1. 1.
  Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde lisans eğitimi alan, Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bölümlerinde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış düşünür, yazar. Din ve bilim üzerine yazılmış ilginç makaleleri mevcuttur. Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı ve Big-bang ve Tanrı isimli iki kitabı vardır.
  20 -4 ... makinaci
 2. 2.
  Pozitif bilimlerle din arasına örülmüş duvarı yıkan cesur ve bilgili adamlardan birisi. tokyo üniversitesinde ve cambridge'de eğitim almış türk boşnak ortak yapımı.
  ha bir de internet sitesinden bütün kitaplarını ücretsiz olarak paylaşan insan. http://www.canertaslaman.com/
  10 -2 ... okuyanadem
 3. 3.
  Modern felsefenin yanında Antik dönemi de islam felsefesini de çok iyi bilen felsefeci. islam'ı mezhepçilik yapmadan anlamamız gerektiğini savunan, felsefenin yanında islami kaynakları derinlemesine bilen ilahiyatçı. Tanrı'nın gönderdiği din (islam) Tanrı'nın yarattığı evren (bilim) ve tanrı'nın verdiği akıl (felsefe) arasında çelişki olmaması gerektiğini savunarak din-bilim-akıl uzlaşmasını savunan ve temellendiren düşünür. Bunu yaparken modern bilim hakkındaki bilgisinin inanılmaz seviyede olduğu kitaplarından anlaşılmaktadır. internet'ten kendisine ulaşmak isterseniz: `http://www.canertaslaman.com`
  5 -2 ... umrumda
 4. 4.
  Türkiye'deki en iyi felsefeci kimdir diye sorulsa cevabım hiç tereddütsüz Caner Taslaman olacaktır. Türkiye'deki felsefecileri yakından takip eden ve Boğaziçi felsefe mezunu olan bendeniz Caner Taslaman için özgün felsefe üreten ender bir şahsiyet diyebilirim. O, Felsefenin sadece filozofların görüşlerini ezberlemek olduğunu sanan bir akademik çevrede gerçek bir istisnadır. Master, doktora ve doçentlik konularında bilim, felsefe ve din ilişkisini incelemiştir. "Kuantum teorisi, Felsefe ve Tanrı"; "Big Bang ve Tanrı";"Evrim Teorisi, Felsefe ve Tanrı" "Modern Bilim, Felsefe ve Tanrı" ve "Terör'ün ve Cihat'ın Retoriği" isimli kitapları yazmıştır. En önemli özelliği hem felsefe, hem ilahiyat hem de modern bilime hakim olmasıdır. Bu üç alana bu denli hakim ikinci bir Türk görmedim.
  9 -2 ... primusinterpares
 5. 5.
  şuanda ntv'de yapılan açık oturumda oturumu terk eden fizik profesörüne karşın hiç istifini bozmadan konuyu siz dağıttınız, şikayet etmeye hakkınız yok gibi bi söylemde bulunup, onun gidişini hiç tınlamadan konuyu eline alıp müthiş bir durum analizi yaparak ortama hakim olmuş kişidir. kendi düşüncesiyle din ve biliminin birbirini inkar etmeyen aksine tamamlayan olgular olduğunu söylemiş, fizik ile ilgili bilgileriyle de göz kamaştırmıştır. başarılarının devamını dilerim.
  6 -2 ... unitedcolor
 6. 6.
  Az önce NTVde, Sabancı Üniversitesinden kelli fesli bir profesörün -sokak basketbolu deyimiyle- beynine vermiştir. Fizik konusunda derin bilgisi takdire şayandır. Ama asıl olan bu verileri felsefe ve dinle buluşturmasıdır.
  6 -2 ... okuyanadem
 7. 7.
  "Eskiden, saat ve saati yapan usta arasındaki ilişkiyle, evren ve onun Yaratıcısı arasında benzerlik kurma oldukça yaygın bir anlatım şekliydi. Son dönemdeki gelişmeler ile bahsettiğimiz analojiye benzer anlatımlar yerine, özellikle olasılık hesabına dayalı matematiksel anlatım yöntemleri yaygınlık kazanmıştır. Bu yaklaşım ve yeni elde edilen veriler, tarih boyunca savunulan tasarım delili'nin daha da zenginleşmesine yol açmıştır. Tasarım delili ile kastettiğim delil aslında, tarih boyunca savunulan düzen ve gaye deliliyle, inayet deliliyle, teleolojik delil ile aynıdır. Bu delilin değişik adlarla incelenmesi; kimi zaman evrendeki düzenin, kimi zaman gayenin, kimi zaman evrenin insan ve diğer canlılara uygun bir tarzda düzenlediğinin ön plana çıkartılması bir şey değiştirmez. Çünkü tüm bu yaklaşımlardan, evrenin bilinçli bir Güç tarafından tasarımlandığı, evrendeki tasarımın üstün bir Kudret tarafından gerçekleştirildiği ve evrenin tesadüflerin eseri olmadığı anlaşılır. Evrendeki farklı aşamaların canlıların oluşacağı şekilde yaratılması, bir gayeye uygun yaratılışı(teleolojiyi); yıldızların, atom-altı parçacıkların, Dünyamızın ve canlı bedenlerinin mükemmel işleyişi düzeni; evrendeki tüm oluşumların canlı hayatın oluşacağı ve süreceği şekilde gerçekleşmiş ve gerçekleşiyor olması ise inayeti gösterir. Bu yüzden kitabın bu bölümünün başlığını; dileyen düzen delili, dileyen gaye delili, dileyen inayet delili, dileyen de Batıda yaygın olarak kullanılan deyimiyle teleolojik delil olarak görebilir. "

  Big Bang ve Tanrı kitabından.

  Bu mu lan Türkiye'nin en iyi felsefecisi?
  6 -18 ... kamasutra denedim begenmedim
 8. 8.
  ntv soruyor adlı programda arkasına sunucu ve ilahiyat profesörünü de alarak prof.dr. cihan saçlıoğlu'ya ayar vermeye kalkışmış fakat aldığı ayarlarla beyin lobları zangırdamıştır.

  cihan saçlıoğlu'nun gidişinin ardından yarım bilgisiyle bing bang, kuantum vs. açıklamaya kalkışmış ama iyice sçınca işi yaratılışa, tanrıya, felsefeye bağlamaya çalışmıştır. bu haliyle fizikten hiç anlamadığı, kendi ihtisas alanı olan felsefeden ise az biraz nasiplendiği görülüyor. zira tv'ye çıkıp kendini bu kadar rezil eden bir bilim adamı görmüşlüğüm yoktu...

  cidden acınası!
  10 -20 ... ozz le grand
 9. 9.
  caner taslaman ntv'deki programda yerden göğe haklıdır. cihan saçlıoğlu "çok-evrenler deneyseldir" gibi fizik ve felsefe açısından büyük bir hata yapmıştır. taslaman'ın hatasını düzeltmesi için üstüne gitmesine rağmen hatasını düzeltmemiştir. merak edenler konuyu bilenlere sorsunlar, kimin haklı olduğunu öğreneceklerdir. ayrıca caner taslaman, saçlıoğlu gittikten sonra cern'de yapılanları, mikro fizikteki tartışmaları mükemmel bir şekilde, saçlıoğlu'ndan çok daha anlaşılır ve net bir şekilde, hatasız anlatmıştır. programın linki bu, inanmayanlar seyredip kimin haklı olduğuna karar versin: http://vimeo.com/11024365
  8 -4 ... okuyanadem
 10. 10.
  kendisi hakkında gaza gelen ergenleri heyecanlandırmış sözde bilim insanı!
  "çoklu evren deneyseldir" sözüne** karşılık cihan saçlıoğlu'nun üstüne gitmeye çalışmış, bu konuda kendisini katlayıp kağıttan gemi yapabilecek bir insana karşı sunucu ve ilahiyatçıyı yanına alarak elinde kahve kupasıyla gerine gerine karşılık vermeye çalışmıştır. "fiziği bana mı öğreteceksiniz" ayarından sonra "ehm öhm" ederek köşesine pusmuş, sonra da cihan hoca programı terkedince fizikçilik oynamaya kalkışıp mikro fizik kavramlarını çorba etmiştir.

  ama ne yazık ki çoklu evren gerçekten deneyseldir! ntv'de haber bülteni izleyip bilgi edinmektense google denen, çoluk çocuğun bile kullanabildiği şeyi açıp ingilizce kaynaklara bakmak yeterlidir. yok eğer caner taslaman'ın "deneysel" sözünden anladığı bizzat uzaya çıkıp çok evrenleri tespit etmiş olmaksa, gitsin felsefe diplomasını duvara asıp kasap dükkanı işletsin bir zahmet!

  not: ilahiyatçı tayfa ile birlikte ülkemin yök kafasına yakışır bir bilim(!) insanı.
  9 -17 ... ozz le grand
 11. caner taslaman Başlığındaki Önemli Entry'ler