bugün

her şeyi cinsellikle açıklaması yüzünden, hastalarının çoğunun türk erkeklerinden oluştuğunu düşündüğüm meşhur ruhdeşen...
önder insan.
psikoloji biliminin babasıdır.
doğuştan gelen cinsellik ve saldırganlığın bilinç altına itilmesinden sonra bir gün bir şekilde haraketlerimize yansıyacağını savunan insan. ona göre sanat için soyunmak ve spordaki şiddet bilinç altına itilenler yüzündendir.
ob derslerinde bile okutulan, psikanalizin kurucusu, büyük bir bilim adamıdır. bir başka açıdan bakarsak, sonuçlarının kanıtlanması diğer yaklaşımlara göre zordur psikanalizin ve bu en büyük eksiğidir.
düşünceden kadere uzanan yolu şu şekilde anlatmştır:

bir düşünce eken , bir eylem biçer,
bir eylem eken , bir alışkanlık biçer,
bir alışkanlık eken , bir huy biçer,
bir huy eken , bir karakter biçer,
bir karakter eken , bir kader biçer.
asil ismi Sigismund sholomo freud olan ancak yasadigi donemde yahudi olmasinin uzerinde yarattigi ve yaratmasi muhtemel olumsuz etkilerini azaltma kaygisiyla sigmund freud'a donusmus akil kupu..
(bkz: psikoseksuel gelisim kurami)
Cinsel yoldan dusunmenin aslında hep oldugunu ama hep bilinçaltına itildigini ıspatlayan bilimadamı. Psikanalizleriyle meshurdur.

(bkz: Psikanaliz ve uygulama)
davranışın biyolojik temelli olmasındaki ısrarı nedeniyle karen horney gibi ablalarımız tarafından eleştirilmiştir.
çene kanserinden ölmüştür. doktor arkadaşı kanserli kısmı almıştır, ağız ve burun boşluğu birleşmiştir. ancak iyileşememiştir. son olarak yüzünde çürüyen kısmın çıkardığı koku yüzünden köpeği kendisinden uzaklaşmaya başlayınca arkadaşından yüksek dozda morfinle kendisini öldürmesini istemiştir; öyle de olmuştur.
iyi bir freud biyografisi için;
(bkz: louis breger)
(bkz: freud-görüntünün ortasındaki karanlık)
(bkz: oedipus kompleksi)
(bkz: gündelik hayatın psikopatolojisi)
(bkz: totem ve tabu)
(bkz: rüyaların yorumu)
(bkz: psikanaliz üzerine)
(bkz: kitle psikolojisi)
(bkz: uygarlığın huzursuzluğu)
ilk analizlerini histerik bir hastaya yapmış olması sebebiyle yeni psikanalistlerin histerik hastalarla çalışması gerektiğine dair bir inanca neden olan ünlü psikanalist..
bir zamanlar hakkında sapıktır söylentileri çıkan aksine psikanalizin atası büyük filozof..
psikanaliz metodunun kurucusu.
(bkz: psikanaliz)
her psikoljik vakayı cinsellikle acıklayan freud kendi puro takıntısnı nasıl yorumlardı acaba.kendisi puro nun yol actıgı damak kanserinden ölmüştür.psikanaliz yönteminin kurucusu.
psikanalizin simgesel atmosferine binaen, kendindeki puro müptelasını soranlara "bir puro bazen sadece bir purodur" demiştir. yanisi bugün buzağıya öküz aramaya dönüşen psikanalizin halini freud görseydi, dertlenip üst üste puro yakardı sanırım.
rüyamızda gördüğümüz herkesin aslında kendimiz olduğunu savunan psikanalist, kokainman, çocukluk dönemi saplantılı libido düşkünü. bir de freud'un savunma mekanizmaları vardır ki, tadından yenmez. dediklerinin, yazdıklarının ve arkasında durduklarının ezici çoğunluğu doğrudur. freud okuyan bir kişi, hayatı daha ön saflarda karşılayabilir.
Hiçbir erkek,cinsel ilişki kurmak istemeyeceği bir kadınla yakın arkadaş olmaz. şeklinde bir önermesi vardır.
freud'a mutluluğa ulaşmanın yolunu sormuşlar. iki kelimeyle açıklamıştır:
"çalışmak ve sevmek"
anna freud adında bir kızı vardır.bazı araştırmalarını check ettirmek için olsa gerek kızıyla cinsel ilişkide bulunduğu söylenir.ben buna inamamayı tercih edenlerdenim.anna freud deyince nedendir bilmiyorum ama aklıma hep tekken-3 deki anna gelir.
dünya tarihi boyunca gelmiş geçmiş en büyük 10 insan listesi yapılacak olsa bu listeye bana göre banko girecek 2 kişiden biridir. (diğeri mustafa kemal atatürk'tür.)freud dünyanın, varoluşun ve uygarlığın sırrını çözmüş çok değerli bir şahsiyettir. eleştrilmesinin başlıca nedeni "acı" gerçekleri insanlığın yüzüne cesurca vurması olmuştur.
Sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur
Ne ikna edici bir intihar biçimidir şimdi göz göze gelmek
Elbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilim
Elbette gayet rasyoneldir attan atlamak.

- Freud diye bir şey yoktur!

ah muhsin ünlü
Sigmund Freud asıl adı: Sigismund Schlomo Freud 1856-1939 yılları arasın­da yaşamış ve ünlü psikanaliz öğretisini ge­liştirmiş olan tanınmış Avusturyalı nörolog.
Freud, cinselliğin bebeklikten başladığını söyler. Ona göre meme emme ile elde edilen cinsel tatmin, annenin sütü kesildikten sonra parmak emme ile elde edilir. Daha sonra anüs bölgesini ellemek ve dışkıyı olabilecek en uzun süre bağırsakta tutmanın cinsel tatmin amaçlı yapıldığını, böylece bağırsak mukozasına uygulanan basınçtan cinsel tatmin elde edildiğini söyler. Zamanla gelişen çocuk, ana zevk kaynağı olan genital bölgenin, rastgele bir yere sürtünmesi veyâ yanlışlıkla elleme sonucu, o bölgenin verdiği cinsel tatmini keşfeder. Eğer kişide sorun yoksa ömür boyunca cinsel tatmin, genital bölgeden sağlanır. Eğer kişide bazı sorunlar varsa o takdirde, cinsel tatmin anal ve oral birleşmelerden sağlanmaya çalışılır.
şu lafı da söylemiş ve iyi etmiştir:
bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.
(bkz: 0-6 yaş)
(bkz: bilinçaltı)
(bkz: determinizm)
(bkz: psikanaliz)
(bkz: iceberg-buzdağı)
(bkz: id-ego-süperego)
(bkz: cinsellik-saldırganlık)
emme dönemindeki bir bebeğin, annesini emmesini cinsellikle açıklayan ve fikirleri liselerimizde ders kitaplarına girmiş psikoloji adamı. (bkz: psikopat)
Yaptığı araştırma ve tespitlerin bir kısmı psikanalizin temellerini oluşturmuş diğer kısmı ise savsata denilerek kenara atılmıştır. kenara atılanların bir kısmı psikoloji bilimindeki ilerlemelerle örtüşerek tekrar kullanılmış kalan kısım savsata diye kenara tekrar atılmıştır. bu döngü bilim geliştikçe devam edecektir, insanlar mutlaka bu anlamadığı bulgularla dalga geçeceklerdir, gereken tek şey anlamadığı şeylerin üstüne gidebilecek bilim insanlarıdır ki onlarda mevcuttur.
nişanlandığı dönemde evlenebilmek için paraya ihtiyaç duyan genç freud adını duyurabilmek ve daha çok hasta sahibi olabilmek için kokain hakkında araştırmalar yapmıştır. o dönemlerde kokainin verdiği zararlar hakkında en ufak bir fikri yoktu. araştırmaları esnasında kokaini bizzat kendisi de denemiştir. küçük dozlarda aldığı zaman daha rahat çalıştığı için kokain bağımlısı olmuştur. bir morfin bağımlısı hastayı kokainle tedavi etmeye kalkışmış ve bu seferde hastayı kokain bağımlısı etmiştir. kokainin zararları farkedilince bilim çevresinden ciddi eleştirler almıştır ve kokain çalışmaları elinde patlamıştır.
morfinin mucizevi bir ilaç olduğunu iddia etmiş bilimadamı
(bkz: what s on men s mind)
bazı görüşleri:
Freud, cinselliğin bebeklikten başladığını söyler. Ona göre meme emme ile elde edilen cinsel tatmin, annenin sütü kesildikten sonra parmak emme ile elde edilir. Daha sonra anüs bölgesini ellemek ve dışkıyı olabilecek en uzun süre bağırsakta tutmanın cinsel tatmin amaçlı yapıldığını, böylece bağırsak mukozasına uygulanan basınçtan cinsel tatmin elde edildiğini söyler. Zamanla gelişen çocuk, ana zevk kaynağı olan genital bölgenin, rastgele bir yere sürtünmesi veyâ yanlışlıkla elleme sonucu, o bölgenin verdiği cinsel tatmini keşfeder. Eğer kişide sorun yoksa ömür boyunca cinsel tatmin, genital bölgeden sağlanır. Eğer kişide bazı sorunlar varsa (bkz: psikanaliz), o takdirde, cinsel tatmin anal ve oral birleşmelerden sağlanmaya çalışılır.
"Hiçbir erkek,cinsel ilişki kurmak istemeyeceği bir kadınla yakın arkadaş olmaz" önermesi Freud'a aittir.
her erkek ve her kız ergenlik çağında bulunduğu ortam ve çevresinde birisine karşı cinsel istek duyar** freud bu sözüyle çok beğeni toplamıştır
bilinçaltıyla ilgili çalı$maları andre breton'a ve dolayısıyla sürrealizm'e altyapı hazırlamı$ olan, celebrity modundaki psikanaliz uzmanı.
freud'un yaşam evreleri şu şekildedir: *
-oral evre(0-1,5yaş)
temel haz bölgesi ağızdır. dış dünyayı ağızla içeri alma, emme. ör: çocukların o yaşlarda herşeyi ağızlarına sokmaları.
-anal evre (1,5-3yaş)
anal bölge temel haz bölgesidir. birey, büyük kaslara istemli olarak söz geçirebilir. tuvalet eğilimini kazanma dönemidir.
-fallik evre (3-6yaş)
cinsel kimliğin kazanıldığı evredir. odipal karmaşası ve electra karmaşası bu evrede ortaya çıkar. birey karşı cinsden etkilenmeye başlar. eşcinsellik bu evre de başlar.
-örtülü evre (6-12yaş)
bu dönemde haz bölgesi yoktur. oyun dönemi de denilebilir. cinsiyetle ilgili konuşmalar bu dönemde çocuğun hoşuna gitmez. ergenlik fırtınası öncesi sessizlik dönemdir.
-genital evre (12-18(20))
ergenlik ve orgazm yaşantılarıdır. flört döneminde birey hem eşini hem kendisini tanır. ben merkezci bir dönemdir. freuda göre bu evre de toplum ve ebeveyn bireyin cinsel gelişini sağlıklı sürdürmesine yardımcı olmalıdır, aksi takdirde kız çocuklarında kasılma sorunları yaşanabilir.

freud'a göre en önemli kişilik gelişimi 0-6yaşda anne babanın rolüdür.

kişiliğin alt katmanları:
id (kendi içinde: libido,destrado)
ego
süper egodur.

zihnin alt katmanları ise şu şekildedir:
bilinç(farkındalık hali)
biliçaltı
bilinç dışı

freud psikonanalitike 2 yöntem getirmiştir.
-grup psikolojosi
-serbest çağrışım

freud'dan inciler:
-freud'a göre insan biseksüeldir.
-"insan hayvandan farklıdır" der. "yaşamın içinde cinsellik ölümün içinde saldırganlık vardır, bu 2 güdüyü bastırabildiği ölçüde insandır".
(bkz: psikoanalizin doğuşu)
gerçek bir efsanedir. yüce atatürk gibi takdir ettiğim bir insandır. büyüklüğü yeterince anlaşılamamıştır.
özellikle kişisel gelişim, bilinçaltı, rüyaların yorumları gibi konularda kendisinden çok etkilenmişimdir , haydar dümen formatına kesinlikle sokulmamalıdır. *
freud'a göre rüyalar 3 aşamada bizi ele verir:
-önemsiz detaylar.
-bilinçaltı rüyaları (olumsuz).
-doyurulmamış ihtiyaçlar.

ayrıca;
(bkz: nietzsche ağladığında)
rüyaların kurgusunu çözmek için kullandığı yöntemlerden birisi ünlü çaydanlık hikayesidir:

1)ben senden hiç bir zaman ödünç çaydanlık almadım
2)çaydanlığı kırmadan geri verdim
3)çaydanlığı senden aldığımda zaten kırıktı

inkara gayret ettiği şeyi gayret ettği ölçüde kuvvetlendiren önermeler dizisi...
yüzyılın başında kaleme aldığı Düşlerin Yorumu'yla bilinçdışının yükünün, şakalar ve edim hatalarıyla olduğu kadar rüyalar yoluyla da dışa vurulduğunu, gizemlerle dolu bu alt metnin hermenötik bir okuma gerektirdiğini
-kısacası, öznenin ve bilincin kendi evinde efendi olmadığını- göstermişti. Son dönem çalışmalarında özellikle kültür ve siyasetin iç dinamiklerine odaklanan Freud, 1930 yılında kaleme aldığı ve Türkçe'ye Uygarlığın Huzursuzluğu olarak çevrilen Das Unbehagen in der Kultur' da ise öznenin saldırgan dürtülerinin uygarlık ve kültür tarafından ve onlar adına bastırılışının yol açtığı çatışmaları ele almıştı. (kaynak: cogito/49.sayı)
öncülük ettiği psikoanalitik teori 'oedipus complex' ine dayanır.
teorilerini Viyananın klinikte yatan üst sınıf kişileriyle yaptığından dolayı eleştiri almıştır. eleştirmenlere göre freud alt sınıftaki kişilerle çalışmış olsaydı farklılaşmış davranım bozuklarıyla karşılaşacak ve dolayısıyla teorileri de farklı yöne kayacaktır.
ayrıca hipnoz ettiği her kadın hastasının uyandıktan sonra ona aşık olduklarını söylemeleri üzerine bu yöntemi kullanmayı bırakmıştır.
babası, abisi olan şahsiyet. yani abisiyle anasının cinsel ilşkisi sonucu dünyaya gelmiş, ama anlayamadığım nedenlerden dolayı bilim adamı olmuş herif.
herşeyi cinselliğe bağlayan zattır.
bir zamanların, haydar dümeni denilen psikoanalizin babası.
adam her davranısın altında saldırganlık ve cınsellık aramıs böyle denmesı dogal.
"ilk karşılaşmada freud genellikle kandırıcıdır; öylesine açık seçiktir ki, doğru demeniz gerekir. ama sonra başlarsınız düşünmeye, freudçu simgesel çağrışımlar, bilinç, bilinç-dışı, bilinç-öncesi katları tümden yanlış ise, bunların yanlışlığını tanıtlamak olanağı var mıdır? eğer bu sorunun yanıtı 'hayır' ise, simge oluşumu ve özgür çağrışım üstüne olan psiko-analitik tanıtlar, parlak bir konuşmadan başka nedir diye sormak zorunda kalırsınız kendinize."

(bkz: edmund leach)
kimilerine göre psikolojinin babasıdır, kimilerine göre ise fikirleri ve ekolü hiçbir şey ifade etmez.
bütün freud karşıtlarına rağmen, psikoseksüel gelişim basamakları , id-ego-süperego, bilinç-bilinçaltı kavramlarında bence tartışılmaması gereken doğrular vardır. tartışılması gereken en önemli husus, her şeyin temelinde cinsellik ve saldırganlık dürtüleri olup olmadığıdır.
id, ego ve superego arasındaki farklılıkları ve birbiriyle olan ilişkilerini fevkalade anlaşılır, gerçeğe yakın bir şekilde anlatmış, tanımlamış filozof. Jung ile yaptığı çalışmaları ise öğrenilmesi ve anlaşılması gereken niteliklerdedir.
(bkz: neurosis)
(bkz: persona)
(bkz: anima)
(bkz: animus)
kokain batağına saplandığı söylenen o zamandan sonra da iflah olmadığını düşündüğüm bilim adamı.bazı teorileri yanlış olduğu hissini verse de genel olarak doğru şeyler düşünmüş ve söylemiştir.özellikle "din toplumsal obsesyonlarımız , obsesyonlarımız ise bireysel dinimizdir" lafı çok hoşuma gitmektedir.
kitaplarını okumamış insanların bile hakkında fikir sahibi olduğu başarılı bir doktor, psikanaliz metodunun teorisyeni.
''sevgi,bilgi ve çalışmanın ne vatanı olur ne gümrük duvarları,ne de üniforması olur'' diyen insan,ne de güzel demiş..
"Hakimiyetimizin kolay olması için her yerde ahlakı yıkmamız lazımdır. Biraderimiz Freud cinsiyet alakalarını gün yüzüne çıkarmaya devam edecektir.Ta ki gençlerin kafasında mukaddes hiçbir mefhum kalmasın. En büyük arzuları cinsel tatmin olduğu anda ahlak yıkılmış demektir." Bu cümleler siyonist alimlerin protokolü isimli kitaptan alınmıştır...Freud adı geçen bilim insanıdır...