bugün

entry'ler (18483)

konyalı bilim adamları

(bkz: zehra odabaşı kim lan)

türkler tanrıcı ve alevi olarak geldiler anadolu'ya. alevîlik anadolu'daki türk devletlerinin resmî inançlarıyken tanrıcılık halkın önemli bir bölümünün inancıydı. bu durum yavuz sultan selim mısır'ı fethedip hilafeti almak için kahire'deki mollalarla anlaşana kadar sürdü. devamında öncesinde istanbul'u, sonrasında tüm imparatorluğu sünni mollalar ve padişahlara yaranmak için sünni olan devşirme paşalar yönetmeye başladılar. osmanlı'nın altın çağı tastamam bu sebepten son buldu. o devre kadar osmanlı dünyanın ekonomik, askerî, teknolojik ve kültürel anlamda lideriyken sonraki 1,5 yüzyılda avrupa'nın dalga konusu hâline geldi.

devşirme paşalar yönetimleri altındaki halka eziyet ettikçe halk "açılın kapılar şaha gidelim" diye isyan ettiler. celali isyanları tastamam böyle çıkmıştır.

ancak zehra odabaşı gibi tüm hayatını selçuk medresesi'nde, sünnî-yobaz mollaların soyunun tedrisinde geçirmiş biri bu kadar gerçeklere gözlerini kapatıp dünyayı kendi dînîne göre bağnazca yorumlayan biri türkiye'de bilim ve teknolojinin geri kalmasını moğollar'a ve rûmî gibi* mistiklere atar suçu. oysa suç tastamam kendi yobaz dînî yorumundadır.

lord marcus amoralist spin off

uludağ'da ne kadar salak karı varsa elden geçirdi. buradakiler bitince ekşi sözlük'e damlamış.

https://eksisozluk1923.com/biri/nomatterwhatyoudo

pure purple violet

3 gün önce doom günüydü. 49'u bitirdi.

israil dölüyle ticaret yapan türk dölü

(bkz: ben gürcü yüm karım da arap)

sokak köpekleri acilen itlaf edilmelidir

sen itlaf edil!

pure purple violet e aşık olmak

(bkz: 50 yaşında kadına sarkan ergen)

merhaba arkadaşlar beni ne kadar seviyorsunuz

görsel

kedi vs köpek

şehir yaşamı için kedi, kırsal yaşam için köpek.

ikisini de besledim. ikisini de insanlardan çok severim.

dünyayı kurtaracak tek şey sevgidir

(bkz: yav he he)

insanların sevgi motivasyonuyla yedikleri herzeleri hiç mi görmediniz, duymadınız? hiç mi bilmiyorsunuz? örneğin islamı çok seven cihadistleri hiç mi bilmezsiniz? ya almanlar'ı çok seven nazileri? ya rusya'yı çok seven vladimir putin'in yaptıklarını?

isterseniz özel hayatlardan örnek vereyim? sevdiği insanı elde etmek ya da elinde tutmak için her türlü yalana, dolana, hileye, desiseye başvuran kimseyle tanışmadınız mı? tanıştınız da aşkta ve savaşta her şey mübahtır mı dediniz? dediyseniz maşuk ile düşmana aynı muameleyi çektiğinizi de mi fark etmediniz?

ettiniz ettiniz! aslında hepiniz biliyorsunuz ne kadar aşağılıklaşabileceğinizi. hepiniz ne kadar onursuz, şerefsiz; haysiyet fukaraları olduğunuzu biliyorsunuz ama kabûllenemiyorsunuz. çünkü kabûllenmek için kendinizle yüzleşmeniz gerek. kendinizle yüzleştiğinizde karşılaşacağınız aynadaki aksinizin ne kadar zavallı olduğunu göreceksiniz. bunu yaptığınızda da ya ne kadar iğrenç olduğunuzu kabûllenecek ya da kâmil birey olmak için kırk fırın ekmek yemeniz gerekecek. e siz de tembelsiniz, uğraşamazsınız. en kolayı hiç bu işlere kalkışmamak. en rahatı hayatlarınıza olanca sefâletiyle devam etmek ve maskeli balonuzu sürdürmek.

insanların hayata bu kadar sığ bakacak kadar aptallığından, bunu uslamlayacak kadar ikiyüzlü olmalarından da gına geldi.

gecenin şarkısı

https://www.youtube.com/watch?v=ZlnFtlpORU4

1 ocak 2000 tarihinde ne yapıyordunuz

istiklâl caddesi'nda sergi açmış; havadan gelen süs mumlarını satıyordum.

sonra zabıta gelip götürdü.

askerde devrecilik

yerini sıracılık ile değiştirmiş, aynı bokun lâciverti kalmıştır.

diyanet in 2022 bütçesi

(bkz: diyanet işleri başkanlığı kapatılsın)

yunanlıları denize dökmekle övünen zihniyet

yunanları değil, yunan ordusu'nu denize dökmekle övünen zihniyettir. her canlı yurdunu savunacak kadar kişiliklidir. bir bu omurgasızlar işte, evrimde nasıl bir genetik mutasyon geçirdilerse...

evlad ı osmanlı

avusturyaalmanlar'daki kaşılığı habsburg çocuklarıdır. analarını Radbot sikmiş olmalı.

katlanması zor gelen şeyler

kesin yazılmıştır ama ben önümüzdeki kış yaşanacak olayları da göz önünde bulundurarak bir kez daha yazayım.

(bkz: türkiye)

alman arabası vs japon arabası

2000'e kadar alman, 2000 sonrası japon.

eğri oturup doğru konuşalım almanlar artık tümüyle gösterişe, janjanlı ve alengirli bilgisayar sistemlerine yönelmiş durumdalar. hele hele kullanılan mâlzemenin kalitesi yerlerde sürünüyor. biimır'ın kaput altında kullandığı plastikler sıcaklık kaynaklı genleşmeden birkaç yıl içinde tuzla buz oluyor. merso'nun durumu daha da içler acısı. çoğu arabasının kabinde kullanılan parçaları 0'ken bile gacır gucur ediyor. audi zaten tümüyle çöp ve motor ön aksın önünde durduğu sürece öyle de kalmaya devam edecek. resmen at arabası gibi yol tutuş.

diğer yandan japonlar'a bakarsak:

toyota: sağlamlığın kitabını yazmış firma.
honda: dünyanın en büyük motor üreticisi. sağlamlık konusunda motorda toyota'nın önünde, kalan her şeyde bir tık arkasında.
mazda: 2008 krizinden sonra büyük atılım yaptılar. sağlamlık konusunda ilk ikiye yetişemez henüz ama hâlâ almanlar'ın eline verir. üstüne üstlük bunu fiyat ve sınıf anlamında en ferah ve konforlu iç mekânı sunarken yapıyor.
subaru: motor ve şanzıman anlamında en sorunlu japon firması. sürekli 4x4 olduğundan çok seviliyor ama boxer motorları ve şanzımanları biraz netameli. turbo lag'ı da eklersek apaçi değilseniz diğer üçüne yetişemez. apaçiyseniz zaten sıkıntı yok, bildiğiniz subarı işte.
nissan: renault'yla işbirliği ve bununla gelen carlos ghosn denen yavşaktan kurtuldular. eski, görkemli günlerine dönmeleri biraz zaman alacak. biraz beklemekte yarar var.
mitsubishi: nissan'la birlikte renault'yla ortak olan ve carlos ghosn yavşağından büyük yara alan bir diğer şirket. geleceklerini nissan kadar parlak görmüyorum ama sonuç olarak japon'dur. her an mazda gibi atak yapabilir.

kendine güvenen cumhurbaşkanına hakaret etsin

kendine güvenle ne ilgisi var bunu, yargıya güvenle ilgili.

ekleme: malûm, şahsım'ın taraf olduğu davalarda hüküm giyme oranı faşist çin halk cumhuriyeti'ndeki yargılamalardaki orandan bile yüksek.

uzun boyunlu erkekleri nasıl buluyorsunuz

şahsen ben de uzun bir erkek olduğum için çok kolay buluyorum. kalabalıkta herkesten en az yarım kafa yukarıda...

kadınla erkeği birbirine yakınlaştıran şeyler

mertlik, dürüstlük, açıklık.