bugün

süreklilik anlamına gelen latince kelime.
John Mayer'in 2006 çıkışlı albümü.

1) waiting on the world to change
2) i don t trust you
3) belief
4) gravity
5) the heart of life
6) vultures
7) stop this train
8) slow dancing in a burning room
9) bold as love
10) dreaming with a broken heart
11) in repair
12) i m gonna find another you
bir maddenin bir halden başka bir hale yavaş yavaş geçmesi anlamina gelen teori.
latince'de ve ingilizce'de süreç anlamına gelen kelime.
(bkz: haken continuum fingerboard)
istinye park'da bulunan garip ev eşyaları satan mağza.
27 Mayıs 2012 tarihinde 2 saatlik premier yaparak yayın hayatına başlayacak olan kanada yapımı bilim kurgu dizisi.

http://www.birdizihaber.c...inuum-showcase-tantm.html
Game of thrones dan sonra merakla takip edip beklediğim dizidir.
ilk bölümü sonunda kısa bir analiz yapmak gerekirse:

--spoiler--

- senaryo sıradan, basit ya da kolaya kaçılmış değil. normal bildiğimiz bilim kurguların tam tersini işletiyor. sakın bana terra nova demeyin. ağız burun pis dalarım.

- oyunculuklar kötü değil. ama mükemmel de değil.

- görüntü kalitesi çok sağlam. hd versiyon izleyenler bunu daha net anlayacaklardır. ekip bu görsellik üzerinde baya uğraşmış ve para harcamış. orasında hem fikiriz de bu görselliği kaç bölüm bu şekilde göreceğiz bende büyük bir soru işaretine neden oluyor. hatırlanacağı üzerine canımız ciğerimiz fringe' nin ilk bölümü 2008 yılında yayınlandı ve bu bölüm için 10 milyon dolar para harcanmıştı. ama sonrasında görsellik namına çok da bir şey vaat etmedi. umarım o şekilde olmaz.

- 10 bölüm olması iyi düşünülmüş ki ara tatilde bunun muhasebesi iyi yapılır. nerede haklıyız nerede hata yaptık iyice düşünülür.

- ve son olarak kesinlikle düşük beklenti ile izleyin. yeni lost olacak, game of thrones bitince buna devam ederim. fringe' nin koltuğunu bu alacak nidaları yerine oturup soluklanalım. ilk sezon bitsin ondan sonra bakarız efsane mi yoksa sıradan mı?

--spoiler--
--spoiler--
ilk bölümü biraz fazla hızlı ilerlemiş havası veren dizi. olumsuz eleştiri olarak algılanmasın, korktum izlerken lan bi anda bitecek falan bütün mevzu diye. hatun fena gitmiyor, yancılar ise sırıtmıyor şimdilik. 720p izlenmesi özellikle tavsiye edilir. zira fazla görsellik var ve rip hali pek hoşa gelmeyebilir.
--spoiler--

http://www.whereismywings...w.whereismywings.com_.jpg
acayip dizi, 2 bölüm oldu daha hala olayı anlayamadim, yani devlet çökmüş ise sizene? hadi sizeneyi geçtim 2012 ne alaka? onuda geçtim neden milleti boş yere öldürüyorsunuz, onuda geçtiö geldiniz 2 3 polis öldürdünüz sonra hemen tekrar geleceğe gitmeye calistiniz? onuda geçtim sikim böyle diziyi.
takip edilesi dizilerin sezon finalini yapmasından kelli, bünyedeki dizi ihtiyacını giderecek dizidir. ilk iki bölüm itibarıyla gayet sürükleyici, bu tempoyla devam ederlerse tutar bu, demedi demeyin.

--spoiler--

lan her devrimci poşu takmak zorunda mı, böyle bir kanun mu var .mına koyayım

--spoiler--
ilk bölümü bilim kurgu filmi gibiydi. şu an 3. bölümünde güzel gidiyor.
ilgiyle takip edilen dizi.

birçok dizinin final yapmasından sonra açılan boşluğu iyi doldurduğundan mıdır yoksa cidden iyi olduğundan mıdır, her yerde karşıma çıkıyor ben de ilk bölümden itibaren takip ediyorum
konu fenal değil distopik gelecek-geçmiş-paradoks-kendini gerçekleştiren kehanet temalı şeyleri hep severim, teknoloji kısmının biraz abartı kadın ajanımızın özelliklerin kör göze parmak olması dışında rahatsız eden bişey yok. görsellik çok iyi aksiyon falan gayet yerinde, kurgu deseniz iyi başladı ama sonu ne olacak e onu da hep birlikte görelim bakalım.

bu arada dizinin biraz daha ciddi bi'şeyler söylemesini bekliyorum, zira ilk sahnede görülen patlama bana figth club'ın sonunu hatırlattı hem de her yönüyle...
--S01Ep04spoiler--
hanım ablamız günümüze fazlasıyla ayak uydurmuş halde.
bu hafta genel kurgudan bağımsız bir olayın peşine takılıyorlar carlos'la beraber. sonrası olayın göründüğünden büyük olduğu peydah oluyor piyasaya. ordu gelip mevzuya el atıyor falan. sonra ablamız alec ibnesinin yardımıyla mevzuyu çözse de carlos'un verdiği gazla olayın üzerini örtüyor. sonunda da alec dayanamayıp geliyor hatunu görmeye, bir de hesap soruyor niye saldın garıyı deyu. bu bölüm pek teknolojik geçmese de hikayenin devamlılığı açısından izlenilir bölüm oldu.w
edward kagami herifi de zaman yolculuğunu tamamlayıp ekibe katılıyor bu arada.
--S01Ep04spoiler--
yeni bölümleri pazartesi günleri olan dizi. yamulmuyorsam şu anda 5. bölümdeler. şu ana kadar gayet başarılı bir yapım olduğu gözler önünde.
kanada yapımı bilim-kurgu-polisiye dizisi.

güzeldir, hoştur. ama anlamadığım bir şekilde pek ilgi görmedi; hatta her önüne gelen "berbat, kötü, nasıl izliyorsunuz" tarzı yorumlar yapar oldu.

bence yine de takip edilesi bir dizi. zamanında kıçı kırık lost'a tapanlar neyini beğenmedi bunun hiç anlamadım.

ayrıca; bilindiği üzere amerikan dizilerinde bilim-kurgu pek uzun sürebilen bir tür değil. çünkü amerikadaki dizi izleyicileri bilim-kurguyu pek sevmiyor ve ilk sezon sonunda dizi yayından kalkıyor. bu dizinin kanada yapımı olması o yüzden bir avantaj. umarım tempo artarak devam eder de 2-3 sezon severek izleriz.
--s01e07 spoiler--

cep telefonu sinyalleri ile geçmişe dönük evin içinde yaşananları canlandıran teknolojiyi kullandıkları sahneyle beni benden almıştır. sanırım en iyi kısmı da bu sahneydi.

--s01e07 spoiler--
çok güzel olmasına rağmen pek ilgi görmeyen dizi.
bu arada 6 ağustos'ta sezon finali yapacak dizidir.

ama umarım ki canada izleyicisi sevmiştir de 2.sezonunu da görürüz.
sezon finalini de güzel yapan dizidir. ufak mantık hataları olsa da, kurgusu titiz işlenmiş gibi bir izlenim bırakıyor.
nedense divxplanet.com da en çok altyazısı indirilen dizidir.
10 bölüm izlememe rağmen isminin neden continuum olduğunu bilmediğim dizi.
birçok sahnesinde sahte alan derinliği filtreleri kullanılan dizidir. fotoğrafla uğraşan biri için göze tuhaf geliyor.
yeni sezonunun nerede kaldığını merak ettiğim dizidir.