1. 1.
  1926-1984 yılları arasında yaşamış olan, 20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden sayılan fransız düşünür, yazar.
  (bkz: pierre riviere)
  7 -1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  buyuk dusunur.. baya bi buyuk..
  ozellikle deliligin tarihi kitabi oldukca onemli bi eserdir.
  gucu yeten mutlaka okusun derim ben.. *
  6 ... confusedy
 3. 3.
  gösteri toplumu diye kıvranan guy debord'a 'gözetim toplumu'yuz diyerekten ayarı vermiştir hapishanenin doğuşu'nda. şahsı nazarımda pierre riviere'in ayrı bir yeri vardır.
  2 -1 ... zibende
 4. 4.
  iktidar ve söylem üzerine en çok düşünen ve yazan adamlardan biri.
  1 ... maruf
 5. 5.
  fuko diye okunuyor kendisi
  hapisaneler üzerinde ki çalışmaları günümüz sosyolojisinde temel taşlardandır
  3 ... letranger
 6. 6.
  Çağdaş fransız düşünürüdür kendisi.
  Ömrünün kalan yıllarında kendini "Cinselliğin Tarihi" çalışmasına adadı. 1976'da ilk cildini yayınladı, çalışmasını tam bitirememiş olsa da ikinci ve üçüncü ciltler 1984'teki ölümünden hemen sonra yayınlandı.
  O, daha çok toplumdaki daimi doğruları inceleyen bir filozoftu. Nietzsche ve Heideggerin düşüncelerinden oldukça etkilenen Foucault, çalışmalarında çoğunlukla Karl Marx ve Sigmund Freudun fikirleriyle mücadele etti. Hapishaneler, polis, sigorta, delilik, eşcinsellik ve sosyal haklar konularında çalıştı. Bütün çalışmalarını modernitenin bireyler üstündeki etkisi ve getirdiği yeni güç ilişkileri üstüne kurdu.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Michel_Foucault 'dan alındı
  3 -1 ... janis joplin
 7. 7.
  1926''da poitiers''de doğdu.1970''te college de france''a seçildi.bütün hayatını tarihin kapısından geçemeyen konuların tarihini yapmakla geçirdi.foucault 1984''te paris''te öldü.
  foucault''nun eserleri:
  cinselliğin tarihi(alfa yayınları 1986)
  söylemin düzeni(hil yayınları 1987)
  annemi,kızkardeşimi ve erkek kardeşimi katleden ben,pierre riviere(ara yayıncılık1991,imge kitapevi2000)
  hapishanenin doğuşu(imge kitapevi 1992,2000)
  ders özetleri(yapı kredi yayıncılık 1993)
  ben`in yapımı(ara yayıncılık1992)
  bu bir pipo değildir(ypı kredi yayıncılık 1993)
  kelimeler ve şeyler(imge kitapevi 1994,2000)
  dostluğa dair(hil yayınları 1994)
  bilginin arkeolojisi(birey yayıncılık 1999)
  kendini bilmek(om yayıncılık 1999)
  entelektüellerin siyasi işlevi (ayrıntı yayınları 2000)
  özne ve iktidar(ayrıntı yayınları 2000)
  1 ... demester
 8. 8.
  bu eşsiz fransız düşünür demiş ki;

  "beni şaşırtan, topLumumuzda sanatın bireyLere ya da hayata değiL de yaLnızca nesneLere iLişkin bir şey durumuna geLmesi.. sanatın yaLnızca sanatçı deniLen uzmanLar tarafından gerçekLeştiriLen bir uzmanLık daLına dönüşmesi.. Neden her kişi kendi hayatını bir sanat yapıtına dönüştürmesin?.. Neden şu ev ya da Lamba bir sanat yapıtı oLsun ya da benim hayatım oLmasın.."
  5 ... tucimania
 9. 9.
  naturalizmin sinirinin olmadigini anladigim du$unendir. kelimeler ve $eyler (ya da les mots et les choses, veyahut the order of things) adli kitabiyla sadece tema olarak degil, genelde tematik olarak yarmi$tir.
  1 ... faaip de oiad
 10. 10.
  toplumu yöneten nedir?siyasi partiler mi,örgutler mi,sivil toplum kuruluşları mı,silahlı kuvvetler mi ?toplumu iktidar biçimlendirir.ıktidar bir sürekliliktir,durmadan işler.bir örümcek gibi ağlarını örür durmadan.peki iktidarı kim temsil ediyor.erk kimin elinde.görünür,ön planda olanın elinde mi erk.yoksa daha derinlerde kimsenin nufuz edemeyeceği kadar derinlerde mi?
  toplumu açıklarken foucoult özne olarak iktidarı secer.tüm sistemlerin kendine özgü iktidar yapılanmaları olduğunu vurguladıktan sonra,onların doğası geregi ''toplum üzerinde denetime'' tabii kılmaya çalıştığını belirtir.bugun sistemde varolan bir çok kuruluşun nasıl ve neden doğmuşturunu araştırarak,iktidarın her alana nufuzunu gösterir. hapisaneler mesela,neden evrim geciriler,eğitim sistemleri neden değişime tabii tutulurlar,cinsellik,delilik,kelimeler neden her dönemde değişiklik göstermektedir.toplumlar mı ilerlemekte yoksa iktidar gittikçe gizlenmekte mi?kişiler ozgurluk alanlarının geliştiğini düşünürken gittikçe iktidarın etkisine mi tabii olmakta.foucoult'tan açıklarsak;2000 yıllar cinsellik yılları olacak der.çünkü iktidar yılların sürekliliği ile toplumları,sınıflandırmış,kategorize etmiş belli bir şekle sokmuştur.artık bireyi tahakkumu altına alabilme gerekmektedir.bunu da en mahreme yönelerek, hazlarını denetime tabii kılarak yapacaktır.hazlarını iktidara temsil edecek kadar iktidarın gücüne tabii kılanacaktır kişiler der.en mahremini,en yoğun haz aldığı yerini iktidar kontrol altına alarak,bireyi kuşatacaktır.
  foucoult iktidarın doğuşu olarak 16 yy göstermektedir.hükümdarlık yapılanmasının sarsılmasıyla ortaya çıkan yeni yapılanmada 'hükümdarlığın yönetim nesnesi,belirli bir toprak ve uzerinde yaşayan tebaa olarak gösterilirken ,modern yönetimin özelliği ise nesne olarak insanlığı secer.daha açık bir şekilde ''yönetim şeylerin'' doğru düzenidir.hükümdarlıkta amaç hüküm etmektir,modernitede amaç nüfus,refahı,zenginliği ve devamıdır.hükümdarlıkta yasalar önemliyken,modernitede yasaları dayatmaktan çok ,onları yönlendirmek,yasalardan daha çok taklitlere başvurmak,gerekirsede yasalardan taklitler olarak başvurmaktır.
  16 yy ardından ilk modernite yapılanmaları,yasaklayıcı ve sınırlandırıcı disiplin etmekten daha çok üretken,düzenleyici,poiztif bir etkene sahipti.18 yy artdından ortaya çıkan zenginliğin etksisiyle modernite artık,düzenleyen değil varolan zenginliğin korunabilmesi için disipline eden sürekliği devam ettirebilmek için,sınırlayan,gözeten,sınıflandırandır.
  3 ... levoka