bugün

her şeyi cinsellikle açıklaması yüzünden, hastalarının çoğunun türk erkeklerinden oluştuğunu düşündüğüm meşhur ruhdeşen...
önder insan.
psikoloji biliminin babasıdır.
doğuştan gelen cinsellik ve saldırganlığın bilinç altına itilmesinden sonra bir gün bir şekilde haraketlerimize yansıyacağını savunan insan. ona göre sanat için soyunmak ve spordaki şiddet bilinç altına itilenler yüzündendir.
ob derslerinde bile okutulan, psikanalizin kurucusu, büyük bir bilim adamıdır. bir başka açıdan bakarsak, sonuçlarının kanıtlanması diğer yaklaşımlara göre zordur psikanalizin ve bu en büyük eksiğidir.
düşünceden kadere uzanan yolu şu şekilde anlatmştır:

bir düşünce eken , bir eylem biçer,
bir eylem eken , bir alışkanlık biçer,
bir alışkanlık eken , bir huy biçer,
bir huy eken , bir karakter biçer,
bir karakter eken , bir kader biçer.
asil ismi Sigismund sholomo freud olan ancak yasadigi donemde yahudi olmasinin uzerinde yarattigi ve yaratmasi muhtemel olumsuz etkilerini azaltma kaygisiyla sigmund freud'a donusmus akil kupu..
(bkz: psikoseksuel gelisim kurami)
Cinsel yoldan dusunmenin aslında hep oldugunu ama hep bilinçaltına itildigini ıspatlayan bilimadamı. Psikanalizleriyle meshurdur.

(bkz: Psikanaliz ve uygulama)
davranışın biyolojik temelli olmasındaki ısrarı nedeniyle karen horney gibi ablalarımız tarafından eleştirilmiştir.
çene kanserinden ölmüştür. doktor arkadaşı kanserli kısmı almıştır, ağız ve burun boşluğu birleşmiştir. ancak iyileşememiştir. son olarak yüzünde çürüyen kısmın çıkardığı koku yüzünden köpeği kendisinden uzaklaşmaya başlayınca arkadaşından yüksek dozda morfinle kendisini öldürmesini istemiştir; öyle de olmuştur.
iyi bir freud biyografisi için;
(bkz: louis breger)
(bkz: freud-görüntünün ortasındaki karanlık)
(bkz: oedipus kompleksi)
(bkz: gündelik hayatın psikopatolojisi)
(bkz: totem ve tabu)
(bkz: rüyaların yorumu)
(bkz: psikanaliz üzerine)
(bkz: kitle psikolojisi)
(bkz: uygarlığın huzursuzluğu)
ilk analizlerini histerik bir hastaya yapmış olması sebebiyle yeni psikanalistlerin histerik hastalarla çalışması gerektiğine dair bir inanca neden olan ünlü psikanalist..
bir zamanlar hakkında sapıktır söylentileri çıkan aksine psikanalizin atası büyük filozof..
psikanaliz metodunun kurucusu.
(bkz: psikanaliz)
her psikoljik vakayı cinsellikle acıklayan freud kendi puro takıntısnı nasıl yorumlardı acaba.kendisi puro nun yol actıgı damak kanserinden ölmüştür.psikanaliz yönteminin kurucusu.
psikanalizin simgesel atmosferine binaen, kendindeki puro müptelasını soranlara "bir puro bazen sadece bir purodur" demiştir. yanisi bugün buzağıya öküz aramaya dönüşen psikanalizin halini freud görseydi, dertlenip üst üste puro yakardı sanırım.
rüyamızda gördüğümüz herkesin aslında kendimiz olduğunu savunan psikanalist, kokainman, çocukluk dönemi saplantılı libido düşkünü. bir de freud'un savunma mekanizmaları vardır ki, tadından yenmez. dediklerinin, yazdıklarının ve arkasında durduklarının ezici çoğunluğu doğrudur. freud okuyan bir kişi, hayatı daha ön saflarda karşılayabilir.
Hiçbir erkek,cinsel ilişki kurmak istemeyeceği bir kadınla yakın arkadaş olmaz. şeklinde bir önermesi vardır.
freud'a mutluluğa ulaşmanın yolunu sormuşlar. iki kelimeyle açıklamıştır:
"çalışmak ve sevmek"
anna freud adında bir kızı vardır.bazı araştırmalarını check ettirmek için olsa gerek kızıyla cinsel ilişkide bulunduğu söylenir.ben buna inamamayı tercih edenlerdenim.anna freud deyince nedendir bilmiyorum ama aklıma hep tekken-3 deki anna gelir.
dünya tarihi boyunca gelmiş geçmiş en büyük 10 insan listesi yapılacak olsa bu listeye bana göre banko girecek 2 kişiden biridir. (diğeri mustafa kemal atatürk'tür.)freud dünyanın, varoluşun ve uygarlığın sırrını çözmüş çok değerli bir şahsiyettir. eleştrilmesinin başlıca nedeni "acı" gerçekleri insanlığın yüzüne cesurca vurması olmuştur.
Sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur
Ne ikna edici bir intihar biçimidir şimdi göz göze gelmek
Elbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilim
Elbette gayet rasyoneldir attan atlamak.

- Freud diye bir şey yoktur!

ah muhsin ünlü
Sigmund Freud asıl adı: Sigismund Schlomo Freud 1856-1939 yılları arasın­da yaşamış ve ünlü psikanaliz öğretisini ge­liştirmiş olan tanınmış Avusturyalı nörolog.
Freud, cinselliğin bebeklikten başladığını söyler. Ona göre meme emme ile elde edilen cinsel tatmin, annenin sütü kesildikten sonra parmak emme ile elde edilir. Daha sonra anüs bölgesini ellemek ve dışkıyı olabilecek en uzun süre bağırsakta tutmanın cinsel tatmin amaçlı yapıldığını, böylece bağırsak mukozasına uygulanan basınçtan cinsel tatmin elde edildiğini söyler. Zamanla gelişen çocuk, ana zevk kaynağı olan genital bölgenin, rastgele bir yere sürtünmesi veyâ yanlışlıkla elleme sonucu, o bölgenin verdiği cinsel tatmini keşfeder. Eğer kişide sorun yoksa ömür boyunca cinsel tatmin, genital bölgeden sağlanır. Eğer kişide bazı sorunlar varsa o takdirde, cinsel tatmin anal ve oral birleşmelerden sağlanmaya çalışılır.
şu lafı da söylemiş ve iyi etmiştir:
bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.