bugün

1408

aslında bir stephen king romanı. Ama 2007 yılında filmi çekildi. Zaman zaman izleyicinin gerilmesine neden olabiliyor. Abartılı sahneler tabii ki var ama bir korku filminde mutlaka bu tür sahneler olur. Filmin ana karakteri john cusack. Aynı zamanda, samuel l. Jackson da filmde rol alıyor.

2012

gereğinden fazla yükleniyorlar kanımca bu filme. ben beğendim filmi. efektleri için bile izlenir. ama kesinlikle daha fazlasını verdiğini söyleyebilirim. yine de bu benim fikrim. beğenen de beğenmeyen de var.

21 grams

2003 yapımı bir film. başrollerde sean penn, benicio del toro ve naomi watts var. zaman kavramı pek olmadığı için kafa karıştırıcı olabilir ama sonunda olaylar çok iyi bir şekilde bağlanmış.

3 10 to yuma

başrolde russell crowe ve christian bale var. russell crowe, bir kanun kaçağını oynuyor. bale ise onu 3:10'da yuma'ya giden trene götürmek için gönüllü olan bir çiftçi.

127 hours

başrolünde james franco var. bir kanyonda sağ kolu bir kayanın altında kalan birinin * yaşam mücadelesini konu alıyor. son derece etkileyici bir film.

500 days of summer

aşk filmlerini pek sevdiğim söylenemez ama sanıyorum şimdiye kadar izlediğim en iyi aşk filmi. aslında aşk filmi diye sınırlamamak lazım. hayattan bir kesit bence bu film.

9

Bir tim burton filmi. Daha doğrusu, animasyonu. Seslendirmeleri yapan isimler arasında Jennifer connelly ve elijah wood da var. Animasyon ve tim burton sevenlerin kaçırmak istemeyeceği bir yapım. insan, keşke daha uzun olsaydı diyor. Zira sadece 79 dakikalık bir film.

A beautiful mind

insanı hayretler içinde bırakan bir film. Russell crowe ve Jennifer connelly gibi harika iki oyuncu rol alıyor. Bir biyografi olduğunu da unutmamak lazım.

a bridge too far

2. dünya savaşı'nın sonunda ingilizlerin almanya'yı işgal ederken yaşadığı zorlukları konu alan bir film. eylül 1944'te ingilizler bir alman köprüsünü geçebilmek amacıyla operasyonlar düzenliyorlar. film, bu köprü ile ilgili. filmin yaklaşık 3 saat olması kötü bir yönü ama öğretici bir film.

a dry white season

başrolünde daniel sutherland'in yer aldığı film. marlon brando da bir avukatı canlandırıyor. film, 1976'da güney afrika'da yaşanan ırkçılık olaylarını konu alıyor. mutlaka izlenmeli.

adaptation

filmin bazı kısımları ciddi şekilde sıkıcıydı. ama son on dakikası özellikle beni etkiledi diyebilirim. çok güzel diyemem ama vasatın üzerinde bir film.

Alice in wonderland

Bir diğer tim burton yapımı. Mart 2010'da vizyona girdi. Konusunu zaten herkes biliyordur. Filmden çıktığınızda sanki bir rüyadan çıkıyorsunuz. Zaten tim burton filmlerinin hepsinde insan bir rüyaya dalıyor sanki.

amelia

atlas okyanusu'nu ilk geçen kadın pilot olan amelia earhart'ın hayatını konu alan bir film. film, 2009'da vizyona girdi ve başrolde hilary swank ve richard gere var. onlara ek olarak, alice in wonderland'de alice karakterini canlandıran mia wasikowska da rol alıyor. ewan mcgregor da filmdeki önemli kişilerden birisinin rolünde. film, son dakikalarına kadar biraz sıkıcı geçse de son dakikalarında heyecanın artması güzel. mutlaka izlenmeli diyemem ama amelia earhart'ın hayatını merak edenlerin izleyebilecekleri bir film.

american beauty

anlatması çok zor bir film. 1999 yapımı ve başrolde kevin spacey var. filmin son 10 dakikası mükemmel diyebilirim.

American history x

ırkçılık üzerine yapılmış en güzel filmlerden biri. Hitler hayranı bir gencin ve kardeşinin yaşamlarını konu alıyor. Bu iki kardeş sonunda ırkçılığın kötülüklerini fark ediyor fakat çok garip bir sona sahip.

American psycho

Christian bale'nin bir sapığı oynadığı, işlediği cinayetler üzerine kurulmuş bir film. Hele bir kartvizit değiştirme sahnesi var ki harika. Filmin ikincisi de çekilmiş fakat ilkinin yanına dahi yaklaşamazmış diye okudum.

an american crime

2007 yapımı bir film. başrolde ellen page var. süper veya mükemmel diyemem ama vasatın üzerinde bir dram filmi.

anlat istanbul

2005 yapımı bir film. olağanüstü bir film değil ama izlenmesi gerekiyor bence.

atonement

başrolünde keira knightley ve james mcavoy'un olduğu 2007 yapımı harika bir film. film, 1935 yılında ingiltere'de geçiyor. dram türündeki filmleri pek sevmem ama bu film çok etkileyiciydi.

awake

çok kısa olmasına rağmen son derece etkileyici bir film. ele alınan konu gerçekten çok güzel. buna rağmen bu filmi beğenmeyen birçok kişi olduğu dikkatimi çekti. imdb'deki puanı 6,5. bu puana bakıp aldanmamak lazım.

Babam ve oğlum

Türk sineması için çok önemli bir yapım. Bir darbe sabahı doğan çocuğun yaşadıkları üzerine kuruşmuş bir film. babası ve oğlu arasında kalmış bir adamın yaşadığı dram da ilgi çekici.

Big fish

tim burton'un en güzel filmlerinden birisi. Zamanın nasıl geçtiği kesinlikle anlaşılmıyor. izleyici yine sanki bir rüyaya dalıyor.

black swan

2010'un en iyi filmlerinden birisi. konusu ve oyunculuklarıyla mükemmelliğe çok yaklaştığı söylenebilir. özellikle natalie portman oyunculuğuyla aşmış.

blood diamond

afrika'daki elmaslar ile ilgili bir film. maden ocaklarında çalışan bir işçi, çok değerli bir elmas buluyor ve bu elmas için yaşanan mücadeleyi konu alıyor. filmin başrolünde jennifer connelly, leonardo dicaprio ve djimon hounsou var.

Bloody Sunday

ingiltere'de hakkını aramak için gösteri yürüyüşü yapan bir gruba yapılan katliamı anlatıyor. Gerçekten çok güzel bir politik film. zaman zaman sıkıcı gelse de insana çok şey katıyor.

Blow

Johnny depp'in ve penelope cruz'un rol aldığı süper bir film. uyuşturucu işine giren bir gencin geldiği noktayı ele alıyor. Eğlenceli olduğu kadar hüzünlü olduğu da söylenebilir.

Body of lies

Bir el kaide örgütünün liderini yakalamaya çalışan fbi ajanlarını anlatan bir film. Leonardo dicaprio'nun yaşadıkları iç burkuyor. Ayrıca filmin kısa bir bölümünde incirlik üssü'nün de adı geçiyor.

Braveheart

iskoçyalı halkın özgürlük mücadelesini anlatan harika bir film. filmin sonunda mel gibson'un freedom * şeklinde bağırışı unutulmazdır. Ayrıca, "her insan ölür ama herkes yaşamaz" repliğiyle olayı bitirmiştir.

Cast away

Modernleştirilmiş bir robinson crusoe filmi. Adada bir top ile kurduğu arkadaşlık ve orada yaşadıkları son derece güzeldir. Filmin başrolünde tom hanks var.

catch me if you can

leonardo dicaprio, bir üçkağıtçıyı oynarken tom hanks onu yakalamaya çalışan bir ajan rolünde. eğlenceli bir film.

changeling

çocuğunu kaybeden bir annenin, çocuğunu bulmak için verdiği çabayı konu alıyor. ancak, los angeles polisinin yaptığı bir hata sonucu yanlış çocuğun bu kadına teslim edilmesi falan filan. izlemek lazım. anlatarak filmin değerini düşürmeyeyim şimdi.

charlie and the chocolate factory

bir diğer tim burton filmi. öncelikle şunu belirteyim. herkes sevmeyebilir. bazı kişiler, çocuk filmi olarak yorumlayabilir. ama bence hiç de öyle değil. son derece eğlenceli bir film. animasyon sevenler mutlaka izlemeli.

che part one

devrimci ernesto che guevara'nın hayatını konu alan filmin ilk bölümü. bu bölümde, che'nin gerilla savaşı yaptığı dönem ele alınıyor. benicio del toro, che rolünde.

cold mountain

2003 yapımı bir film. jude law, nicole kidman ve natalie portman gibi tanıdık isimler rol alıyor filmde. filmin sonu gerçekten etkileyici.

crash

son derece güzel bir film. biraz karışık olabilir ama filmin sonunda her şey açıklığa kavuşuyor.

das leben der anderen

2006 yapımı bir alman filmi. olay, 1984 yılında doğu almanya'da geçiyor. doğrusu izlerken uykumu getirdi ama konusu bakımından çok etkileyici.

death at a funeral

aynı isimde iki film var. birisi 2007, diğeri 2010 yapımı. benim izlediğim 2007 yapımı olanı. oldukça güzel bir komedi. belki "ölmeden önce izlenecek filmler" kategorisine uygun değil ama iyi vakit geçirmek için iyi bir seçim olabilir.

death race

imdb puanının yanıltıcı olduğunu düşündüğüm bir film. güzel bir aksiyon filmi. başrolünde jason statham var.

Der untergang

ikinci dünya savaşı'nı konu alan en güzel filmlerden birisi. Filmin odak noktasında Almanya ve Adolf hitler var. Hitler'in inatçılığı ve hataları gayet güzel bir şekilde anlatılmış.

Devrim arabaları

Türkiye'nin ilk arabalarını konu alıyor. Bu arabaların yapımına karşı çıkanlar, arabanın tanıtımında yaşananlar görülmeye değerdir. Bu arabaların seri üretimine hiçbir zaman geçilmemiştir ama arabanın yapım aşamasında yaşananlar mutlaka izlenmelidir.

District 9

Bir uzaylı filmi. Her ne kadar önyargılı bir şekilde izlemeye başlasam da hiç o tür bir film değildi. Johannessburg'a yerleşen uzaylılara yapılanları anlatıyor.

donnie darko

insanı düşünmeye yönelten harika bir film. başroldeki oyuncular pek tanıdık değil ama senaryo harika. drew berrymore ve patrick swayze gibi oyuncular sıradan rollerdeler.

dr. strangelove

soğuk savaş yıllarını konu alan bir komedi filmi. komedi olmasına rağmen hiç gülmedim izlerken. zira trajikomedi.

easy a

iyi vakit geçirmek için izlenebilecek bir film bence. filmde emma stone ve penn badgley rol alıyor.

ed wood

dünya'nın en kötü yönetmeni seçilen ed wood'un hayatını konu alan bir film. filmin yönetmeni tim burton ve başrolde johnny depp var. ayrıca sarah jessica parker, patricia arquette ve bill murray gibi oyuncular rol alıyor. diğer tim burton filmleri gibi değildi. ama yaşadığı başarısızlıklara rağmen pes etmeyen bir yönetmen olduğunu öğrendik ed wood'un. tim burton filmlerinde zamanın nasıl geçtiğini pek anlamazsınız ama bu film oldukça sıkıcıydı.

El Laberinto del Fauno

ispanyol yapımı bir film. izlerken insanı alıp başka diyarlara götürüyor. tim burton filmlerine benzeyen bir havası var.

equilibrium

bir aksiyon filmi olmasının da etkisiyle birçok abartılı sahnesi var. ama aksiyon filmlerinin aksine konusu çok orijinal. sanıyorum o yüzden bu kadar etkileyici bir film. başrolde christian bale var. mutlaka izlenmeli.

enemy at the gates

ikinci dünya savaşı'nı konu alan bir diğer film. der untergang'ın aksine, bu filmde rus cephesi anlatılmış. filmin başrolünde jude law var ve bir keskin nişancıyı oynuyor.

Eternal sunshine of the spotless mind

çok orijinal bir konusu var. iki sevgilinin, birbirleri ile ilgili olan anılarını sildirmeleri ile ilgili bir film.

eyyvah eyvah

izlediğim en iyi komedi filmlerinden biriydi. ama komedinin yanında farklı şeyler de vaad ediyor. izlerken çok eğlendim.

face off

bir aksiyon filmi. Yüz nakli yaptırarak düşmanını alt etmeye çalışan iki kişiyi anlatıyor. Fimin başrolünde john Travolta ve nicolas cage var.

Fight club

Efsaneleşmiş bir film. başrollerinde Edward norton ve brad pitt var. Filmi anlatıp mahvetmek istemiyorum. Zaten çoğu kişi izlemiştir.

forever strong

pek bilinmeyen bir film. ama kesinlikle güzel bir yapım. bencil bir rugby oyuncusunun karakter değişimini konu alıyor. spor ile ilgili şu ana kadar yapılmış en iyi filmlerden birisi bence. imdb'de verilen puan insanı yanıltabilir.

forgetting sarah marshall

aslında mutlaka izlenmesi gereken bir film değil. herkesin seveceğini de iddia etmiyorum. ama romantik-komedi seven birisinin seveceğini düşünüyorum. senaryosunu jason segel yazmış ve başrolde de o var. filmin en güzel taraflarından birisi de mila kunis.

forrest gump

1994 yapımı bir dram. başrolde tom hanks var. fazla beklentiye kapılıp izlediğim için mi bilmiyorum, biraz hayal kırıklığına uğradım. ama yine de mutlaka izlenmesi gereken bir film. forrest gump'ın annesinin söylediği sözler dikkatle dinlenmeli.

Gemide

Beklentilerimi karşılamasa da güzel bir film. özellikle bazı replikleri ile insanı bitiriyor.

gladiator

şu ana kadar izlediğim en iyi aksiyon filmi diyebilirim. mutlaka izlenmeli. başrolde russell crowe var.

Gran torino

Clint eastwood'un yönetip oynadığı film. bir Amerikan mahallesine taşınan uzak doğulu aile ile yaşadıkları ilişki anlatılmış. izleyeni hüzünlendiren bir sonu var filmin.

Green street hooligans

West ham United taraftarının (daha doğrusu çetesinin) holiganlıklarını anlatan bir film. başrolünde elijah wood var ve sonu da gayet hüzünlü. Bu filmin ikincisi de çekildi, fakat kesinlikle izlemenizi tavsiye etmem. ilk film ile hiç alakası yok.

Güneşi gördüm

Önyargı ile izlediğim fakat beni kendine hayran bırakan bir film. kesinlikle izlenmesinde fayda var.

harsh times

christian bale ve eva longoria'nın oynadığı 2005 yapımı bir film. harika bir film değil ama vakit geçirmek için izlenebilir.

heat

çok klasik bir konusu olmasına rağmen oyuncu kadrosu için bile izlenir. biraz uzun bir film olması dolayısıyla izleyici sıkılabilir. yine de çok güzel bazı replikleri de var.

He's just not that into you

Bir romantik komedi filmi. Oyuncu kadrosu gayet iyi. Scarlett johansson, Jennifer aniston ve bradley Cooper gibi oyuncular var. Scarlett johansson'un güzelliği için bile seyredilir.

how to train your dragon

2010 yapımı bir animasyon. animasyon izlemeyi sevenler için mutlaka izlenmesi gereken bir film. sevmeyenler için ise diyebilirim ki çocuklar için değil kesinlikle. her yaştaki kişiye hitap ediyor.

i am legend

Karantinaya alınmış bir bölgede tek başına kalmış olan birini konu alan film. başrolünde will smith var.

identity

başrolünde john cusack'ın olduğu harika bir gerilim filmi. imdb'de puanının 7,3 olmasını anlayamadım. bence son derece etkileyici bir filmdi. hâlâ cevaplayamadığım sorular var filmle ilgili.

inception

son derece kafa karıştırıcı bir film. özellikle filmin başında neyin gerçek neyin rüya olduğunu anlamak pek kolay değil. daha sonra olaylar ortaya çıkmaya başlasa da filmin sonunda yine izleyiciyi şoka uğratıyor.

inglourious basterds

Quentin tarantino'nun yazdığı ve yönettiği süper bir film. brad pitt, bir Yahudi çetesinin lideri olarak rol alıyor.

insomnia

senaryosuyla ve oyunculuklarıyla aşmış bir film. zaten al pacino, robin williams ve hilary swank gibi önemli oyuncuları var.

into the wild

Bir diğer biyografi filmi. Ailesi ile yaşadığı problemlerden dolayı evi terk edip doğada yaşam mücadelesi veren bir genci anlatıyor. Mutlaka izlenmelidir.

invictus

nelson mandela'nın hayatının konu alındığı bir film. morgan freeman, nelson mandela rolünde. matt damon ise bir rugby oyuncusu.

Jeux d'enfants

Bir Fransız filmi. Değişik bir film. marion cotillard için bile izlenir. Ama kesinlikle çok daha fazlasını vaad ediyor.

kick-ass

aslında aksiyon filmlerini pek sevmem ama bu film çok farklıydı. hatta izlediğim en iyi aksiyon filmiydi diyebilirim.

La vita e bella

Bir italyan filmi. Her ne kadar komik ve eğlenceli bir şekilde başlasa da hüzünlü bir sonu var. Toplama kamplarına alınan bir aileyi anlatıyor.

leon

kesinlikle izlediğim en iyi filmlerden birisi. jean reno bir tetikçiyi canlandırıyor. natalie portman ise tetikçiliğin inceliklerini öğrenen küçük bir kız rolünde. çok güzel replikleri de var filmin.

le fabuleux destin d amelie poulain

son derece zevkli bir fransız filmi. filmi anlatmak pek mümkün değil. izlemek lazım.

le scaphandre et le papillon

2007 yapımı harika bir film. elle dergisi'nin editörünün felç sonrasındaki yaşamını konu alıyor. insanın baştan sona ibret alarak izleyebileceği türden bir film.

little children

başrolde kate winslet var. evliliklerinden mutlu olmayan çiftlerin yaşadıkları bir aşk. ama kesinlikle çok daha fazlasını vaad eden bir film. filmin sonunda geçen "geçmişi değiştiremezsiniz. ama gelecek, işte o başka bir hikayedir. ve bir yerden de başlaması gerekir" repliği ile son noktayı koymuştur.

Lord of war

Kaçak silah satışı yapıp işleri büyüten ve savaş tanrısı haline gelen bir adamı konu alıyor. Harika replikleri için bile izlenir.

Lost in translation

Başrollerini bill murray'nin ve scarlett johansson'un paylaştığı film. birisi iş için diğeri ise tatil için tokyo'ya gitmiş olan iki kişinin yaşadığı aşkı anlatıyor.

malena

sanılanın aksine erotizm üzerine kurulu olmayan bir film. savaş zamanı ile ilgili de iyi göndermeler yapılıyor.

Match point

Woody allen'ın yazıp yönettiği, scarlett johansson'un güzelliği ile büyülediği bir film. "iyi olmaktansa şanslı olmayı tercih ederim" repliği unutulmazdır.

Matchstick men

Mükemmel üçkağıtçılık numaralarını gözler önüne seren eğlenceli bir film. başrolünde nicolas cage var.

Memento

Her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da süper bir filmdir. Sonunda ise, insanı dumura uğratır. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasındadır.

Milk

Eşcinsellerin, yaşadıkları ayrımcılıklara karşı verdikleri mücadeleyi anlatır. Başrolünde sean penn ve emile hirsh var. Eşcinseller bir parti kurarlar ve onların parlamentoda yer alma mücadelesi anlatılır.

Million dollar baby

Clint eastwood, hilary swank ve Morgan freeman gibi müthiş oyuncuların rol aldığı harika bir boks filmi. Sonunda clint eastwood'un vermek zorunda kaldığı karar gerçekten çok zordur.

Misery

Stephen king'in romanından uyarlanmıştır. Kitabını da okumuş biri olarak söyleyebilirim ki kitabı çok daha güzeldir. O yüzden biraz hayal kırıklığı yaratabilir ama yine de vasatın üzerinde bir film.

missing

1982 yapımı bir costa gavras filmi. her ne kadar ülkenin adı verilmese de filmin darbe dönemindeki şili'yi konu aldığı biliniyor. en güzel politik filmlerden birisidir.

Nefes

Pkk ile verilen mücadele konu alınır. Sanıyorum ki her izleyen türkün milliyetçilik duygularını harekete geçirecek bir film.

Never back down

Güzel bir serbest dövüş filmi. Her ne kadar dövüş filmi olsa da sonunda dostluk, arkadaşlık vurgusu yapılması güzel.

new york, i love you

çok kaliteli bir oyuncu kadrosu var: bradley cooper, andy garcia, hayden christensen, rachel bilson, natalie portman, orlando bloom, james cann, uğur yücel vs. doğrusu sadece bu oyuncu kadrosundan dolayı izledim ama benim hoşuma gitti. imdb'deki 6,6'lık puan biraz düşük sanki.

no country for old men

kesinlikle harika bir film. ama filmin sonunda izleyicinin kafasında birçok soru işareti bırakıyor. ben bu tür filmleri sevdiğim için bu filmi çok beğendim.

ocean's eleven

las vegas'taki 3 kumarhaneyi soymak için kurulmuş bir çete. müthiş bir oyuncu kadrosu: george clooney, brad pitt, julia roberts, matt damon ve andy garcia. eğlenceli bir film.

one flew over the cuckoo's nest

bir akıl hastanesinde geçiyor. jack nicholson filmin başrolünde. hastanedeki diğer hastaları hayata döndürüşü çok güzel.

p. s. i love you

bu filmi genelde kızlar beğeniyor. Ama bence herkese hitap eden çok güzel bir film. çok orijinal bir senaryosu var.

persepolis

iran devrimi'ni küçük bir kızın gözünden ele alan çok güzel bir fransız yapımı film. konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için izlenebilecek en iyi film sanıyorum.

philadelphia

denzel washington ve tom hanks var filmin başrollerinde. aids olduğu için işten çıkarılan bir avukatın hakkını aradığı bir film. aslında sıkıcı bir film ama izlenmesinde fayda var.

pirates of the caribbean

şu ana kadar serinin sadece ilk iki filmini izledim ve izlerken çok eğlendim. johnny depp, orlando bloom ve keira knightley gibi iyi oyuncuları var.

public enemies

johnny depp, christian bale ve marion cotillard. johnny depp, bir banka soyguncusunu oynuyor. marion cotillard, johnny depp'in sevgilisi rolünde. christian bale ise depp'i yakalamaya çalışan bir ajanı canlandırıyor.

Pulp fiction

Fazla söze gerek yok. izlediğim en güzel 3 filmden biri diyebilirim. Harika replikler barındırıyor. Samuel l. Jackson'un, insanları öldürmeden önce incil'den ayet okuması unutulmayan anlardan birisi.

Requiem for a dream

Uyuşturucu bağımlısı kişileri konu alan film. Jennifer connelly'nin ass to ass sahnesinde, "bu kadına da yapılır mı bu?" dedirtiyor ama süper bir yapım.

reservoir dogs

kimilerine göre quentin tarantino'nun en kötü filmi. bence pulp fiction veya inglourious basterds ile karşılaştırılamaz ama yine de izlenmesi gereken filmler arasında. özellikle de filmin başındaki masa başı muhabbet çok hoşuma gitti.

saving private ryan

ikinci dünya savaşı'nı konu alıyor. 4 kardeş amerikan ordusu için savaşa katılıyor ama bu kardeşlerden 3'ü çatışmalarda ölüyorlar ve hayatta kalan son kardeşi kurtarmak için bir çalışma başlıyor. ama kesinlikle buı kadar basit bir film değil. mutlaka izlenmesi gerekiyor.

saw

ilk olarak, serinin sadece ilk filmini izledim. izlerken oldukça gerilmeye sebep olan bir film. konusu oldukça orijinal geldi bana. korku veya gerilim filmi seven birinin mutlaka izlemesi gereken bir film. ama kan görmeye dayanamıyorsanız izlemeyin.

Scarface

Al pacino'nun en karizmatik olduğu film kanımca. Yine odak noktasında uyuşturucu ve cinayetler var. izlenmesi gereken bir diğer film.

schindler's list

steven spielberg'ün belki de en güzel filmi. yahudi soykırımını konu alan bir film. son derece etkileyici. filmin çok büyük bir bölümü siyah beyaz. sadece filmin başında bir mum renkli. kırmızı pardesülü bir kız var ve filmin sonu renkli.

Se7en

Brad pitt ve Morgan freeman'ın başrolde yer aldığı, sonunda insanı şok eden süper bir film. incil'de yer alan 7 günah üzerine kurulu.

Shutter island

romandan filme uyarlanmış bir başka film: zindan adası. Bazı kişiler, ben bu sonu tahmin ediyordum dese de bence sürpriz bir sona sahip.

Snatch

Brad pitt, benicio del toro ve jason statham gibi iyi bir kadroya sahip film. brad pitt, bir çingeneyi oynuyor.

sweeney todd the demon barber of fleet street

bir tim burton filmi. neredeyse her tim burton filminde olduğu gibi johnny depp ve helena bonham carter rol alıyorlar. ama bu filmde burton kendi tarzından biraz uzak gözüküyor. johnny depp, psikopat bir berber rolünde.

The blind side

Bu da bir biyografi. Ailesinden kopan siyahi bir gencin Amerikan futbolu ile hayata tutunuşunu konu alıyor. Sandra bullock, güzelliği ile göz kamaştırıyor.

the bourne identity

hafızasını kaybetmiş bir ajanı konu alıyor. başrolünde matt damon var. her ne kadar filmi izlerken uykum gelse de konusu gayet orijinaldi. sanırım devam filmleri de varmış.

the butterfly effect

izlediğim en güzel filmlerden birisi. izlerken sürekli insanı şaşırtan bir film. fazla söze gerek yok. mutlaka izlenmeli. hatta defalarca izlenmeli.

the curious case of benjamin button

aslında konusunun orijinalliği dışında pek bir özelliği yok. yaşlı doğup genç ölen benjamin button'un hayatını konu alıyor. brad pitt, benjamin button olarak karşımıza çıkıyor.

The departed

Süper bir kadro: jack nicholson, matt damon ve Leonardo dicaprio. Bir tarafta polis diğer tarafta ise suç çeteleri var. Her iki taraf da birbirini çökertmek için köstebekler kullanıyor.

the devil wears prada

imdb'deki puanının 6,8 olması bence çok aldatıcı. zira ben filmi çok beğendim, izlerken de eğlendim. herhalde puanının düşük olma sebebi romanının çok güzel olması. romandan uyarlanan filmlerde bu sorunlar oluyor zaman zaman.

the devil's advocate

sonunda beni hayrete düşüren bir film. kadrosu da çok iyi. keanu reaves, al pacino ve charlize theron. gerçekten etkileyici bir film.

The game

Başrolünde Michael douglas'ın olduğu bir film. bilgi vermemek en doğrusu sanırım. Filmin büyüsünü kaçırmamak lazım.

The godfather

Kelimelerle anlatılmaz. Sinema tarihinin en büyük efsanelerinden biri. Müziği için bile izlenir. Ben serinin sadece ilk filmini izlediğim için onunla ilgili yorum yapabilirim: mükemmel.

the green mile

izlenebilecek en etkileyici birkaç filmden biridir. Gerek oyuncuların performansı gerek senaryonun güzelliği insanı etkiler. Bir filmde ağlamayacağını iddia eden birisini bile ağlama noktasına getirebilir. Filmin 3 saat olmasından dolayı bir türlü izlemeye karar verememiştim, ama film her saniyesinin hakkını veriyor.

The hangover

Şu ana kadar izlediğim en iyi komedi filmi. Las vegas'ta geçiyor. Birçok kişiye çok sıradan gelebilir ama çok komik bir film.

The hurt locker

2009 yılının en iyi filmi seçildi. Ama bence o kadar da iyi değildi. Savaş psikolojisi üzerine bir film. savaş bir uyuşturucudur sloganına sahip. Ben yine de daha iyi filmlerin olduğuna inanıyorum.

the kids are all right

2010 yapımı bir film. 83. oscar ödülleri'nde en iyi film ödülüne aday olarak gösteriliyor. bence o seviyede değil ama oldukça iyi bir film.

the killing fields

yıl 1973, yer kamboçya. vietnam savaşı kamboçya'ya sıçramış ve abd kamboçya'ya bomba yağdırıyor. sivil veya asker ayrımı yok. bir kafede oturmuşsunuz, bir şeyler içiyorsunuz, kafanıza bir bomba atılabilir. işte böyle bir film. aslında kamboçya'da olan olaylar ülkemizde fazla bilinmez. ama bu filmi izleyip kamboçya ile ilgili birçok şey öğrenilebilir. son derece etkileyici sahneleri var filmin.

The notebook

Rachel mcadams için bile seyredilebilecek bir film. harika bir aşk hikayesi. Filmin sonu süper.

the number 23

kanal d'de defalarca yayınlanan bir film. hakikaten insanı hayretler içinde bırakan bir sonu var. imdb'deki puanına bakınca pek izlemek istememiştim ama izleyince o puanın hiçbir şey ifade etmediği anlaşılıyor.

the pianist

fazlasıyla can sıkıcı ve sinir bozucu bir film. her ne kadar 2. dünya savaşı'nda olanlar bilinse de bu filmi de izlemek gerekir.

The prestige

Bir sihirbazın hikayesi. Christian bale, scarlett johansson, hugh jackman ve rebecca hall gibi oyuncular var.

The reader

bir başka aşk hikayesi. Başrolde kate winslet var.

the runaways

the runaways adlı bir rock grubunu anlatıyor film. başrolde kristen stewart ve dakota fanning var.

The shawshank redemption

Zaten izleyici ne kadar iyi bir film olduğunu görmüş. Şu anda imdb'de en iyi film konumunda. Hapishaneden kaçış hikayesi anlatılıyor. Süper replikler, harika oyunculuklar ve müthiş senaryo birleşmiş ve bu müthiş film ortaya çıkmış.

the shining

stephen king'in romanından uyarlanmış bir stanley kubrick filmi. başrolde jack nicholson var. nicholson, bir oteldeki bekçiyi canlandırıyor. korku filmi olmasına rağmen ben pek korkmadım. ama yine de etkileyici bir şekilde işlenmiş film.

the sixth sense

filmi izlemeye başlamadan önce biraz bilgi almak için sözlükte araştırma yapayım dedim ve maalesef filmin sonunu gördüm. bu yüzden müthiş olan son bana çok normalmiş gibi göründü. yine de çok etkileyici bir film olduğunu düşünüyorum.

the truman show

1998 yapımı bir film. başrolde jim carrey var. doğumundan beri gizli kameraya alınan truman'ın hikayesi anlatılıyor. konusu oldukça orijinaldi bence. aslında biraz da sıkıcı.

the usual suspects

işlenen bir suç sonucu, şüphelenilen 5 kişi soguya alınır. ama suç, bu 5 kişinin hiçbiri tarafından işlenmemiştir. sonrasında bu 5 kişi, bir çete oluştururlar ve olaylar gelişir. filmin sonunda insanı şoka uğratır.

they shoot horses don't they

abd'de 1930'lu yıllarda ekonomik kriz yaşanmıştı ve o dönemde de türkiye'deki bbg gibi yarışmalar türemişti. dans yarışmaları, onlardan biriydi ve en uzun süre dans eden çiftlere ödül veriliyordu. film, bu dönemi konu alıyor. konuyla ilgili bilgi sahibi olmak isteniyorsa izlenebilir.

thirteen days

soğuk savaş döneminde abd ile sovyetler birliği arasında yaşanan küba füze krizi'ni konu alan bir film. konuyla ilgili bilgi edinmek isteyenlerin izleyebileceği türden bir yapım.

troy

bir başka aksiyon/savaş filmi. brad pitt ve orlando bloom rol alıyor filmde.

True romance

Çok eğlenceli bir film. senaryosunu quentin tarantino yazmış. Patricia arquette göz kamaştırıyor. Dennis hopper'ın yaptığı Sicilyalı muhabbeti mükemmel.

up

2009 yapımı bir animasyon. son derece eğlenceli bir yapım. zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor insan bu filmi izlerken.

up in the air

işi, şirket çalışanlarını kovmak olan ve hayatlarını havada geçirmek zorunda olan kişileri konu alan bir film. zaman zaman sıkıcı olabilir ama o kişilerin psikolojilerini anlamak açısından güzel bir film.

üç maymun

2008 cannes film festivali'nde nuri bilge ceylan'a en iyi yönetmen ödülünü kazandıran filmdir. seçimlere katılacak olan birisi, yaptığı kazada birini öldürüyor ve seçim öncesi olduğu için hapiste yatmak istemiyor. bu yüzden de kazayı şoförü yapmış gibi gösteriyor. bunun karşılığında şoförüne para teklif ediyor. bunun üzerine olaylar gelişiyor. herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir film.

Valkyrie

hitler'e yapılan bir darbe girişimini konu alıyor. Süper diyemem ama iyi bir film.

v for vendetta

harika replikleri olan bir film daha. Natalie portman ve hugo weaving başrolde. Kesinlikle izlenmeli.

valentine's day

oyuncu kadrosu harika olan bir film. bir romantik komedi. ashton kutcher, jessica alba, anne hathaway, taylor lautner ve taylor swift rol alıyor. bu tarz film seven birisi için önerebilirim bu filmi. eğer bu tür sevmiyorsanız hiç bulaşmayın.

vavien

zaman zaman sıkıcı da olsa senaryosu harikadır. engin günaydın ve binnur kaya'nın oyunculukları zaten tartışılmaz. ayrıca, "ellerini yıkadın mı?" repliği ile koparır.

z

costa gavras'ın yönettiği politik bir film. yunanistan'a polaris füzeleri yerleştirilecektir. gregorios lambrakis ve arkadaşları yönetimi protesto etmek amaçlı bir toplantı düzenlemek isterler ve yönetim ile bu grup arasında yaşananlar konu alınır filmde. filmde hiçbir kahramanın adı verilmez ama kimin kimi oynadığı çok belli filmde.
gözlerinin önünden film şeridi gibi geçen hayatın.
Pulp Fiction (1994) Ucuz Roman Quentin Tarantino
Kill Bill: Vol. 1-2 Kill Bill Vol.1-2 Quentin Tarantino
Reservoir Dogs (1992) Rezarvuar Köpekleri Quentin Tarantino
Jackie Brown (1997) Jackie Brown Quentin Tarantino
A Clockwork Orange (1971) Otomatik Portakal Stanley Kubrick
The Lord of the Rings 01.02.2003 Yüzüklerin Efendisi 1-2-3 Peter Jackson
The Matrix (1999) Matrix Andy Wachowski
The Usual Suspects (1995) Olağan Şüpheliler Bryan Singer
The Sixth Sense (1999) Altıncı His M. Night Shyamalan
Braveheart (1995) Cesur Yürek Mel Gibson
The Godfather (1972) 74/90 Baba 1-2-3 Francis Ford Coppola
Full Metal Jacket (1987) Stanley Kubrick
Schindler's List (1993) Schindler'in Listesi Steven Spielberg
Black Hawk Down (2001) Kara Şahin Düştü Ridley Scott
The Green Mile (1999) Yeşil Yol Frank Darabont
A Beautiful Mind (2001) Akıl Oyunları Ron Howard
Memento (2000) Akıl Defteri Christopher Nolan
Fight Club (1999) Dövüş Kulubü David Fincher
Identity (2003) Kimlik James Mangold
Léon (1994) Leon Luc Besson
Scarface (1983) Yaralı Yüz Brian De Palma
Face/Off (1997) Yüz Yüze John Woo
Oldboy (2003) ihtiyar Delikanlı Chan-wook Park
Dead Poets Society (1989) Ölü Ozanlar Derneği Peter Weir
L.A. Confidential (1997) Los Angeles Sırları Curtis Hanson
American History X (1998) Tony Kaye
Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le (2001) Amelie Jean-Pierre Jeunet
Forrest Gump (1994) Robert Zemeckis
Cidade de Deus (2002) Tanrıkent Fernando Meirelles
Ying xiong (2002) Kahraman Yimou Zhang
Diarios de motocicleta (2004) Motosiklet Günlüğü Walter Salles
Road Trip (2000) Geyik Muhabbeti Todd Phillips
Se7en (1995) Yedi David Fincher
Amores perros (2000) Paramparça Aşklar Köpekler Alejandro González Iñárritu
Trainspotting (1996) Danny Boyle
The Shawshank Redemption (1994) Esaretin Bedeli Frank Darabont
Shrek (2001) Shrek 2 (2004) Shrek Andrew Adamson
Buono, il brutto, il cattivo, Il (1966) iyi Kötü Çirkin Sergio Leone
Requiem for a Dream (2000) bir rüya için ağıt Darren Aronofsky
Closer (2004/I) Daha Yakın Mike Nichols
Maquinista, El (2004) Makinist Brad Anderson
Un long dimanche de fiançailles (2004) Kayıp Nişanlı Jean-Pierre Jeunet
The Untouchables(1987) Dokunulmazlar Brian De Palma
Big Fish (2003) Büyük Balık Tim Burton
Fargo (1996) Fargo Joel Coen
Hable con ella (2002) Konuş Onunla Pedro Almodóvar
Paths of Glory (1957) Zafer Yolları Stanley Kubrick
Raging Bull (1980) Kızgın Boğa Martin Scorsese
Hotaru no haka (1988) Isao Takahata
Bin-jip (2004) Boş Ev Ki-duk Kim
Groundhog Day (1993) Yarın Aslında Dündü Harold Ramis
The Edukators(2004) Eğitmenler Hans Weingartner
Crash (2004) Çarpışma Paul Haggis
Politiki kouzina (2003) Bir Tutam Baharat Tassos Boulmetis
Untergang, Der (2004) Çöküş Oliver Hirschbiegel
Dr. Strangelove Dr. Strangelove (1964)-Stanley Kubrick
im juli-Temmuz'da-(2000)-Fatih Akın
saw(2004)-Testere-James Wan
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak(2004)-Ahmet Ulucay
Nuovo cinema Paradiso (1989)-Cennet Sineması-Giuseppe Tornatore
Once Upon a Time in America (1984)-Bir Zamanlar Amerika-Sergio Leone
Vita è bella, La (1997)Hayat Güzeldir-Roberto Benigni
The Life of David Gale (2003)-Ölümle Yaşam Arasında-Alan Parker
Choristes, Les (2004)-Koro-Christophe Barratier
Ondskan (2003)-Şeytan-Mikael Håfström
Rain Man (1988)-Yağmur Adam-Barry Levinson
Snatch. (2000)-Kapışma-Guy Ritchie
Saw 2 (2005)-Testere-Darren Lynn Bousman
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)-Ateşten Kalbe Akıldan Dumana-Guy Ritchie
Babam Ve Oglum (2005)-Çağan Irmak
Gemide(1999)-Serdar Akar
Casablanca (1942)-Michael Curtiz
run lola run (1998)-Koş Lola Koş-Tom Tykwer
anlat istanbul (2005)-Selim Demirdelen-Kudret Sabanci
laleli'de bir azize(1999)-Kudret Sabanci
Saint Ralph (2004)-Michael McGowan
Monsters, Inc. (2001)-Sevimli Canavarlar-Peter Docter
Falling Down (1993)-Sonun Başlangıcı-Joel Schumacher
Tigre e la neve, La (2005)-Kar Ve Kaplan-Roberto Benigni
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006)-Ezel Akay
My Left Foot (1989)-sol ayağım-Jim Sheridan
Garden State (2004)-Eve Dönüş-Zach Braff
-esaretin bedeli
-forrest gump
-fight clup
-jonh Q
-schindler's list
-ölü ozanlar dernegi
-pacth adams
-hayat güzeldir.
-ve tom hanks'in oynadıgı bütün filmler.
requiem for a dream
eternal sunshine of the spotless mind
schindler's list
the pianist ..
çilekli pasta

incir reçeli

çilekli turta

çikolatalı pasta

nutellalı, çilekli dondurma

ay sonuna doğru kendimi kaybetmişim. evet.

edit: bu entryi kadınların en sevdiği beş film başlığına yazmıştım ama taşınmış başlık. böyle olunca anlamsız gibi olmuş açıklayayım dedim.
the shawshank redemption
usual suspects
requiem for a dream
pulp fiction
seven
forrest gump
a clockwork orange
schindler's list
pianist
american history x
Life is Beautiful - Hayat Güzeldir
forrest gump
parçala behçet
sekreter jale
kadınlar hamamı
-forrest gump
-yazı tura*
-yeşil yol
Pulp Fiction (1994) Ucuz Roman Quentin Tarantino
Kill Bill: Vol. 1-2 Kill Bill Vol.1-2 Quentin Tarantino
Reservoir Dogs (1992) Rezarvuar Köpekleri Quentin Tarantino
Jackie Brown (1997) Jackie Brown Quentin Tarantino
A Clockwork Orange (1971) Otomatik Portakal Stanley Kubrick
The Lord of the Rings 01.02.2003 Yüzüklerin Efendisi 1-2-3 Peter Jackson
The Matrix (1999) Matrix Andy Wachowski
The Usual Suspects (1995) Olağan Şüpheliler Bryan Singer
The Sixth Sense (1999) Altıncı His M. Night Shyamalan
Braveheart (1995) Cesur Yürek Mel Gibson
The Godfather (1972) 74/90 Baba 1-2-3 Francis Ford Coppola
Full Metal Jacket (1987) Stanley Kubrick
Schindler's List (1993) Schindler'in Listesi Steven Spielberg
Black Hawk Down (2001) Kara Şahin Düştü Ridley Scott
The Green Mile (1999) Yeşil Yol Frank Darabont
A Beautiful Mind (2001) Akıl Oyunları Ron Howard
Memento (2000) Akıl Defteri Christopher Nolan
Fight Club (1999) Dövüş Kulubü David Fincher
Identity (2003) Kimlik James Mangold
Léon (1994) Leon Luc Besson
Scarface (1983) Yaralı Yüz Brian De Palma
Face/Off (1997) Yüz Yüze John Woo
Oldboy (2003) ihtiyar Delikanlı Chan-wook Park
Dead Poets Society (1989) Ölü Ozanlar Derneği Peter Weir
L.A. Confidential (1997) Los Angeles Sırları Curtis Hanson
American History X (1998) Tony Kaye
Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le (2001) Amelie Jean-Pierre Jeunet
Forrest Gump (1994) Robert Zemeckis
Cidade de Deus (2002) Tanrıkent Fernando Meirelles
Ying xiong (2002) Kahraman Yimou Zhang
Diarios de motocicleta (2004) Motosiklet Günlüğü Walter Salles
Road Trip (2000) Geyik Muhabbeti Todd Phillips
Se7en (1995) Yedi David Fincher
Amores perros (2000) Paramparça Aşklar Köpekler Alejandro González Iñárritu
Trainspotting (1996) Danny Boyle
The Shawshank Redemption (1994) Esaretin Bedeli Frank Darabont
Shrek (2001) Shrek 2 (2004) Shrek Andrew Adamson
Buono, il brutto, il cattivo, Il (1966) iyi Kötü Çirkin Sergio Leone
Requiem for a Dream (2000) bir rüya için ağıt Darren Aronofsky
Closer (2004/I) Daha Yakın Mike Nichols
Maquinista, El (2004) Makinist Brad Anderson
Un long dimanche de fiançailles (2004) Kayıp Nişanlı Jean-Pierre Jeunet
The Untouchables(1987) Dokunulmazlar Brian De Palma
Big Fish (2003) Büyük Balık Tim Burton
Fargo (1996) Fargo Joel Coen
Hable con ella (2002) Konuş Onunla Pedro Almodóvar
Paths of Glory (1957) Zafer Yolları Stanley Kubrick
Raging Bull (1980) Kızgın Boğa Martin Scorsese
Hotaru no haka (1988) Isao Takahata
Bin-jip (2004) Boş Ev Ki-duk Kim
Groundhog Day (1993) Yarın Aslında Dündü Harold Ramis
The Edukators(2004) Eğitmenler Hans Weingartner
Crash (2004) Çarpışma Paul Haggis
Politiki kouzina (2003) Bir Tutam Baharat Tassos Boulmetis
Untergang, Der (2004) Çöküş Oliver Hirschbiegel
Dr. Strangelove Dr. Strangelove (1964)-Stanley Kubrick
im juli-Temmuz'da-(2000)-Fatih Akın
saw(2004)-Testere-James Wan
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak(2004)-Ahmet Ulucay
Full Metal Jacket (1987)-Stanley Kubrick
Nuovo cinema Paradiso (1989)-Cennet Sineması-Giuseppe Tornatore
Once Upon a Time in America (1984)-Bir Zamanlar Amerika-Sergio Leone
Vita è bella, La (1997)Hayat Güzeldir-Roberto Benigni
The Life of David Gale (2003)-Ölümle Yaşam Arasında-Alan Parker
Choristes, Les (2004)-Koro-Christophe Barratier
Ondskan (2003)-Şeytan-Mikael Håfström
Rain Man (1988)-Yağmur Adam-Barry Levinson
Snatch. (2000)-Kapışma-Guy Ritchie
Saw 2 (2005)-Testere-Darren Lynn Bousman
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)-Ateşten Kalbe Akıldan Dumana-Guy Ritchie
Babam Ve Oglum (2005)-Çağan Irmak
Gemide(1999)-Serdar Akar
Casablanca (1942)-Michael Curtiz
run lola run (1998)-Koş Lola Koş-Tom Tykwer
anlat istanbul (2005)-Selim Demirdelen-Kudret Sabanci
laleli'de bir azize(1999)-Kudret Sabanci
Saint Ralph (2004)-Michael McGowan
Monsters, Inc. (2001)-Sevimli Canavarlar-Peter Docter
Falling Down (1993)-Sonun Başlangıcı-Joel Schumacher
Tigre e la neve, La (2005)-Kar Ve Kaplan-Roberto Benigni
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006)-Ezel Akay
eşkiya(1996)-yavuz tuğrul
Paradise Now (2005)-vaat edilen cennet-canlı bomba-Hany Abu-Assad
the breakfeast club(1985)-kahvaltı kulubü-John Hughes
Red Dragon(2002)-kızıl ejder-Brett Ratner
catch me if you can(200)-sıkıysa yakala-Steven Spielberg
The Illusionist (2006)-sihirbaz-Neil Burger
Dar alanda kisa paslasmalar (2000)-serdar akar
The Prestige (2006)-prestij-Christopher Nolan
No Man's Land (2001)-tarafsız bölge-Danis Tanovic
Barda(2007)-Serdar Aka
Cars (2006)-Arabalar--John Lasseter
Scent of a Woman (1992)-Kadın Kokusu-Martin Brest
V for Vendetta (2005)-James McTeigue
My Left Foot (1989)-sol ayağım-Jim Sheridan
Garden State (2004)-Eve Dönüş-Zach Braff
The Silence of the Lambs (1991)- kuzuların sessizliği- Jonathan Demme
Aliens (1986)- yaratık-James Cameron
Blood Diamond (2006)- kanlı elmas
The Big Lebowski (1998)-büyük lebowski-Joel Coen Ethan Coen
küçük kıyamet (2006)-taylan kardeşler
yıl içinde cekilmiş en iyi filme verilen oscar ödülüdür.

bu ödülü alan filmler;

2010 The King's Speech
2009 The Hurt Locker
2008 Slumdog Millionaire
2007 No Country For Old men
2006 The Departed
2005 Crash
2004 Million Dollar Baby
2003 Lord of the Rings The Return of the King
2002 Chicago
2001 A Beautiful Mind
2000 Gladiator