1. 1.
  1978 yapımı bir ALan parker filmidir. 1979 yılında En iyi müzik ve en iyi senaryo dalında 2 adet oscar kazanmıştır. Belki de bu filmin propagandasının hala sürmesinin sebebi budur. Bu filmin senaryosu aslında buna benzer bir olayı yaşayan bir insanın başından geçenleri anlattığı kitaptan alınmıştır. Gerçekte bu adam üzerinde uyuşturucu ile yakalanır ve yargılanıp hapse gönderilir fakat gönderildiği imralı ada hapishanesinden amerikalı özel kuvvetler tarafından botla kaçırılır ve yunanistan a kaçar daha sonra ise türkiye ile amerika arasında meydana gelen haş haş krizi ve ecevit in haş haş ekimini serbest bırakıp amerika ile restleşmesi ve kıbrıs savaşı nedeniyle bu kitap türkiye ye karşı kullanılmak üzere içinde bazı abartılar olarak yayınlanır.daha sonra 78 de alan parker filmi çeker ve hemen ertesi sene bu filmi dünya çapında ünlü yapacak olan 2 oscar verilir. Filmde insanların atatürk döneminde yasaklanmasına rağmen fes giymesi,kadınların çarşaf giymesi,tuvalette üzerinde ata yazan bayrakların olması ,amerikalıların türklerin tuvalet alışkanlığıyla dalga geçmesi ,1970 yılını anlatmasına rağmen 73 te yapılmış olan boğaziçi köprüsünün posterinin olması,türkçe konuşulan bölümlerin atmasyon olması yanlışlarıdır.
  Filmde bir yerde kaçakcı billy hayes mahkemeye "domuz bir millet olarak domuzları yememeniz çok ilginç,isa piçleri affeder ama ben etmem,hepinizden,milletinizden nefret ediyorum,hepinizi birer domuzsunuz bu yüzden tüm kız ve oğlanlarınızı s*keyim" başka bir yerde ise "türkler için her şey "şöyle böyle" dir.ne olacağını hiçbir zaman bilemezsin ,tüm yabancılar ayıptır ve pislik olarak değerlendirilirler.homolukta ,burda büyük bir suçtur ,fakat bir youn bulduklarında hemen yaparlar.Türkiye de "ayıp" olan binlerce şey vardır.bir insanı belden aşağısından bıçaklayabilir ve ya vurabilirsin ama yukarısınıdan asla çünkü bu öldürmeye niyetlenmedir.Bu yüzden herkes deli gibi birbirini kıçından bıçaklayarak etrafta gezinir.Buna da türk intikamı derler,biliyorum size çılgın gelebilir ama bu yer zaten çılgın." demiştir.
  Alelacele yapılan bu film in hemen 2 oscar alması ise kafalarda soru işareti bırakmaktadır.
  20 ... ratata
 2. 2.
  bir zamanlar türkiye'nin başına türlü çoparlar örülmesine neden olan skandal film.
  3 ... anthrax
 3. 3.
  yurtdışında kendi halinde gezinen genç, cevval, yakışıklı türk turistlerin yabancılarla muhabbete girişleri sırasında sordukları "hiç türkiye ye geldin mi?" sorusuna ecnebilerin iq larıyla orantılı olarak ya "oh no, not yet" * gibi gayet mantıklı, ya da bu, türkiye yi sikindirik bir yermiş gibi gösteren filme dayanarak "ohhh!!! no!!! midnight express!!" * gibi salak ötesi cevaplarla yüzyüze kalmasına sebep film.
  2 ... bahdeniz
 4. 4.
  türkiyenin imajını olumsuz etkileyen bir filmdir ki imajın önemi iletişim fakültelerinde bu film üzerinden anlatılmaktadır.
  1 ... manik depresif
 5. 5.
  yıllarca bu ülkenin gündeminde kalmış bir film. Filmde, ülkemizde tutuklanmış bir yabancı nezdinde Türkiye hapishanelerindeki işkenceler anlatılmaktaydı.Ülkemiz hapishanelerindeki işkenceler, aşağılamalar, o filmde anlatılanın kat be kat fazlası olmasına rağmen, egemen sınıflar yıllarca sözkonusu filmi "Türkiye'yi karalayan" bir film olarak lanetlediler ve tabii bu nedenlede yıllarca ülkemizde gösterimi yasaklandı.ama gerçekler acıdır...
  6 -4 ... siyahbeyazkizil
 6. 6.
  hrant dink'in ölümünden sonrasında daha da iyi işlevsel olabilecek (yaptığı propaganda dolayısı ile) filmdir.

  her ne kadar yıllar yılı kendisine cevap verebilecek nitelikte bir türk filmi yapılamamış olsa da haketmediği üne fazlasıyla kavuşmuş filmdir.

  ayrıca;

  (bkz: hrant dink in öldürülmesi)
  1 ... cennetten kovulan
 7. 7.
  en az benim kadar afacan bir gitarist olan (aynı zamanda washburn kardeşiyiz) extreme in waiting for the punchline albümünde yer alan, nuno'nun siyah washburn'ü ile (benimkisi adına yakışır bir şekilde ateş kırmızısıdır bu arada) döktürdüğü, adeta akustik gitarda daha iyisi varsa çıksın karşıma (bkz: ben) dediği muhteşem şarkı. sözleri olmadığı için çok tartışılan alan parker filmiyle bir alakası var mıdır bilmiyorum (zaten filmi de seyretmiş değilim) ama bu müthiş şarkıyı dinlemesini her genç kıza tavsiye ediyorum. işte nuno;

  http://www.youtube.com/watch?v=wbIIybVMZGw+
  ... ditty
 8. 8.
  zamanında, amerikada bir video kaset dükkanında tesadüfen bulup, kiraladığımız, eve varır varmaz izlediğimiz halde, iade süresi olan 3 gün boyunca başka kimse izlemesin diye evde beklettiğimiz, rezil film.
  5 -1 ... malign
 9. 9.
  danimarkalı bir arkadaşımın yanımda tükler ve sabunla ilgili iğrenç bir espiri yapmasına sebep olan film,
  bir türlü ikna edemedim adamı.
  1 ... jansery
 10. 10.
  amerikali arkadasim cole'un cok guzel ayar verdigi filmdir. bu eleman redneck olmasa bile cumhuriyetci bir tiptir ve film hakkinda soru sordugumda: "siradan bir hapisane filmi. abartilacak tarafi yok" dedi. turk hapisanesi ve muameleyi sorunca da "e, adam aptalmis. madem uyusturucu kaciriyorsun, dikkatli ol ve yakalanma. yakalanirsan cezasini da cekersin. gayet normal bir muamele vardi" dedi. onca amerikan hapisanesi filmine ragmen hala niye kotu olan biz oluyoruz, anlamadim.

  (bkz: oz)
  3 ... curufinwe