bugün

19. yüzyılda işlenen bir aile cinayetinin baş kahramanıdır pierre riviere.
michel foucault ve arkadaşları da işlenen bu cinayeti araştırıp, hem nesnel ölçütlerle hem de kişisel görüşlerini harmanlayarak kitaplaştırmışlardır.
kitabın tam adı ise "annemi, kız kardeşimi katleden ben, pierre riviere" dir.
pierre riviere'nin olayı anlattığı hatıratının ilk cümlesidir.
pierre riviere'nin 70 sayfalık hatıratı ardından foucault'yla birlikte 11 yazarın incelemesi o foucault'ya has meşhur 'bilgi arkeolojisi'nin en iyi örneğini sunar.
(bkz: soykütüksel çözümleme)
tiyatro uyarlaması da yapıldı..

(bkz: ben pierre riviere)
ayrıntı yayınları '19.yüzyılda bir aile cinayeti' adıyla yeni bir baskısını yapmış. http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=6689
pierre riviere başta iktidarın baskıcı rejimiyle birlikte topluma yaşadığı yakın çevreye kafa tutmuş ve intikamını anne abla ve küçük erkek kardeşini katlederek alan bir faildir.

şahsi menfaat içermeden bu 3 ölümü ardarda serinkanlılıkla gerçekleştirerek babasını mutlu etmeyi amaçlamıştır.

19.yy çok başlarında olduğu için riviere ye manidar bir teşhis koyamamış doktorlar şu an ki ruh doktorları eminim onun paranoid şizofreni olduğu konusunda ısrar eder ve kliniğe yatırarak özenli tedavi için girişimde bulunurlardı. en azından anlaşılmak için daha çok çabalanırdı ve belki kendini öldürmezdi daha sonradan.

riviere hayatı boyunca anlaşılmamış keza bunun için bir gayret göstermemiştir de bana kalırsa yabancılaşmanın en iyi örneklerinden biriydi.