• iyi anlatacak herhangi bir yön bulunmamasından kaynaklanan durum.
    Var ya olm bir başkan seçiyoruz geri kalan her şeyi o seçiyor harika bişey diyecek halleri yok ne diyecekler?
    kahinsilka
    337 - 53 dk önce
    ... 11  :)   :( 
  • daha önce oynayanların bildiği gibi bu oyunda timur'la uğraşmak, moğollardan beterdir. çünkü filleri vardır timur'un, ezer geçer orduları. bütün haritayı (amerika'da dahil) farklı ırklarla hilesiz, hurdasız fethetmiş biri olarak birkaç tavsiye de bulunacağım size.

- öncelikle balkanlarda ve erzurum-kars bölgesinde güçlü ordular bulunduruyoruz. (timur çıkana kadar buraları aldığınızı farzediyorum) en iyi atlı ve yayalardan oluşan karma ordular olmalı bunlar. çünkü ön savunma hattı olacaklar bize. duruma göre yeni orduların gelmesinde zaman kazandıracaklar.

- timur saldırmadan asla saldırı yapıp savaş açılmasına neden olmuyoruz yeterli güce ulaşana kadar. burada bir nokta var, birkaç iyi assassin yetiştirin ve timur ordusundan 1-2 komutanı indirmeye bakın ( şansın % 5-10 olmasını önemsemeyin). bunu yapmadan önce mutlaka oyunu kaydedin. çünkü komutanı öldüremeseniz de suikastçinin yakalanma ve timur'un savaş açma ihtimali var. başarısız bir op olduğunda, hemen ctrl+l ile kaldığımız yerden devam ediyoruz.

- bunlarla meydan savaşı yapmamaya özen gösteriyoruz. mümkün olduğunca tek bir ordu tarafından kuşatılma olması (şehir ya da kale farketmez) tercih sebebidir. çünkü içerde savunma yapmak daha kolay oluyor. meydan savaşlarında 2,3 hatta 4 orduyla bile gitseniz karşı tarafın yardımı sizinkinden erken geliyor. bu da savaşı kaybetmek demek. ( 2 orduya karşı 5 full orduyla savaştım, askerlerin %80'i öldü oradan biliyorum)

- ola ki meydan savaşı yapmak zorunda kaldınız. ordunuzda mutlaka ama mutlaka topçu bataryaları ve mancınıklar bulunmalı. filleri anca bu şekilde alt edebilirsiniz. savaş başlar başlamaz ilk hedef filler. devamlı olarak onlara top ve mancınıkla saldırıda bulunuyoruz. bir süre sonra birkaç fil kalacak, onlar da siz saldırmazsanız, size saldırmayıp deli dana gibi etrafta dolanacak. bu sırada orduyu hızlıca hucuma kaldırabilirsiniz. buradaki ana hedefimiz komutan. kaçmasına fırsat vermeden onu çembere alıp mutlak surette öldürmeli ya da esir almalıyız. sonrasında galibiyet muhtemelen yakındır.

- savaşı kazandığınız belli olduğunda end the battle yapmak yerine devam edip bozguna uğramış düşmanı kovalayın. maksat mümkün olduğunca asker öldürmek. çünkü orduyu yok etmenin en kolay yolu bu. yoksa savaş bitiminde savaştığımız ordunun yarısı hala yaşıyor olucaktır ki bu da sıkıntı demek. buradaki tüyo ise kaçan askerleri atlılarla kovalayın. hepsini öldürürsünüz bu şekilde. yaya ile kovalamaca yaparsanız kaçmaları ve sağ kalmalı olasıdır.

burada anlatılanlar moğollar için de geçerli gibi görünse de tam olarak uygun olmayabilir. moğollara karşı orduları mümkün olduğunca atlı süvarilerden kuruyoruz. yaya olarak birkaç okçu ve heavy infantry birliği yeterlidir. kanatlardan üstünüze gelen atlı okçulara saldırı yapıp peşlerinden gitmeyin çünkü okçuları feci derece iyi. güzelim atlılarınızı mahverderler. yine şehir ve kale savunması öncelikli hedef olmakla birlikte savaşta önceliğimiz komutan. onu hızlı bir saldırıyla öldürme ya da esir alma. sonrası gelecektir.
  • insanları sınıflandıran herkesin bir gün dengesini alt üst edecek biri çıkacaktır.

Çünkü sevgi böyle bir şey.

https://youtu.be/JtynpMp7o7o
  • nasıl bir kişilik bozukluğu ise açtığı başlığın çevresel izdüşümlerini görmezden gelen, yazarın beyanı. şaka falan değil tıbbın bile çaresiz kalacağı durum bana kalırsa. adama sormazlar mı güzel kardeşim sen hiç tv izlemiyor, gazete satın alıp okumuyor, sosyal medya da gezinmiyor ya da sokağa çıkmıyor musun diye?

sormazlar mı yani;

ağızlarından nefret, şiddet yobazlık, gericilik, serserilik, ışidçilik, arabcılık, küfür, hakaret çıkanlar yahudi hahamı mı diye?
    sonborbukucu
    4684 - 4 saat önce
    ... 14  :)  5  :( 
  • Hani bazen anlamsız geliyor ya hayat, böyle boş ve karanlık falan..

işte;

ben içini çocuklarla dolduruyorum bu anlamsızlığın.. Çocuklar sayesinde nefes aldığımı hissediyorum. Çocuklar hayatı anlamlı ve yaşanılır kılıyor. Keşke hiç büyümesek. Çocuklarla muhatap olamadığım günüm kötü geçiyor. Hayatıma çocuklar anlam katıyor benim.

4 yaşında ki yeğenim sesimi duymak istemişmiş, annesine beni aratmış * sesini duymak istedim teyze diyor ya, öl yani mutluluktan, o duruma soktu beni * sohbet ettik biraz.. orada kar var mı diye sordum, yok teyze dedi. Yağmur var mı dedim yok dedi. Güneş var mı dedim, verdiği cevap bu günkü bulutlu havama ışık saçtı:

- var, bi yanıp bi sönüyo işte *

Dünyamızın lambası hiç sönmese demi bebeğim? hiç büyüme sen,çocuk kalbini sevdiğim.. Hayat burdan pek bi karmaşık. Yetişkinler güneşe yıldız diyor *
    lunna
    6200 - 4 saat önce
    ... 32  :)   :( 
  • kürt

2810.
  • insanları ırklarına göre ayırmayın, vatanım için şehit olan Kürt çocuğu * vatanım için şehit olan türk çocuğu * burada amk kürdü diye gezenler orospu çocuğudur.

Benim düşüncem budur...

internet üzerinde her istediğimizi malum anonim kimliğimizden ötürü söylememiz gerekmez biraz düşünceli olalım.
    yazartyler
    11001 - 6 saat önce
    ... 13  :)  2  :( 
  • aydinoglu
    aydinoglu 2
    aydinoglu 3
    aydinoglu 4
    aydinoglu 5
    aydinoglu 6
    aydinoglu 7
    aydinoglu 8
    aydinoglu 9
    aydinoglu 10.

(bkz: yiğidi öldür hakkını yeme)
    siradansiradam
    12181 - 6 saat önce
    ... 11  :)   :( 
  • Belirtilen şiir doğru değildir ama bahsedilen konu doğrudur.

Türklerle alay eden isimler olmuştur. Zaten herhangi bir padişahın Türklük ile övündüğüne dair bir yazı okudunuz mu hayatınız da

Timur Osmanlıya saldırınca Timur Türk diye Türkmenler Osmanlıdan ayrılıp Timur safına geçmişlerdir.

Siz düşünün artık.

Edit: iki tane şiir yazılmış. 3. Entrydeki şiir.
  • bir canlı dünyaya getirebilmek adına yaşadığımız süreçte kendimizi senin düşüncelerinden çok daha temiz tutabiliyoruz bu eylem sayesinde. seni kim neden bu kadar kirletti asıl, anlatsana leşliğini.
    mayis cicegi
    16076 - 8 saat önce
    ... 35  :)  11  :( 
  • Şüphesiz ki miting daha önemli olduğu içindir. miting dediğin bir ülkenin temel taşıdır. mitingsiz kalan bir ülkenin can damarlarından biri de kopmuş demektir. miting sayesinde ışid suriye'den sökülüp atılacaktır. ay lav miting. evet.