1. 1.
  aslen rus göçmeni bir yahudidir, ancak israile karşı ABD'de en önemli fikri muhalefeti yapan insanlardan biridir.
  Amerikan müdahaleciliği kitabı türkiyede dava konusu olmuş,2002 yılındaki sözkonusu duruşmaya Chomsky bizzat katılmış, ancak mahkeme davayı düşürmüştür.
  Kendisi halen MIT'dedir.
  11 ... azorka
 2. 2.
  Dr. Avram Noam Chomsky, halen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) çalışmalarını sürdüren bir dilbilimcidir. Dünyanın önde gelen dilbilimcilerinden ve entelektüellerinden olan Chomsky 1950'li yıllarda başlattığı dilbilim hareketi ile insan dilini incelemeye yeni ve güçlü bir bakış açısı getirmiş ve Evrensel Gramer fikrini yaratmıştır.

  Dilbilim alanındaki çalışmalarının yanısıra basın yayın incelemeleri, politik yazıları ve eylemleri ile de önemli bir kişilik olan Chomsky, şu anda yaşayan düşünürler içinde en çok atıfta bulunulmuş kişi unvanını elinde bulundurmaktadır.

  Not:kaynak tr.wikipedia.org.*
  7 ... hexagram
 3. 3.
  dil ve zihin adlı eseri akademik yayınları arasında gözbebeğidir. dilin, dil gelişiminin biyolojik temele dayandığını savunur. ayrıca amerika'da ve tabi ki dünyada da bush yönetimi karşıtlarının önde gelen isimlerindendir.
  7 ... zibende
 4. 4.
  insan zihninde doğuştan gelen yapılar bulunduğunu ve evrensel bir dilbilgisinin varlığını savunan dilbilimci. bu açıklamalarıyla görsel okuryazarlık kuramının gelişimine de büyük katkıları olmuştur.
  5 ... oylumunelumune
 5. 5.
  http://www.zmag.org/chomsky/index.cfm
  adresinde arşivi bulunan şahsiyet milyonlarca insanı ardından sürükleyebilecek kişidir türk aydınlarıyla arası iyidir arda gelir türkiyeye.
  2 -1 ... letranger
 6. 6.
  dil bilimi alaninda pir gosterilen sahis. 1927 dogumludur. Aslen Rus yahudisidir. Hayatindaki ilk makalesini 9 yasinda yazmistir. Konusu da ispanya ic savasi dir. Dil biliminin yani sira matematik, felsefe alanlarinda da soz sahibidir. Dunyada kendisinden referans alinan gelmis gecmis 20 kisinin arasina girmeyi basarmistir. Bu ayakli kutuphane halen Massachutes Institute of Technology okulunda gorev yapmaktadir. 2003 yilinda Turkiye'ye ziyarette bulunmustur. Su siralar, Turkiye hakkinda surekli muhalif yazilar yazmakta, bildirgeler sunmaktadir.
  (bkz: orhan pamuk), (bkz: kurt sorunu)
  1 ... qantar
 7. 7.
  (bkz: marksist kuram ve entelektuel sahtekarlik)
  1 -2 ... halit ayarcı
 8. 8.
  vygotsky ile beraber dil edinimi dersleri kabusu.allah belani versin demek istedigim dil bilimci.
  -1 ... godisnowhere
 9. 9.
  tüm dünyada dilbilimdeki devrimsel yaklaşımları, her dil bölümünde okutulan, lakin son otuzbeş yıldır kendini abd'ye 'ayar vermeye adamış' yaşayan en büyük ve en sağlam lingua-politik muhalif kuramcı.
  (bkz: tehlikeli güç)
  1 ... abra kadavra
 10. 10.
  20 yüzyılın en önemli aydını ve sosyal bilimlerin einstein'ı *. (b)ilginiz, bilimsel merakınız varsa ve herhangi bir siyasi angajeniz yoksa , ortalama bir akademisyenin farkına dahi varamayacağı, 'yapılmaya çalışılanın tam tersi imajını vermeye çalışan söylemsellerle örtülen bir takım gerçeklerin' ustaca ve son derece ayrıntılı-isabetli biçimde ifşa edildiği kitaplarını büyük heyecanla okuyacağınız bir sosyal bilimlerdehası.
  2 ... abra kadavra