pagan dilinde "atlı" anlamına gelir. kelimenin kökü "val" yani "öldürmek" kelimesine dayanır.
bryan singer filmi. 8 ağustos 2008 de gösterime girecekmiş.

başrolde tom cruise var. cruise filmde hitler i öldürmeyi planlayan claus von stauffenberg i canlandırıyor. film de zaten hitler e düzenlenen suikasti anlatıyor.

acaba stauffenberg in kurşuna dizildiği bir sahne olacak mı? onu merak ediyorum. sinema tarihine geçebilecek bir sahne olabilir eğer çekilirse/iyi çekilirse...

not: benzerlik de dikkat çekici.
http://www.imdb.com/galle...ath_key=0985699&seq=2
(bkz: claus von stauffenberg)
diablo 2'de amazon karakterinin belli bi seviyeden sonra büyüyle çağırabildiği feci güçlü yardımcı karakter. elindeki javelin ile dehşet saçar, multiplayer oynanıyorsa kaçınılması gereklidir.
Max Payne adlı oyunda bulunan yeni nesil bir uyuşturucudur.Max Payne'nin ailesini öldüren kişilerin kanında bu uyuşturucudan çıkmıştır.Sonra Max bu uyuşturucunun satıcısını takip eder 3 yıl uğraşır ve olaylar gelişir.
(bkz: max payne)
yaklaşık 1 seneyi aşkındır merakla beklediğim tom cruise filmi.
30 ocak ta gösterime girecek. konusuyla da ilgi çekici.
Ülkesine aşık olan Albay Stauffenberg, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler in yaptıklarına tanık olmak zorunda kalmıştır. Bu yüzden de birinin artık Hitler i durdurması gerektiğini düşünmektedir. Bunun gerçekleşmeyeceğini görünce ise Hitler karşıtı bir Alman Direniş örgütüne katılır. Hitler e duyduğu nefret ve ülkesine olan sevgisiyle, eşi ile çocuğunun da hayatı pahasına Hitler i bizzat öldürmek üzere harekete geçer.

Operasyon: Valkyrie isimli aslında Hitler in strajilerinin özünde olan bir projeyi tersine çevirir ve komplo olarak harekete geçirir. Böylece Hitler in aleyhine bir eylem başlatır.

kaynak: http://h2.haberturk.com/K...?y_Id=9&dt=30.01.2009

hamiş: müzikler nefis.
starcraft ek görev pakedi olan brood war ile gelen terran hava birimi. havadan havaya saldırı yapabilir ve hava birimlerine karşı tartışılmaz üstünlüğe sahiptir.
Tom Cruise, Hitler döneminde onuruna düşkün bir asker olan Colonel Stauffenberg rolünde.

Konu: Ülkesine aşık olan Colonel, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler'in yaptıklarını desteklemese de tüm bunlara tanık olmak zorunda kalmıştır ve Avrupa ya da Almanya yokolmanın eşiğine gelmeden birinin Hitler'i durdurmasını dilemektedir. Bunun gerçekleşmeyeceğini görmesiyle kendisi öne atılmaya karar verir ve Hitler karşıtı sivil bir grup olan Alman Direniş örgütüne katılır. Hitler'e duyduğu nefret ve ülkesine olan sevgisiyle, eşi ile çocuğunun hayatı pahasına da olsa Hitler'i bizzat öldürmek üzere harekete geçer...
filmde tek can sıkan şey bütün almanların ingilizce konuşuyor olmasıydı..
mutlaka gidilmesi gereken bir film.
gayet akıcı işlenmiş konu. etkisinden kolay çıkamazsınız. son sahneler oldukça dramatik.
filmde çok fazla görünmese de, adolf hitler rolunu oynayan david bamber harika bir performans sergiliyor.

hitler, size oldukca karizmatik bir kişi gibi görünürken, aynı zamanda en az karizmatik olduğu kadar bastirilmis tehlikeli ve psikopat bir yanını da içinde barındırdığını jest ve mimikleiyle size hissettiriyor.
yeni rüya sineması'nda somestre nedeni ile 5 tl'ye izleyebileceğiniz oldukça başarılı 15 tl'de olsa gidilmesi gereken bir film..
attığı roket başına 6(+3) zarar verse de, 20(+6) zarar veren wraith'ti hp'sinin 200 olması ve daha iyi zırhıyla birebirde yenebilen, brood war ile gelen terran birimidir. üretmesi nispeten pahalıdır* ve 3 personellik limit kaplar, sadece hava saldırısı yapabilir, cloak özelliği yoktur.
yıllar önce national geographic channel'da yayınlanan belgeselin film haline getirilmiş şeklidir. havaya uçurulan kulübede özellikle pencerelerin açık olması sahnesine vurgu yapılması önemlidir zira adolfinin kurtulmasını sağlayan faktörlerin başında gelir.
almanya ve avrupa'yı faşizmin elinden kurtarmak için bir grup vatansever tarafından adolf hitler'e yapılan bir suikastın hikayesi...

güzel film, sıkmadan, akıcı bir şekilde devam ediyor. ammaa...

hacım almanya tarihini anlatıyorsun, tamam ingilizce analatacaksın herşeyi de be kardeş ingiliz aksanlı oyuncuları biraz törpüle allah aşkına. an geliyor alman tarihi mi anlatılıyor ingiliz tarihi mi, yanılsadım açıkçası. filmin en zayıf yönü de bu oldu benim için.

tom cruise rolünün hakkını vermiş. görüntüler de güzel ancak kontrastla oynanıp biraz puslu bir atmosfer oluşturulabilseymiş pek de güzel olurmuş. misal (bkz: letters from iwo jima) gibi.

filmin ilk dakikalarında hitler'i hayal ederken kurduğum "bak şimdi tipini benzetemeyecekler, benzese de bok gibi rol yapmıştır" önyargı cümlesini içimde patlatmıştır david bamber . adam hakkını vermiş rolünün.

2. dünya tarihi ve almanyası'na biraz ilgisi olan herkesin sıkılmadan izleyeceği bir film olmuş. hatta ufak bir hitler yapılanması bilgisi edinilebilirse film sizin çok daha açık ve anlaşılabilir olabilir.

official site olarak,

http://valkyrie.unitedartists.com
(bkz: Operasyon Valkyrie)
savaş tarihine, özellikle ikinci dünya savaşı na ilgi duyanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir başyapıt. ortalarında doğru bir 3-4 dakika haricinde su gibi akıp giden bir film olmuş. filmi izledikten sonra bir hesap yaptım. yaklaşık olarak 26 yıldır sinemada film izliyorum. ilk defa bir filmde 10 dakika ara olduğunda öeh be niye 10 dakika beklememiz gerekiyor dedim...

--spoiler--
filmin başında claus von stauffenberg in tunus da cipin içinde vurulduğu ve gözünü kaybettiği sahne muhteşem idi. yüzünün kumlarla kaplanması ve yavaş yavaş gözünün kumlara akması inanılmaz bir ayrıntı idi. finalde kurşuna dizildiği anda gözünün açık kalması çok etkileyici idi.
--spoiler--

buradan bir sözüm de kanyon sinemalarına:

kardeşim o ne biçim ses sistemi yahu, film boyunca 3 defa elim kumandaya gitti, sanki elimde kumanda varmış gibi perdeye doğru uzattım ve sesi kısmaya çalıştım. * * *
hitlerin dahi aksansız ingilizce konusmasıyla sacmalayan fakat genel anlamda guzel olan filmdir. özellikle stauffenberg in kaybettiği eliyle heil hitler demesi oldukca etkileyici bir sahneydi.
brifing odasındaki gergin atmosferi, ss subaylarının hitler'den ne kadar korktuğunu bizzat yaşamış gibi hissettiren nefis film. belki de ikinci dünya savaşı'na olan ilgim yüzündem sevmişimdir film güzel olmayabilir de.
aslında büyük beklentilerle gitmediğim ama izledikten sonra hoşuma giden bir filmdir.

ayrıca operasyonun başlamak üzere olduğu dakikalarda gerilimi tavana vurur..
hitler'in, 2. dünya savaşı'na kadar yaptıklarını destekleyen biriydim.

hitler, herşeye ülke sevgisiyle başladı. ülkesini herşeyin üstünde tuttu. ama bu zamanla, delilik, psikopatlık seviyesine ulaştı.

artık hitler, ülkesini resmen umursamıyor, herşeye kişisel olarak bakıyordu. sanki bir strateji oyunu oynarmış edasıyla hükmediyordu. halkı ve ülkesi artık onun için önemsiz bir hal almıştı. artık tek amacı, yenmek, yenmek, ele geçirmek, ve sarsılmaz tahtına oturup bir daha kalkmamaktı.

hitler'in, sonraları artık herşeyi iyice kişiselleştirmesine örnek olarak stalingrad savaşı'nı verebilirim. işte böyle bir egoizmle, benmerkezcilikle baktı olaylara. herşeye kendi etrafında dönüyormuş gibi davrandı.

bu sebeple de, hitler'in artık ülkesini düşünmediğini ve umursamadığını gören bir grup alman subayı, harekete geçtiler. hitler'in stratejilerinden oluşan acil durum planı, "operation valkyrie", hitler'e karşı olarak devreye sokuldu. darbe, 2 kez denendi. darbede ölmesi kesinlikle gereken 2 kişi, hitler ve ölmesse hitler'in devamı olacak olan himmler idi.

ilk suikast denemesinde, kapalı bir sığınaktaki briefing'de, hitler varken, himmler ortalıkta olmadığı için bomba patlatılamadı.

ikinci denemede ise hava çok sıcak olduğundan briefing, bir kulübede yapıldı. camlar açıktı. bomba patladı. kimse ölmedi. çünkü açık camdan dışarı uçtular.

ama albay von stauffenberg, bombanın patlamasını gördüğü için hitler'in öldüğünü düşünüyordu. darbeye onay verdi. herşey çok güzel gidiyordu, tek birşey hariç.

führer ölmemişti. evdeki hesap hiçbir zaman çarşıya uymaz. işte hitler, hayatta kaldığı için, hemen tüm birlikleri lehine yöneltti. darbe durduruldu, hatta 180 derece döndürüldü. ana karargah olan "bendlerblock" basıldı. tüm bu valkyrie subayları tutuklandı.

beck hariç herkes idama mahkum edildi. beck ise oracıkta intihar etti.

diğer subaylar ise, sırasıyla idam edildi. beni ağlatan sahne, "wolf's lair" telefon şebekesi şefi olan fellgiebel'in ve yaşlı general olbricht'in idamlarıydı. gerçekten, bu insanlar neden öldü? bilmiyorum. suçlu gerçekte kimdi? bilmiyorum. ölmesi gereken kimdi? bilmiyorum.

sonrasında albay von stauffenberg, hitler uğruna kaybettiği kolun acısını çıkarırcasına bağırdı; "çok yaşa almanya"...

herşey bitti. bu olaylardan 9 ay sonra, hitler, berlin'in düşman kuvvetlerce kuşatıldığını görerek intihar etti.

sen bunları kendin için yaptın. halkın için yapsaydın, şu anda belki de, von stauffenberg ismini bilmeyecektik.

--------------------------------------------------------------------------------------------

işte bu film, bana bunları dedirtti. izleyin. bir belgesel olarak veya sanatsal bir çalışma olarak veya tarihsel bir dökümanter olarak, ne düşünürseniz düşünün izleyin azizim.
savaşlarda ölen iskandinavları seçip valhala'ya götüren sarışın atlı kızlardır.
yine yeni yeniden bir 2. dünya savaşı filmidir ki yeter artık demekten kendimizi alamamamız lazım! çünkü yapılan her 10 filmin 1i 2. dünya savaşı ile ilgili! merak ediyorum 2. dünya savaşı olmasaydı ne izleyecektik? aslında sadece film değil bilgisayar oyunları da aynı şekilde, sürekli bi' 2. dünya savaşı oyunu çıkıyor filan, garip garip olaylar..
tom oğlanın* filmi diye çok eleştirilse de, gayet başarılı bir politik gerilimdir. 20 temmuz suikastini pek güzel anlatmıştır. oyuncu kadrosu hayvandır.*
bir darbenin iç dinamiklerini gayet güzel yansıtmışlardır. tavsiye edilir.