bugün

Olağanüstü yeteneği ve yaratıcı gücü olan kimse,deha.
anlamına gelen de'nin ayrı yazıldığı şey.*

(bkz: dahi anlamindaki de ayri yazilir)
"de,da" veya "bile" anlamındaki sözcük.
tüm dahiler yalnızdır; dahi anlamındaki -de'de dahil.
dahi olmak 6 yaşında ilk bestesini yazmak, 13 yaşında opera bestelemek, kilisenin yanından geçerken duyup hoşuna gittiği ilahiyi kusursuz şekilde çalabilmek, 35 yaşına kadar 650 küsür beste ve kırkın üstünde opera yazabilmek, karalama kağıdı kullanmadan ve deneme yapmadan operalar yazmak demektir.tüm bunlar için (bkz: mozart)
cristoph daum değil de.
genelde tembel olur.
ne yüksek derecede bir zeka, ne de büyük bir hayalgücü. her ikisi de beraber olsa insan dahi olamaz. dehanın ruhu sevgi, sevgi, yine sevgidir.*
bu anlama gelen de ve da sözcükleri kendisinden önce gelen sözcüklerden ayrı yazılır.
bir yarışmayı akla getirir. (bkz: güzel ve dahi)
ahmaklara yardım etmek boşa harcanan bir çabadır,dahiler ise nasıl olsa başlarının çaresine bakarlar... immanuel kant (1724-1804)

kantın ortalama insan için dışarıda bıraktığı uç nokta insanlar...
iki farkli sekilde okunur.
1. de, da, bile anlaminda kullanilan "dahi" kelimesinde ki a kisacik soylenir, uzatmadan.
2. insan zekasini anlatan "dahi" kelimesinde ki a ise uzatilarak ve birazcik da inceltilerek soylenir. "daaahi" diye.

bazi turkce yoksunu canim arkadaslarim her iki kullanimda da daaahi seklinde soylerler ki, yanlistir, duzeltilmesi gerekir. *
talented learns everything, genius knows everything şeklindeki bir amerikan özdeyişine mazhar olmuş azınlık kitledir.
(bkz: michael scofield)
delinin bir alt kademesidir efenim. (salvador dali'yi dışarda tutarsak)

delilerin kendini dahi sanması ise biraz yanılgı biraz gerçeklik payı taşır. bir van gogh örneğindeki gibi kendine zarar verebilenleri olup çok deli olanları mevcut olmakla birlikte fazıl say gibi daha az deli daha sevimli olanları mevcuttur.
einstein, mozart gibi kişiler aslında dahi değildir...

dahi olmak 1'den fazla alanda normal sınırından baya üstün olmaya denir. mesela Einstein'ın müzik ve resimde fizikte kadar olduğunu söyleyemeyiz. ama bizim gibi olmadığıda ayan beyan belli... dolayısıyla o nedir? Üstün zekalı. hatta fazla üstün zekalı. peki ya mozart? yok. dünyanın en iyi bestecisi olabilir ama dahi değildir. kendi hayatının içine bu kadar kötü edemezdi yoksa.demekki kendisi nedir? üstün özel yetenekli. hemde çok üstün. yani müzik...

peki dahiler kimdir??

mesela leonardo da vinci... 400 yıl önceden helikopteri bulmak bir yana, dünyanın en değerli ressamı da sayılır..
yada hitler... dahi bir komutandır. tamam delidir melidir ama resim ve müzik konusunda da boş olmadığı bilinir. berlin isimli tablosu 50.000 dolara satılmıştır.

Ya da en iyi örneklerden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk.
hannibal, michael scofield, ocean, norman bates, john kramer, jack torrance ve daha bilumum zeki film karakterinin yaratıcıları, bu kategoriye girer.
sanıldığının aksine zeki olan bunlar değil, yaratıcılarıdır. *
bütün ahmakların ona karşı birleştiği kişidir.
cümleye de bağlacıyla ayı anlamı katar:

bunu ben de biliyorum.
bunu ben dahi biliyorum.
kimileri dahiliği; erişilemeyene erişme, yan yana koymak, diğerlerinin göremediği bağlantıları görmek olarak tanımlar.
"yetenek başkalarının vuramadığı hedefi vuran nişancı gibidir; dahi ise başkalarının göremediği bir hedefi vuran bir nişancı."
arthur schopenhauer
bir çok konuşmacı yanlış telaffuz ediyor. ben daahi diye uzatarak söylerler. fakat doğrusu ben dahi* şeklindedir.
bukowski kız arkadaşına ben bir dahiyim dedikten sonra kafası zurna yataktan düşerken ama bunu bilen yok demişti..
herkese renkli günler
146 IQ seviyesi ile içerisine girmeyi başarmış olduğum zeka türüdür, harcandığım ise bir gerçektir.
Dahiler, yaşayış biçimleri ile genellikle toplumun genel yaşayış biçimine aykırıdırlar. tarihten günümüze, 9 Dahinin Hayatları ve Bilinmeyen Yönleri