 6. Oscar Ödülleri nde, Hollywood yazarı Sidney Skolsky, Katharine Hepburn ün en iyi aktris ödülünü kazandığını anlattığı yazısında Oscar Amca; tabirini kullanır ve söz böylece lügata girer. Akademi nin Oscar sözünü resmi biçimde kullanmaya başlaması ise 1939u bulur.

  Oscar heykeli, beş dilime ayrılmış bir tekerin üzerinde duran ve elinde kılıç taşıyan bir şövalye formundadır. Tekerlekte bulunan beş dilim, Akademi nin ana dallarını (oyuncular, yazarlar, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenler) simgelemektedir. 1929 yılından bu yana verilen Akademi Ödülleri, Oscar adını kazanmadan önce Akademi heykeliAltın Ödül ve Başarı Ödülü olarak adlandırılırdı.

  ilk yıllarda, ödül alan isimler balodan önce gazetelere veriliyordu. Böylece Akademi balosu, tören olmaktan çok uzakta, kazananların başarılarının kutlandığı bir eğlence formundaydı. 1940 yılında baloya katılan davetliler, ödül kazanıp kazanmadıklarını ancak tören sırasında öğrenebildiler. O gün yaşanan büyük heyecanı gözden kaçırmayan Akademi, o yıldan sonra ödüllerin tören sırasında açıklanmasını prensip haline getirdi.

  tarihi aylar öncesinden belirlenen Oscar törenleri tarihi boyunca yalnızca üç kez tören tarihi erteledi. ilki 1938 yılında Los Angeles ta meydan gelen sel baskını üzerine yapıldı. ikincisi, 1968 yılında suikasta kurban giden Dr. Martin Luther King in cenaze töreni ile Oscar töreninin aynı güne denk gelmesi üzerine ertelendi. Üçüncüsü ise 1981 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan a yönelik suikast girişimi yüzünden, törenin 24 saat sonraya ertelenişiydi.
  ... hosgeldin cadisi
 10. 10.
  seçmenlerinin çoğunluğunun yetmiş yaşını aşmış yahudi kökenli oldukları bilindiğinden, danışıklı dövüştür bir nevi.
  1 ... don kişot