bugün

mahsun kırmızıgül'ün 22 eylül'de çekimlerine başlayacağı film. film türkiye'nin doğusunda ve yurt dışında çekilip cansel elçin, hüseyin avni danyal gibi oyuncularla anlaşıldığı yönünde haberler var. kırmızıgül tuba büyüküstün'ü de ikna etmeye çalışıyormuş.

edit: tuba büyüküstün senaryoyu çok beğenmesine rağmen asi dizisinin çekimleri yüzünden evet diyememiş. diğer iki oyuncu da benzer sebeplerden dolayı bu projede yer alamamışlar.
böyle bir cast'a sahip olan filmdir.

Ali Sürmeli , Altan Erkekli , Ali Tutal , Alper Kul , Buğra Gülsoy , Cem Aksakal , Cemal Toktaş , Cezmi Baskın , Cihat Tamer , Demet Evgar , Deniz Oral , Emre Kınay , Erol Demiröz , Erol Günaydın , Gülhan Tekin , Hande Subaşı , Itır Esen , Kamil Sönmez , Macit Sonkan , Mahsun Kırmızıgül , Menderes Samancılar , Murat Ünalmış , Nurseli idiz , Sarp Apak , Şerif Sezer , Ümit Okur , Yıldız Kültür , Yiğit Özşener , Zafer Ergin , Aleyna Kala , Aslıhan Kapanşahin , Cansu Aktay , Edanur Eker , Elenur Eker , Serhat Çağlayan, Tuğse Gökhan.
fragmanıyla mahsun'un yine iyi bir iş çıkardığını anladığımız film. öncelikle film kesinlikle beyaz melek'ten daha büyük bir film. konusu da çok daha ilgi çekici. fragmandaki müzik yine çok etkileyici. fragmanda altan erkekli'nin okuduğu memleket isterim şiirini duyunca insanın tüyleri diken diken oluyor. ayrıca en iyi fragman ödülü gibi bir ödül olsa mutlaka bu film almalı.
fragmanından güzel bir film olabileceği kanısına vardığım bir mahsun kırmızıgül filmi. mahsun kırmızıgül'ün sinemaya yönelmesini eleştirecek değilim, zira bir sinema manyağı olarak dünyada herkesin sinema ile ilgilenmesini içeren bir ütopyam bile var. mahsun kırmızıgül hakkında tek bir kuşkum var, o da ilerde yılmaz güney ile kendisini kıyaslayabilecek olmasıdır.
http://video.google.com/v...+g%C3%B6rd%C3%BCm+fragman

fragmanı güzel hazırlanmış.
şimdiden beni ağlatmayı başarmış film. vizyona gireceği tarih yaklaştıkça umarsızca, fütursuzca ağlıyorum. beni emo bir hayata sürükledi bu baş yapıt. kent reklamlarılarının uzun metraj hali ilk filminde de olduğu gibi bu filmde de mahsun seyircinin gözünde yaş olacak, gönlünde taht kuracaktır.

(bkz: göz yaşı-kar eğrisi)
bir mahsun kırmızıgül filmi. ama bence sen paraya gördün mahsun ve sonra iyice kurnazlaştın. şarkılarla kendini ve doğuyu gariban gösterip para yeme kapısı kapanınca bu ayağa yattın. evet ben de bunu gördüm!

edit: lo mahsun sen zaten buralisan. neden istanbulda büyümüş birinin konuştuğu gibi konuşursun doğu aksanını.
fragmanında geçen "yaşadığımız yer dünyanın en güzel yeriydi ama cehenneme çevirdiler...bütün kardelenler canından olacaklarını bile bile güneşi görüp o dakika ölürler..." gibi sinopsis cümleleriyle dikkatimi üzerine çekmiş, hemen akabinde cahit sıtkı tarancı' nın ölümsüz dizelerini duyduğumda etkilenmemi sağlamış ve * beni mahsun kırmızıgül' ün iyi bi iş çıkarabileceğine inandırmış yapım.

memleket isterim gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun
memleket isterim ne başta dert, ne gönülde hasret olsun
kardeş kavgasına bir nihayet olsun...
filmin fragmanına ilişkin yapolmış politik bir analiz için: http://www.isteksiz.com/genel/gunesi-gordum-fragman/
başlığı ilk gördüğüm anda aklımda dolanan kelimeler bütününden bir kesit:

akın var akın
güneşe akın
güneşi zaptedeceğiz
güneşin zaptı yakın...

nedense aklımda bitiverdi hemen.. her ne kadar konuyla alakasız olsa da, içimde kalacağına yazim de rahatlim dediydim.*
Mahsun Kırmızıgül'ün Beyaz Melek'ten sonraki yeni filmi..çok uzun zaman kırmızıgül'le ilgili taklitler vs. yapılmıştı ..film hakkında fazla bilgi yok sanırım(ya da ben bilgi alamadım) müziklerinin içerisinde Hepimiz Kardeşiz ve Yıkılmadım şarkılarının olması gerekir şu anki durum için ve de filmin konusuna uygun ve çok güzel iki şarkı *
fragmanı recep ivedick 2 fragmanını izlenme sayısı itibariyle ikiye katlamış olan filmdir.

--spoiler--
http://www.magazinkolik.c...si-Gordum--Recep-Ivedik-2
--spoiler--
beyaz melek denen duygu sömürüsü içerikli pislikten sonra olanlar yetmişti aslında. ödüller, övgüler, alkışlar.. noluyo lan dedim kendi kendime; acaba ben başka bir şey mi izledim? rezil bir hikaye, sinema çekimi korsan cd işi orjinal film kareleri, ellerine 3-5 kuruş sıkıştırılıp emekliliklerinde hayır diyemeyen usta oyuncuların böylesine bir kepazelikte boy göstermesi..

türk sinemasının mücadelesinde güçlendiği bu yıllarda mahsun kırmızıgül gibi en basit yeteneklerden aciz (müzikal anlamda dahi) bir adamın bunca kaynağı, bunca parayı çöpe çevirmesine yazık değil mi?

gerçekten yazık, şu duygu sömürüsünden başka bir bok olamayan böyle kalitesiz, böyle beş para etmez şeylere merak edip giden, ''aaa mahsunun filmi'' zihniyetiyle bilet alan insanlarımız var. ''iyi bir şey yapmıyorlar ki gidip türk filmi izleyelim'' önermesi yanlıştır sözlük; iyi şeylerin peşinden koşan bir kitle olmalıdır önce. herkes mutlaka hakettiğini alır sonunda.

ne diyorduk; güneşi gördüm. 'ulan daha film gösterilmedi ne diyosun' sorusu ister istemez sorulacaktır saylon'a. yok yok, hakikaten izlemeye gerek yok ben sana anlatıyım. acılar çeken insanlar, yüzü gösterilecek yerde götü görünen oyuncular, klasik bir tokat sahnesi (fragman için), hepimiz kardeşiz mesajları, bir garibanın aşkı falan..

(böyle rezillikler karşımıza bir daha çıkmasın diye) bu filmlerde 'ulan çabalamış çocuk' diye takdirlerini sunup yalanan sinema eleştirmenleri yerine tüm kalbiyle ta.ak geçen eleştirilere saygılarımla..
sinemada fragmanı izlenip, "abi kadroya bak" dedirtmiş film. 12 mart 2009'da gösterime giriyor.
ya komedi ya dram şeklinde 2 ileri 3 geri sayan türk sinemasının dram kontenjanını dolduracak filmlerden; fragmanında yine bolca duygu sömürüsü sezdim.
kendisinden beklenilmeyen bir çıkış yapan mahsun kırmızıgül ün son film projesi. şimdiki piyasaya çıkan filmlerin boktanlığından mahsuna dört elle sarılmamıza neden olduğu için bazılarının hiç konuşmaya hakkı olmadığı yapım.
harika çıkacağına inandığım film.
oyuncu kadrosuyla, fragmanıyla ve fragmanında duyduğum cahit sıtkı tarancı' nın "memleket isterim" şiiriyle tüylerimi bin kat daha diken diken eden, çok güzel olduğunu düşündüğüm mahsun kırmızıgül filmi.
fragmanı ile gayet iyi bir film olacağının sinyallerini veren film. ön yargınız filmi *'ün yapmasındansa korkmayın; recep ivedik'ten güzel olacak.
güneşi gördüm.
ilk kez batıyordu
gittiğinde
dönmüyordu sanki yıldızlar
ay
gezegenler
çevresinde
yakıyordu battıkça
içimde..
(bkz: güneşi gördüm gözüm yandı)
buradaki çocukların kaderini kim yazıyor ? diye sorgulayan aynı zaman da fragmanıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış film.
çocuğu güneşe kaldırma olayı bana çocukluğumda gittiğim aslan kral filmini hatırlattı zira orda da aynı sahne vardı aslan kral doğan oğlunu güneşe doğru kaldırıyordu...

http://www.gunesigordum.n...i_gordum_afis_web_ust.jpg
https://mirceaeliade.wiki...om/file/view/LionKing.jpg

edit: pilal e teşekkürler..
neden diğer filmler gibi cuma günü değil de perşembe günü vizyona girdiği merak edilen, fragmanına bakıldığında mahsun'un bu işleri iyi becerdiği görülen film.
bir filmin iyi olup olmadığına, ya da olup olmadığına, oyuncu kadrosuna bakarak karar verecek olursak eğer, olmuş film. fragmanı hayli şaşırtıcı ve inandırıcı. ancak, terörün bölge insanları üzerinde ve toplumda yarattığı olumsuz etkiler, neden hep ışık ve güneş kavramlarıyla birlikte düşünülüyor acaba, bunu şimdi, şu an merak ettim birden. olsun bunu duymak bile dedim ya heyecanlandırdı beni;

memleket isterim
gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
memleket isterim
ne başta dert ne gönülde hasret olsun;
kardeş kavgasına bir nihayet olsun.
güncel Önemli Başlıklar