bugün

valinin girişimiyle sona ermiş sorunsaldır. dersim'de karar kılınmıştır. şu şekilde:
http://www.renkhaber.com/...i_Vali_onerdi_/12450.html
diğer illere de sıçraması muhtemel sorunsaldır. misal; kars'ın adı qers, van'ın adı wan, diyarbakır'ın adı da amed olsun diye gündem oluşturabilirler.
halkoylaması ile yanıt verilmesi gereken sorunsaldır.
halkın istediği gibi olacaksa herşey, ben de tarabya'da oturuyorum, o zaman burası tarabya cumhuriyeti olsun sorunsalıdır.

ayrıca kıçıkırık bi amatör takımın ismi dersim oldu diye tunceli'de dersimdir diye birşey yok. istanbul'dan beşiktaş diye bahsetmek gibi birşey bu saçmalık.
sorunsal değildir. tunceli; tuncelidir. türkiye, türklerindir. zoruna gidenin borusuna gitsin, askerliği yapmış her türk gencinin bildiği bir cümledir.
Dersim isyanından önceki günlere dönülmek isteniyorsa Dersim olmasında hiçbir sorun olmayan sorunsaldır.

Lakin sonradan kimse ağlamasın Atatürk'ün ordusu geldi anamızı ağlattı diye.
tunç elin bükülmesiyle ortadan kalkacak sorunsaldır.
haritada tunceli yazar ama gönüllerde ve halkın dilinde dersim geçer. dersim kalsa ne olurdu yani adı? ülkemi bölünürdü, vatan elden mi giderdi? hayır. ya da sen değiştirebildin mi gerçekten dersimin adını, tunceli yapabildin mi? dayatma ile zorlama ile baskı ile ne yapabildin? yine tunceli yazacak belki resmi kayıtlarda ancak hep dersim kalacak. diğer illere sıçraması beklenmeyen durumdur ayrıca. dersim-tunceli sorunsalı diğer illerdeki gibi değil. diyarbakır ya da van da ki gibi değil yani.
içinde yaşayanlar ne denmesini istiyorsa odur.
nasıl ki istanbul mu yoksa konstantinopolis mi diye bir tartışma yok ise, tunceli mi dersim mi diye de bir tartışma yoktur. olamaz.
Tunceli ye zorla kayyum atatacaklar.
tarihin sayfalarında sabiha gökçen olmaya niyetlenenler varmış.

yazık ki ne yazık.

bizler geçmişte eskilerin yaptığı hatalardan ders çıkartıp barışı kovalayacakken birileri hala sabihayı rüyasında görüyor.

dersim sancağın adıdır evet ama dersimin mıntıka olarak adının değiştiği gerçeğini değiştirmiyor bu durum.

mesele burada takınan tavırdır. mesele;

ben gelirim sizin oturduğunuz sancağa, vilayete, kasabaya, köye, mezraya kadar kendi istediğim şekilde ad koyarım. sizde bunu kabul edip ona göre yaşarsınız.

insanları irite eden tavır budur. bu tavırda ne kardeşlik vardır ne de iyi niyet.

bu takınılan tavırın meali şudur;

ben sizin yerinize de düşünürüm. siz zaten birşey bilmiyorsunuz. cahilsiniz.

kemalist yaklaşımın en büyük sıkıntısı budur aslında toplumda.

aynı şeyleri dindarlara da yaptılar. kendileri gibi düşünmeyen, olmayan ve olmak istemeyen herkese bu toprakları çekilmez hale geldiler.

ak partinin bu kadar hataya, sıkıntılarına rağmen hala ayakta durabilmesinin sebebide bu durumdur.

kemalist devrimin ben yaptım oldu kafasıdır.
Bunda kasacak bir şey yok. Herkes yaşadığı yeri, toprağını hangi isimle benimsemişse o ismi kullanmak hakkıdır. Yok o zaman istanbul’a konstantin mi diyecek mişiz de bilmem ne.. istanbullu bir gün kalkar da ortak kararla derse ki kardeşim burasının adı bundan sonra konstantin, paşa paşa eyvallah demek zorundayız. Bu kadar basit.
tunder?