bugün

karadeniz şarkıcılarının en ciddiye alınasıdır. genelde ciddi şarkılar yapar. iyi de yorumlar. cerrahpaşa adlı şarkısı trt den onay alamamıştır. kazım koyuncu öldüğünde kardeşini kaybetmiş kadar üzülmüştür. aslen trabzon maçkalıdır.
1967 Macka/Trabzon dogumludur. karadeniz muzigini diger karadenizli turkuculere nazaran daha iyi tanitan ve sevdiren bir sanatci ve bestecidir. 2005 Ankara başkent grubu yılın Altın Adam odulu, 2005 magazin gazetecileri Yılın Sanatçısı, 2005 Kral TV Yılın Halk Müziği Sanatçısı gibi oduller almistir. Penceresi Onunde parcasi dinlenmelidir.
1967 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. ilk orta ve Lise Eğitimini Maçka'da tamamladıktan sonra, istanbul Teknik Ünüversitesi Türk Müsikisi Devlet Konservatuarına girdi. 1988 yılında Konservatuarı bitiripaynı yıl istanbul Teknik Ünüversitesinde Sosyal Bilimler Master Eğitimine başladı. Karadeniz Müziğini Evrensel Müzik formlarıyla buluşturarak, özgün bir yapıda yeniden şekillendiren Volkan konak, ilk albümü "Efulim"i 1993 yılında yaptı. Albüm başta Karadeniz halkının ve müzikseverlerin beğenizini ve ilgisini kazandı daha sonra 1994 yılının Ekim ayında "Gelirmisin Benimle"adlı albümünü hazırladı ve askerlik görevi nedeniyle bir süre çalışmalarına ara verdi.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra hemen üçüncü albümü "Volkanik Parçalar"ın çalışmasına başladı. Üç aylık çalışmadan sonrada bu albüm Müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Volkan konak 1998 yılının Nisan ayında kendisi tarafından kurduğu "Kuzey Müzik Prodüksiyon" isimli firmasından "Pedaliza" isimli Albümünü Müzikseverlerin beğenisine sundu. 1993 yılından bu yana Albüm çalışmalarında yaklaşık elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, çeşitli vakıf ve dernekler tarafından yılın sanatçısı seçildi. 1997 yılınıda Politika dergisi tarafından yılın en iyi Müzik sanatçısı seçildi. Volkan Konak'ın 1993 yılında ürettiği bir bestesinin tüm dünya hakları "Kuzey Müzik Prodüksiyon ile Fransız prodüktör Alain Finet tarafından yapılan sözleşme sonucunda Alain Finet tarafından satın alındı. Bu beste ispanyolca olarak tüm dünyada yayınlanmak üzere single olarak çıkarılacaktır.

2000 yılında "Şimal Rüzgarı" adlı albümünü DMC'den çıkararak dinleyicilerine ulaştırdı. 2003 yılı Aralık ayında 3.5 yıl aradan sonra yine DMC etiketiyle yayınlanan "Maranda" isimli albümü ise büyük beğeni toplayarak 2004'e müzik dünyasının iddiaları yapımlarından biri olarak girdi.
cem karacanın anısına çıkarılan mutlaka yavrum albümünde söylediği kavga adlı parça ile albümdeki en iyi performansı gösteren süper lazdır.
diğer karadenizli şarkıcılardan çok farklı, ayrı bir yeri vardır. özellikle "dido" isimli şarkısı dinlenmelidir.
(bkz: adamin dibi)
babasının vefatında ilçede yapılan anons fıkralara konu olacak cinstendir. anonsu yapanın okuduğu metin şu şekildedir.(isimler uyduruktur)

değerli büyüğümüz, aile babamız hasan konak hakkın rahmetine kavuşmuştur. cenazesi bugun maçka merkez camiinde kılınacak namazdan sonra aile kabristanlığına defnedilecektir.
eşi: fatma konak
kızları: asiye konak, emine konak
oğulları: serkan konak, feikret konak veeeeeee volkaaaan konak!
sevgilim
yeşil eriğim benim
ben içine hapsolmuş çekirdeğinim senin

dizeleriyle başlayan "feriğim" şarkısını seslendiren tüm şarkıları da ayrıca seslendirirken yaşayan güzel insan.
"herkesin bir derdi var" şarkısıda yıllar sonra türkü olacak cinsten bişey.
yaz ayları haricinde istanbul maltepe sahilde kendisine ait olan şimal barda sahne alan karadeniz şivesi ile nazım şiirleri bu kadar mı güzel olur be kardeşim dedirten güzel insan
son zamanlarda mantar gibi türeyen karadeniz türkücülerini(!) gördükce daha fazla sevilmesi gereken türkücü.
ben seni sevduğumi da dünyalara bildurdum
endurdun kaşlaruni babani mi eldurdum

en dereye dereye da al derelen taşlari
bizden geçti sevdaluk al cebumden saçlari

kız evunun onine da sereceğum kilimi
oldi hayli zamanlar görmedum sevduğumi

yaz geldi bahar geldi da açti yeşil yapraklar
ben sana doyamadum doysun kara topraklar

sözlerini de yazmış olduğum parçayı volkan konak seslendirmiştir.Karadeniz türkülerinden en beğenilenlerindendir.
karadeniz in asi çocuklarından biri. (bkz: sanatçı gibi sanatçı). bir röportajında 'siyasete inanmıyor ve güvenmiyorum , beni kimse kandıramaz , iktidar ve muhalefet seçimden önce dokunulmazlıkları kaldıracağız diye beyan vermişlerdi ve sonuç ortada 'diyerekte sanatçı yönünü de ortaya koymuş yetenek.
(bkz: cerrahpaşa)
gerçek bir sanatçıdır. gardaş parçası son zamanlarda duyduğum en güzel şarkı*/türküdür.

üç yıldızlı bakınız: web sitesinde çernobil ile ilgili araştırması yer almaktadır.
Aşağıda isimleri verilen albümleri üretmiş Karadenizli sanatçı.

Efulim (1991-92)

At Başına Beyazı
Efulim
Karadeniz
Maçkaya Maçkaya
Mora Nenem
Şiir

Gelirmisin Benimle (1994)

Bu Yeni Paraların
Dokun Parmağım Dokun
Gelirmisin Benimle
işte Geldin Gidiyorsun
Karadeniz Hırçın Kız
Kız Göğsüne Taktığın
Kömürlük DAğı
Kuvayi Milliye
Lilalı Kız
Memleketim
Sen Fatihin Torunu
Viya Viya Aşta Gel
Yağla Martinini

Volkanik Parçalar (1996)

Uşak Can Uşak
Afide
Ben Takaya Binerim
Sana Şaka Geliyor
Sen Bu Yaylaları
Zinos
Kurtulamazsın
Gökte Uçan Kuşlara
Şiir ( Martı Yüzü )
Enstrümental
Elbisemde Ondört Cep
Deli Gönlüm

Pedaliza (1998)

Pedaliza
Hey Sevdamın Minik Kuşu
Ayşem
Efem
Potpori
Mahir
Dereler Akar Gider
Şiir
Gurbetçilerin Türküsü
Rock Potpori

Şimal Rüzgarı (2001)

Halide
Ben Seni Sevdiğimi
Gelevera Deresi
Balıkçının Türküsü
Ramo
Zinos ( Kızlara Türkü )
Vay Beni
Hem Okudum Hem Yazdım
Taş Altında Karınca
Sık Saray Türküsü

Maranda (2004)

Ela Ela Leose
Hastane Önünde
Gül Ektim
Che
Herkesin Bir Derdi Var
Penceresi Önünde
Trablus
Dido
Zigana Dağları
Feriğim
Gurbetçilerin Türküsü
Vasiyet

Mora (2006)

Gardaş
Ayşem Destanı 2
Bu Gaybana Sevdalık
Dertliyim Kederliyim
Kavga
Nefesim Nefesine
Eledim Eledim
O Vay Beni Ağlarum
Oy Trabzon
Karıma Mektup
Kol Bastı Havası
Kazim Koyuncudan sonra tanidigim en iyi karadenizli sarkici... (bkz: sanatci)
nedendir bilmem nihat genç'in müzisyen hali gibi gördüğüm ve çok değer verilmesi gerektiğini düşündüğüm sanatçı.
cevizli deki trabzonspor tesislerinde müzikhol işleten sanat icra eden sanatçı.
"Müzikte hissiyat" olayını yemiş bitirmiş, özgün biçimde karadeniz türküleri söyler. Canlı dinlenmesi gerekenlerdendir.
şair ruhlu sanatçıdır.
trabzon u şöyle tanımlar:
yarin yanağından başka herşeyimi, paylaşmayı, dünyaya ufuklardan nemlenmiş gözlerle bakmayı, korkuya ve başarısızlığa metelik vermemeyi öğrendiğim kuzeyin şehri.
güzel adamdır.. sesi güzel, kendi güzel, türküleri güzel, şarkıları ve en önemlisi fikirleri güzel -kelimenin tam anlamıyla- bir sanatçı. *
haberlerden öğrendiğime göre evi yanan ve bunun Hrant Dink cinayeti olayında üstü kapalı suçladığı Veli Küçükle alakalı olduğuna inandığım kişi.
gittiği konserlerde duyguların ve sıcaklığın kaybolduğunu düşünerek, beş yıldızlı otellerde kalmak yerine apart yada butik otelleri tercih eden sanatçı.
Penceresi önünde karanfil saksı
Oturmuş yazar yarim birine yazı
Kimi sever bilinmez dumanlı başı
Zalim olma sevdiğim taştan değilim
Batmam elin üstüne diken değilim.
Döndür başını bir bak haram değilim.

Penceresi önünde üzümlü asma.
Benden başka birini aklına takma
Benimkide yürek canım üstüne basma
Batmam elin üstüne diken değilim.
Döndür başını bir bak haram değilim.

. dizelerini söyleyerek baş döndürür.
karadeniz müziğinin ilk akla gelen ismi.feriğim ve ayşem şarkıları dinlenmeye değer.