1. 1.
  aşmış yönetmen amca.

  yaptığı filmler filmse eğer diğerlerinin yaptıkları ne oluo sorusunu aklıma getirir hep. izlerken sadece izlemekle kalmaz, yaşarsınız da her sahneyi. herkesin hayatından kesitler sunar başarılı bir şekilde. en bilindik filmleri arasında gladiator, thelma & louise, the alien, g.i jane, white squall, blade runner gelmektedir. iyi ki de gelmektedir.
  ... charmofsmyrna
 2. 2.
  hannibal, black hawk down, matchstick men, kingdom of heaven, gladiator ve daha birçok kaliteli filmin 'sir' ünvanlı ingiliz yönetmeni.

  http://www.imdb.com/name/nm0000631/
  1 ... fth
 3. 3.
  gladiator filmi anca bu kadar güzel çekilirdi.elinden öpülesi adamdır.
  ... hasnicktir
 4. 4.
  iyi bir yönetmendir kendisi, en takdir edilen olayi filmlerine mukemmel Dop * secmesidir, bu konuda en göze carpan örnekler alien, gladiator, blade runner (en fazla blade runner filminde agizi acik birakir. film noir ve sci fi cok guzel karistirilip mukemmel bir kokteyl olarak sunulur sinema severlere)legend filmi de guzeldir (tom cruise'u unlu yapan film)

  ama ben yinede blade runner filminde yogunlasmak istiyorum.. bukadar guzel göruntu yönetmenligi days of heaven * ve barry lyndon * da görulebilir ancak, ve tabi sven nykvist ve ingmar bergman yapimlarinda. yeni batman filminin göruntusunu benzetmeye calismislar blade runner a.olmamis
  ... panavision
 5. 5.
  (bkz: a good year)
  ... a dying wish
 6. 6.
  gladiator, kingdom of heaven, black hawk down ile beni etkilemiş yönetmendir. eğer ki ridley savaş filmi çekerse düşünmeden gidin.
  1 ... peter pan
 7. 7.
  1937 doğumlu ingiliz film yönetmeni. belli başlı filmleri şunlardır:

  Alien / Yaratık (1979)
  Bıçak Sırtı (1982)
  Kara Yağmur (1989)
  Thelma ve Louise (1991)
  1492: Cennetin Keşfi (1992)
  Beyaz Bora (1996)
  Jane'in Zaferi (1997)
  Gladyatör (2000)
  Kara Şahin Düştü (2001)
  Hannibal (2001)
  Üçkağıtçılar (2003)
  Cennetin Krallığı (2005)
  iyi Bir Yıl (2006)
  1 ... bilgistan
 8. 8.
  http://www.imdb.com/name/nm0000631/
  ... birdman
 9. 9.
  büyük bir yönetmendir. şahane filmlere imzasını atmıştır. onun filmleri zaten aşacak olan filmler değil, yönetmeniyle birlikte aşan filmlerdir.
  bu insan black hawk down filmini 2001'de yaptıktan sonra 2005'te kingdom of heaven'i çekmiştir. peki ne var bunda? bakalım ne var bunda: black hawk down filmi açıkça amerikan propagandası yapan bir filmdir. güzeldir ancak ''ne süper ve ne haklı insanlar bu amerikalılar'' konusuyla abartılmıştır. tıpkı pearl harbor gibi.
  bu filmi çekmesindeki amacı amerikalılara yaranmak olabilir ki kendisi reklam filmleri de çekerek parayı sevdiğini de göstermiştir.
  ancak kingdom of heaven adlı filmi daha sonra çekmesi ilginçtir. madem bu adam amerikalılara yaranacaktı neden (gerçekleri anlatan) onların işlerine gelmeyen bu filmi çekti! filmde amerikalıları olmasa da hristiyanlığın temsilcilerini yerdi. amerika gibi çoğunlukla evangelist bir toplumu kızdırmaya bu kadarı yeter.
  daha önce bu filmi çekmiş olup sonrasında black hawk down'ı çekmiş olsa bunun basit cevabı ''yine onlara yaranmak için'' olacaktı. üstelik bir özür niteliği taşıyacaktı.
  kendisi ya birilerinin yalakası değil ya da yeterince para kazandım artık kazanmasam da olur diye düşündü.
  en iyi yönetmen mi ya da bu ödüle layık görüldü mü? boşverin, adam ne çekse güzel çekiyor.
  ... pokezat
 10. 10.
  russell crowe ile iki filme daha imza atmış başarılı yönetmen.

  http://www.sinemaestro.co...w&id=360&Itemid=1
  ... myhosh