bugün

entry'ler (1235)

ya yaşadığımız hayat bi başkasının gördüğü rüyaysa

Yakın zamanda (bkz: )inception izlenmiş..

kemal pasayi sevmeme sebebi

Ezcümle, bir siyasi karakteri sevmek zorunda değil kimse. Atatürk’ü de sevmek zorunda değil. Okursunuz, bakarsınız.. Siyaseten yaptıklarını haklı ya da haksız bulursunuz. Bunu tartışacak bilginiz, birikiminiz olur. Şu politikası yanlıştı dersiniz. Şunda doğru yapmış dersiniz. Şu karşılık bulmamış ya da bulmuş dersiniz. Ama tanımadığınız birini zaten sevemezsiniz. Zaten birini sevmek ya da sevmemek üzerinden gidildiği için doğru politik yaklaşımlar sergilenemiyor.

çok çalışmak ne boka yarıyor

Entrye cevap yazayım ‘gammazlamak serbest’.. Çok çalışmak hiçbir boka yaramaz. Hattâ çok çalışmak işini zamanında bitirememeye işarettir. Öyle ki, Almanya’da mesai saatinin dışına çıkanların, mesai içinde verimsiz çalıştığı gerekçesiyle işine son verildiği trilyon hikâye anlatılır. Sizi ufak aydınlatayım, çok çalışmak sermaye sahibini zengin eder. Bunun en düz anlatımı da kapitalizmdir.. Siz çalışırsınız, birileri zengin olur. Siz de geçinmeye ‘çalışırsınız’. Sonra yaşınız 50’leri geçtiğinde anlarsınız. Önce uydurulmuş bir terim olan ‘koordinatör’ olmak için çalışırsınız. Sonra müdür, sonra genel müdür. Daha üstüne gidemezsiniz çünkü kapitalizm buna izin vermez. Maaşınızı alırsınız, o güvenceye teslim olursunuz. Bu kadar.. iki saatte bitecek iş için sekiz saat çalışırsınız, mesaiye kalırsınız. Elinizde kaybettiğiniz yaşamınız kalır..

meral akşener

Canım sözlük yazarlarının siyasetten hiç anlamadığını gösteren başlık -anlayanlar üstüne alınmasın- Hattâ Tomris’le bir turulan bir Meral Akşener var.. Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim. Arkadaşlar , Türkiye’nin yakın siyasi tarihini bile okusanız birazcık bir şeyler olacak.. Meral Akşener dediğiniz kadın, gayr-ı meşru cinayetlerin arkasında yer alan, derin devletin, Akp’nin bu denli palazlanmasının sebebi olan ve eminim hepinizin bir kere okuduğu -umarım okuduğu- ‘aydınların’ yitip gitmesine sebep olan bir şahsiyettir. Ya ülkenizin siyasi tarihini öğrenin ya da bu ponçikliğinizle sizi aşan konulara girmeyin. insanın Meral Akşener’i överken eli titrer yahu.

gerçek aşk mı bir milyon tl mi

1 milyon tl nedir dedirten başlık. Bir milyon dolar olsa yine bir nebze iş görür. Zira bir ayakkabı olmuş 2.000 tl.. üstüne başına bir şeyler alsan, birkaç kere markete gitsen, kiraydı, faturaydı falan biter.. Önermelerde bile fakirsiniz sevgili sözlük yazarları…

bez bebek nana silinsin

ikinci nesil yazarım.. sözlükteki kalitesizlik yüzünden uzun zamandır sözlüğe girmiyorum. 4 gündür bez bebek nanna’yla ilgili hem aşağılacı, hem tacize kadar giden başlıklar görüyorum. Erkek bireylerin derdinin ne olduğu ortada. Bu kadar da zorlamaya, hakaret etmeye, ergen ergen söylemlere gerek var mı gerçekten? Bir arpa boyu yol alamamak çok acı değil mi..

defalarca izlesem bıkmam denilen filmler

Net, leon the professional
Yönetmen, oyuncular, kurgu.. Daha neler neler..

en merak ettiğiniz şey

insanların din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet gözetmeden neden yaşayamadıklarını merak ediyorum.. neden bir diğerini ‘öteki’ diye addettiklerini merak ediyorum. Cevaplarını biliyorum da, siz de merak edin diye merak ediyorum..

atatürk ün dinsiz olduğu gerçeği

Bunun ‘gerçek’ olduğuna kim karar vermiş? Tedrisatınız yetmez sevgili sözlük yazarları..

istanbul da nerede yaşamak isterdiniz

istanbul’da yaşarken Cihangir’de ve Pangaltı’da oturmak isterdim.. Sonra izmir’e taşındım *

uzak durulması gereken erkek tipleri

Sözlükte an itibariyle online olan kadın nüfusunu görme gayretiyle açılmış başlık zannımca. Şimdi yeniden canlanmış.. Hoop, düştük topluca girdaba..

dinsiz biri ahlaklı olabilir mi sorunsalı

Bu bir sorunsal değildir. Din, ‘tanrı’ düşüncesine dayalı bir inanç sistemidir. Ahlak ise insanın zamanla kazandığı bir takım tutum ve davranışlar silsilesidir. Yani dinsiz biri ahlaklı olabilir, ahlaksız biri inançlı olabilir. Her şey olabilir. Bilmediğiniz şeylerle ilgili çok düşünmeyin..

masturbasyon gusulü bozmaz

Nihat Hatipoğlu programı gibi başlıklar açmak..

üsküdar a gider iken aldı da bir yağmur

Bahsedilen “Katibim” ezgisidir aslında. ahmed adnan saygun’a ait harika bir varyasyonu vardır. Dinleyiniz..

yasak merve

Şu an çocuklar gibi şen olabilirim. Zira en son 363773 yıl önce bu başlığı gördüm.. döndüyse, hoş gelmiştir.

bursa nın en güzel ilçesi

“Gülümseyin, Nilüfer’desiniz” dir. Nilüfer’dir.

bu saatten sonra yeni sözlük sitesi açsam tutarmı

Şey, önce dil bilgisi kurallarını öğrenmekle başlayabilirsin.. Zira soru eki olan ‘-mı’ ayrı yazılıyor..

erbil

Bilindiği üzere tecavüz ve hırsızlığın 24 saat içerisinde idamla sonuçlandığı bir yer.. Öyle ki, esnaf cuma namazına giderken dükkanlarını açık bırakıp gidiyor. Sıcaklık 46 derecelere ulaştığından, insanlar arabalarını çalışır durumda bırakıp, işlerini halletmeye gidiyorlar. Kimse çalmıyor, götleri yemiyor. Kimse tecavüz etmesin, çalmasın diye idamla mı sınanmaları gerekiyor.. Bir de sitelerin güvenlikleri keleşle bekliyor kapıda.. Gittiğinizde tutulması yaşıyorsunuz bir süre ama sonra garip bir şekilde güvende hissediyorsunuz. işte bu da hayatın paradoksu..

bir kızın götten yiyip yemediğini nasıl anlarım

Sonra oturup kadın cinayetinden, çocuk gelinlerden, hayvan istismarından, dolandırılmaktan, hakkınızın yenmesinden vb. bahsediyorsunuz. Gelişmemiş toplumlar dışında cinsel organlardan, cinslerden, cinsleri aşağılamaktan, ataerkilliğin tahakkümünden bahseden yok. Su tükeniyor, buzullar eriyor, salgın hastalıklar yayılıyor. Bir kızın organıyla ilgilenmekten asla vazgeçmiyorsunuz. Sonra neden alım gücümüz yok, neden böyle saçma sapan yaşıyoruz, neden bir boka sap olamıyoruz. Belli değil mi? Küçücük, kültürsüz zihinlerinizde kadını aşağılamak dışında bir şey yapamadığınız için, kendinizle asla barışamadığınız için ve tüm sefilliğinizi örtbas etmeye çalıştığınız için böyle..

tek başına rakı içmek

Rakı sofrası kalabalık güzeldir.. Rakı sofrası dostlarla iyidir, evet.. Sonsuz muhabbettir. Ama bazen hiç konuşmak istemez insan. Hele ki bir deniz kenarındaysan ve sevdiğin bir şarkı eşlik ediyorsa, tadından yenmez. Ama tek başına rakı mutluluktan içilmez. Kederden içilir. Kederini dağıtıp, yarına sağ sâlim çıkabiliyorsan, işte o zaman tek başına rakı içmek iyidir.