1. 1.
    1926-1984 yılları arasında yaşamış olan, 20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden sayılan fransız düşünür, yazar.
    (bkz: pierre riviere)
    7 -1 ... cikarinbeniburdan
  2. 2.
    bilginin arkeoloğu olarak ünlenen fransız filozof. 15 Ekim 1926 da poitiers de doğdu. babası oğlunun kendisi gibi bir cerrah olmasını istiyordu. annesi otoriter bir kadındı.
    öğrencilik yıllarında eşcinsel olduğunu farketti. bu onun hayatı boyunca çevre tarafından yadırganmasına, bu da kafasını baskı ve kontrol kavramlarının meşgul etmesine neden oldu.
    1946 da ENS (yüksek öğretmen okulu) e girdi. burada (bkz: louis althusser)le yakınlaştı ve onun etkisiyle marksist oldu, komünist partiye girdi. fakat komünist parti de de rahat olamadı. çünkü toplumun bütün kesimleri eşcinselliği yadırgıyordu. foucault bir söyleşide, "1960 ta bir komünist, bir eşcinselin hasta bir insan olmadığını söyleyemezdi" diyordu.
    üniversiteyi bitirdikten sonra ENS te ve lille üniversitesi nde ders vermeye başladı.
    bu yıllarda fransa düşünce hayatında marksizm ve jean paul sartre önemli bir yer tutuyordu. foucault ise sartre ın varoluşçu felsefesine tepki gösteriyordu.
    doktora tezi deliliğin tarihi üzerineydi. ona göre öznellik iktidar mekanizmalarının ürettiği yapay bir olguydu ve (mesela delilik gibi) genel doğrular yoktu. buna karşılık toplulukların bir çeşit ortak bilinçaltını, tarihi a priori lerini oluşturan yapılar vardı.
    foucault un tespitleri, iktidarın toplum ve birey üzerindeki kontrol mekanizması üzerineydi. buna göre iktidar her türlü marjinaliteyi kontrol altında tuttukça varlığını ve sürekliliğini sağlıyordu. akıl hastaneleri, hapisaneler vs... bunun parçalarıydı.
    insanların hepsi adeta sınırları çitle çevrilmiş bir oyun parkında oynayan çocuklardı ve iktidar onları böylece kontrol ve gözetim altında tutuyordu.
    foucault da nietzche nin etkileri görülür. iktisadi alanda da marx ın etkilerini taşır.
    24 haziran 1984 te aids ten ölmüştür. ölüm nedeni bir kaç yıl sonra açıklanmıştır.
    9 -1 ... suzergecer
  3. 3.
    buyuk dusunur.. baya bi buyuk..
    ozellikle deliligin tarihi kitabi oldukca onemli bi eserdir.
    gucu yeten mutlaka okusun derim ben.. *
    6 ... confusedy
  4. 4.
    gösteri toplumu diye kıvranan guy debord'a 'gözetim toplumu'yuz diyerekten ayarı vermiştir hapishanenin doğuşu'nda. şahsı nazarımda pierre riviere'in ayrı bir yeri vardır.
    2 -1 ... zibende
  5. 5.
    iktidar ve söylem üzerine en çok düşünen ve yazan adamlardan biri.
    1 ... maruf
  6. 6.
    fuko diye okunuyor kendisi
    hapisaneler üzerinde ki çalışmaları günümüz sosyolojisinde temel taşlardandır
    3 ... letranger
  7. 7.
    Çağdaş fransız düşünürüdür kendisi.
    Ömrünün kalan yıllarında kendini "Cinselliğin Tarihi" çalışmasına adadı. 1976'da ilk cildini yayınladı, çalışmasını tam bitirememiş olsa da ikinci ve üçüncü ciltler 1984'teki ölümünden hemen sonra yayınlandı.
    O, daha çok toplumdaki daimi doğruları inceleyen bir filozoftu. Nietzsche ve Heideggerin düşüncelerinden oldukça etkilenen Foucault, çalışmalarında çoğunlukla Karl Marx ve Sigmund Freudun fikirleriyle mücadele etti. Hapishaneler, polis, sigorta, delilik, eşcinsellik ve sosyal haklar konularında çalıştı. Bütün çalışmalarını modernitenin bireyler üstündeki etkisi ve getirdiği yeni güç ilişkileri üstüne kurdu.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Michel_Foucault 'dan alındı
    3 -1 ... janis joplin
  8. 8.
    ayna grubunun eski vokallerinden cemil özeren gibi tam bir kabak kafalıydı. kitap ve ansiklopedilerden gördüğüm kadarıyla pis bir sırıtışı var. kendi kaleminden itiraf etmiştir: tıpkı graham greene gibi, defter doldurmak, kitap okuyup araştırma yapmak dışında, işi, para için vücudunu satan kadınlarla beraber olmaktır.
    2 -1 ... zinani
  9. 9.
    1926''da poitiers''de doğdu.1970''te college de france''a seçildi.bütün hayatını tarihin kapısından geçemeyen konuların tarihini yapmakla geçirdi.foucault 1984''te paris''te öldü.
    foucault''nun eserleri:
    cinselliğin tarihi(alfa yayınları 1986)
    söylemin düzeni(hil yayınları 1987)
    annemi,kızkardeşimi ve erkek kardeşimi katleden ben,pierre riviere(ara yayıncılık1991,imge kitapevi2000)
    hapishanenin doğuşu(imge kitapevi 1992,2000)
    ders özetleri(yapı kredi yayıncılık 1993)
    ben`in yapımı(ara yayıncılık1992)
    bu bir pipo değildir(ypı kredi yayıncılık 1993)
    kelimeler ve şeyler(imge kitapevi 1994,2000)
    dostluğa dair(hil yayınları 1994)
    bilginin arkeolojisi(birey yayıncılık 1999)
    kendini bilmek(om yayıncılık 1999)
    entelektüellerin siyasi işlevi (ayrıntı yayınları 2000)
    özne ve iktidar(ayrıntı yayınları 2000)
    1 ... demester
  10. 10.
    bu eşsiz fransız düşünür demiş ki;

"beni şaşırtan, topLumumuzda sanatın bireyLere ya da hayata değiL de yaLnızca nesneLere iLişkin bir şey durumuna geLmesi.. sanatın yaLnızca sanatçı deniLen uzmanLar tarafından gerçekLeştiriLen bir uzmanLık daLına dönüşmesi.. Neden her kişi kendi hayatını bir sanat yapıtına dönüştürmesin?.. Neden şu ev ya da Lamba bir sanat yapıtı oLsun ya da benim hayatım oLmasın.."
    5 ... tucimania