bugün

insanı tamamen kendisine hapseden ve büyüleyen bir film. gerçek hikaye olması ayrı bir güzellik veriyor. kesinlikle izlenmeli.
görsel
--spoiler--

kazadan sonra niki lauda ya basın mensubunun sorduğu "karınız bu suratla evliliğe devam edecek mi sizce?" sorusundan sonra james hunt ın sorduğu soru için adamın ağzını yüzünü kırması filmdeki en güzel mesajlardan biriydi ve en çok göz dolduran yerdi. james hunt ın karısının karaktersizliği de ironikti.

--spoiler--
f1 tutkunu birisi olarak izlerken nerdeyse orgazm olduğum film.

sadece f1 ile alakalı bir film değil, imdb puanı zaten 8.3 , bir şeyler izlemek istiyor ama film seçemiyorsanız açın bunu izleyin azizim.

duyuru: hollywood dünyası,schumacher in hayatını konu alan bir film çekmezseniz beni üzersiniz.
son sahnesi En iyi dostluklar kavgayla başlar sözünü doğrular nitelikte olan film.
film her yönü ile müthiş ve hak ettiği yeri bafta hariç önemli bir ödül alarak kanıtlayamamış bir film ama kötü olduğu anlamına gelmiyor. filmde lauda nın eşi ile aralarında ki bağ ve sadakat çok iyi yansıtılıyor bu da hoş bir ayrıntı idi.
öncesinde konusuyla ilgili hiçbir bilgim yoktu; sıradan bir yarış filmi, hollywood klişeleri bekliyorum. fakat izledikten sonra söyleyebilirim ki son dönem yapımları içerisinde izlediğim en iyi filmlerden biri. konuyu abartıya kaçmadan ele alınışı, başarılı oyuncu performansları göz doldurucu. yarış dünyasının ve 70li yılların formula 1 atmosferini yansıtışı, iki zıt kişiliğin mücadelesi üzerinden doğabilecek katarsis etkisi ile boş bir film olmadığını kanıtlıyor.
vakit kaybı demeye yürek isteyen film. net güzel, gerçekçi, aksiyonlu ve izlenmesi gerekli.

--spoiler--
bence duygunun en çok verildiği yerler james'in parasız arabasız kalıp çalışması ve yağmurlu yarışlardı. sanki o gün o an yarış oluyormuş da siz takip ediyormuşcasına bir his.
--spoiler--
the spirit of radio ve far cry ile aşmış grup.
formula 1'in efsane 2 pilotunun hayatının anlatıldığı enfes film. uçarı çapkın uslanmaz james ile idealist disiplinli soğuk niki lauda'nın pist üzerinde ve pist dışındaki çekişmesini hiç sıkmadan anlatan film.
imdb'den aldığı puanı sonuna kadar hak eden film. müzikleri ve f1 heyecanı için izlemeye değer. verdiği duygu ve heyecan ise inanılmaz.
Izlenmesi gereken filmlerden biridir.
gerçek hayat ve film birlikte bi kurgu da oyuncular her ikisinde de oynamış gibi gelen film.

Gerçek yarışçılar ve oyuncuların bu kadar benzemesi çok şaşırtıcı.
bu adda hollywood yapımı bir film, kanadalı bir rock grubu ve kanada'da çekilip usa network'te yayınlanan bir dizi vardır. bu yazının konusu dizi olandır.

royal pains'e benzer ama daha karanlık, daha dram. william rush adında yüksek profilli bir doktor var. hastaneymiş, muayenehaneymiş hak getire. adam bütün gün arabasında nakit ödeyen hastalarına gidiyor. kimi zaman ameliyat yapıyor kimi zaman pansuman. adam narkotik ilaçlarla ayakta duruyor. sex drugs and rock n roll'u yaşam biçmi olarak seçmiş kafa bir herif.

öyle pek bir şey vermeyen ama hiç sıkmadan da izlenen bir dizi.

oyuncu kadrosu:

dr. william rush: galli aktör tom ellis canlandırıyor. esas oğlan. yalnız britanya'dan çıkan en kötü oyuncu olması kuvvetle muhtemel.
dr. alex burke: rush'ın tıp fakültesinden arkadaşı. the postman'da ford lincoln mercury'yi oynayan larenz tate canlandırıyor.
eve parker: rush'ın asistanı, sekreteri, her şeyi. hostel 3, whip it gibi filmleri izleyenlerin hatırlayabilecekleri esmer güzeli sarah habel canlandırıyor.
manny maquis: rush'ın torbacısı. reaper'dan hatırlayacağımız rick gonzalez canlandırıyor.
laurel burke: alex burke'ün eşi. eureka'nın şerif yardımcısı, battlestar galactica'nın mayası, sesine hasta olduğumun erica cerra canlandırıyor.
sarah peterson: rush'ın fakülteden sevgilisi. gönül sancısı. house md'nin son sezonundan, breaking in'den, the unborn'dan ve tabii ki transformers'tan tanıdığımız ve bayıldığımız odette yustman yani odette annable canlandırıyor.
corine rush: rush'ın ilk kez gördüğü üvey annesi. hiç görmediği kardeşinin anası. hiç görmese daha mutlu olacağı babasının eşi. the inside, alias, criminal minds, continuum, g i joe the rise of cobra, conan ve tabiî ki star trek'ten tanıdığımız, beğendiğimiz, sevdiğimiz, bayıldığımız, ayıldığımız, öldüğümüz, bittiğimiz, canımız, ciğerimiz rachel nichols oynuyor.
insanı içine alıp sürükleyen, f1 tutkunları için ayrı bir öneme sahip olan film.
formula 1 ile uzaktan yakından alakam yok ama film izlemeyi severim, az buçuk da anlarım. bence olmuş filmdir. oscar adaylığı olmaması beni şaşırttı açıkcası. hele daniel brühl\'ün aday gösterilmemesi garip. çok çok farklı bir performans sergilememiş olabilir mesela kadın kılığına girmemiş olabilir ama gerçekte yaşamış bir insanı ve onun duygularını seyirciye gayet güzel aktarmıştır. zaten neden yardımcı oyuncu olarak gösterildiğini de anlamış değilim basbayağı baş roldü.
olivia wilde'ı da filmde görmek güzel bir sürpriz oldu benim için. başarı ve başarısızlıklarla, kıskançlık ve rekabetle dolu güzel bir filmdi kısacası.
başta the spirit of radio ve subdivisions olmak üzere çok güzel parçaları bulunan grup.
James Hunt - Niki Lauda rekabetini anlatmis efsane filmdir.
sozlukte bu kadar cok entriye sahip olmayi haketmis filmdir. oyunculuklar cok guzel, james hunt'un son yarista niki lauda'yi flashbackler ile hatirlamasi ve surekli gaza basmasi cok etkileyici idi. adam ya hep ya da hic dedi. gercek hayatta 76 sampiyonu oldugunu bilmeden james'in kazanmasini istiyordum. kazandi cok mutlu oldum. boyle filmler daha cok yapilmali.
fazla beklentiye girmeyip sırf chris hemsworth hayranlığımdan başladım filme.film o kadar güzel işlenmiş o kadar gerçekçiydi ki yarış sahnelerinde kendimi sıkmaktan bacaklarımın ağrıdığını farkettim.ayrıca seçilen oyuncular gerçek kimlikler ile o kadar çok örtüşmüş ki hayran olmamak elde değil.ızledigim en iyi biyografi filmi diyebilirim.
Starcraft ta bir tür erken oyun taktiğidir. Sanılanın aksine 3 ırkında rush taktiği vardır (mış bende sonradan öğrendim). Ama en etkilisi tabi ki zerg tedir.
C&c generals oyununda rakibin gelişmemesi için yapılan taktik. Gla genelde daha başarılıdır rush atma konusunda. Fakat usa'de fena değildir. Özellikle zero hour'da bu taktik için etkili birimleri vardır.

Counter'da da rakibin beklemediği anda bombaları etkin kullanarak atılır. Başarı şansı çok yüksek.
progressive rock/metal'in babasıdır, ayrıca birçok grubun büyük abisidir. dream theater, rush'un yeğenidir. 2112 diye bir albümleri vardır, efsane. xanadu şarkısıda çok güzeldir. neal peart, geddy lee, alex lifeson gibi büyük adamlar bu grupta çalıyordur.
izlendikten sonra fia'ya sövülen film. nedeni, f1 tutkunları bilir.

--spoiler--
ayrıca, gene japonya gp, gene durdurulmayan yarış. aynı zihniyetin faturası, 2014 japonya gp'de jules bianchi'ye kesilmiş oldu.
--spoiler--
her aklıma geldiğinde f1 14 oynadığım film. bugün o belali pist nürburgring takvimden çıkarılmıştır ama japonya suzuka pistinde devam etmektedir. lauda ve hunt ın rekabetini anlatan film. Düşmanlarınızdan ögrendikleriniz akilsiz dosttan ögrendiğinizden daima iyidir , her düsmanligin altinda birtakim dostluklar vardir...