bugün

ingiliz aktor.hellboy filmi harikadir.
v for vendetta'da antipatik devlet başkanı adam sutler rolünü layıkıyla yerine getirmiştir..
(bkz: the elephant man)
ta ne zaman trt'de yayınlanan muhteşem bbc yapımı "ben, claudius"taki tırtlak imparator caligula tiplemesiyle şöhreti yakalamış tiyatro kökenli büyük oyuncu.
(bkz: midnight express)
alien da filmin başında karnından yaratık çıkan adamdır.
Captain Corelli's Mandolindeki rolüyle stalin'e feci şekilde benzeyen aktör. http://www.imdb.com/name/nm0000457/
aynı kapıya çıkan iki farklı distopyada, iki zıt karakteri oynamış olması oldukça ironiktir.

v for vendetta - sutler

1984 - winston
doctor who dizisinin son bölümünde doctor karakteriyle karşımıza çıkan aktör.
the name of the doctor'da yeni the doctor olarak tanıtılmış ingiliz aktör.

doctor who'nun yapımcısı steven moffat'ın bu kararında, john hurt'ün muazzam oyunculuğunun yanı sıra britanya dışında john hurt'ün daha tanınan biri olması da etkilidir. sonuçta bu dizi artık britanya'dan fazla diğer ülkelerde izleniyor.
aynı zamanda harry potter filmlerinde ollivander'ı canlandıran oyuncudur.
her zaman yaşlıdır. çocukluğu bile böyle lan.

http://media-cache-ec0.pi...a0904340b62590850cf8b.jpg
görsel

Bugün hayatını kaybetmiş büyük usta son olarak doctor who da savaş doktorunu canlandırmıştı ışıklar içinde uyu.
Tanımıyordum kendisini ama ölümüne üzüldüm. Allah rahmet eylesin.

Bu arada reisin hilal bıyığıda gözümden kaçmadı.
görsel
8-9 gün önce doğum günüydü hoşçakal doctor.
alien, dead man, v for vendetta, the elephant man, tinker tailor soldier spy, midnight express gibi değerli yapımlarda yer alan, dün hayata veda etmiş 77 yaşlı usta aktör. doctor who ve merlin dizileri başta olmakla bir çok dizide boy göstermiştir, toplam 205 yapımda yer aldı. 2017 de vizyona girecek 4 filmi vardı, umarım çekimleri tamamlayacak zamanı olmuştur. Zira kendisini tekrar gary oldman'la birlikte izlemek için sabırsızlanıyordum, darkest hour son filmidir.

allah rahmet eylesin, çok değerli ve kült filmlerde yer aldı. Huzur içinde uyu..
dün 77 yaşında hayatını kaybeden ingiliz oyuncu.

http://www.haberturk.com/...hn-hurt-hayatini-kaybetti

http://www.imdb.com/name/nm0000457/
v for vendetta'daki adam sutler rolüyle hafızalarımıza zaten kazındı. kendisini en son war doctor olarak izledim. harry potter, elephant man... bi çok unutulmaz rollerde oynadı bu filmlerde. her role uyabilen, karizmatik sesiyle büyüleyen bi adamdı. unutulmayacak.
10 rillington place'le iç burkan, midnight express'le nefret ettiren, Elephant man'le ağlatan, merlin'in sevgili ejderhası elveda.
Kanserden ölen bir ünlü daha. Eskiden otomobil kazasında öldü, kalp krizinde öldü diye duyardık şimdi tek duyduğumuz kanserden öldü...bu seferki katil pankreas kanseri.
Ölmüş. Üzülmedim.
Onu ilk seyrettiğimde sanırım ilk okula gidiyordum. TRT'de oynayan "I, Claudius" adlı dizide sinir bozucu Caligula karakterini canlandırıyordu. O kadar etkili idi ki bu dizi TRT'de 80'lerde oynuyordu ama hala unutamadım. Oysa dizi 1976 yapımıydı ve John Hurt'un meslektedi 14. yılıydı.

John Hurt'u bizim için özel yapan nedenlerden biri de bir dönem başımızı epey ağrıtan 1978 yapımı "Midnight Express" (Geceyarısı Ekspresi) de rol almasıydı.

Bence sinema tarihine adını kocaman yazdıran karakteri ise Kane oldu. Kane, 1979 yapımı ilk "Alien" filminde yer alan bir karakterdi ve bugün sinema tarihi oldukça önemli yapımları arasında yer Alien serisinde Yaratığın ilk insan kurbanıydı. Eğer bir sinefilseniz daha iyi anlayabilirsiniz ama bu soru yarışma programlarında bile çıkabilir.

Öte yandan öylesine yapımlarda rol almış ki o filmlerde sinema tarihinin unutulmazları arasına girmiş. Tabi bu filmlerde de film dünyasının kendisi gibi dev yönetmenleriyle çalışmış.

Alien (1979) - Ridley Scott
Midnight Express (1978)- Alan Parker
The Elephant Man (1980) - David Lynch
Heaven's Gate (1980) - Michael Cimino
1984 (1984) - Michael Radford
The Osterman Weekend (1983) - Sam Peckinpah
The Hit (1984) - Stephen Frears
Scandal (1989) - Michael Caton-Jones
The Field - Jim Sheridan
Even Cowgirls get the Blues (1993) - Gus Van Sant
Dead Man (1995) - Jim Jarmusch
Contact - Robert Zemeckis
Captain Corelli's Mandolin (2001) - John Madden
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) - Chris Columbus
Hellboy (2004) - Guillerme Del Toro
V for Vendetta - James McTeigue
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) - Steven Spielberg
enterasan bir şekilde birbiri ile aynı konuyu işleyen 1984 ve v for vendetta filmlerinde masanın diğer tarafındaki karakterleri oynamış oyuncu.
(bkz: winston smith)
(bkz: adam sutler)