• iyi ki geçmişteki kadılar şimdiki islamiyet düşmanları gibi mal değilmiş dedirten durum.

yahu madem düşmansın aç bir araştır bak. önünde arkasında hangi ayet var. nedir, ne anlatıyor bir bütün olarak. cımbızla çekip çekip oynuyorsun aq.

bi kere şer'i hükümleri en iyi uygulayan devletlerden biri osmanlı idi. baktığında yüzyıllar boyunca bu cezanın uygulama sayısı sadece 6 sayın mına koduğum beyinsizi!

rakamla 6, yazıyla altı. anlayabiliyor musun? öyle yargılanmadan ve defalarca kadı karşısına gelmeden kimsenin kolu bacağı kesilmedi. çok istiyorsan, götün de yiyorsa git biraz şer'i davaları araştır, oku.ama sen de haklısın zor geliyor. böyle elin donunun içinde sallamak daha kolay geliyor. evet.
    anicca
    274 - 1 saat önce
    ... 5  :)   :( 
  • benim anlamadığım, bu ibneler neden yatıp kalkıp türk'ün tarrağını yiyorlar? hem de parlamentocak.

tayyip düşmanlığımı bilen bilir ama bu yavşakların bizim meselelerimiz hakkında konuşmaya hakları yok.

sen götü boklu bir fransızsın, ne karışırsın bize, bizim işimize, a ibinenin evladı.
    keyiflideli
    5547 - 2 saat önce
    ... 11  :)  2  :( 
  • hiçbir zaman aklımızdan çıkmayan/çıkmayacak olan ve bize bu özgürlükler ülkesini bırakmış olan güzel insandır. bugün daha bir özlüyoruz tabi. yanındaki arkadaşları ve arkasına aldığı vefakar halkı ile beraber başardıkları inanılmaz şeylere daha bir sıkı sarılıyoruz. sarılmak zorundayız zira etrafımızda yaşanan şeyler, iç savaşlar ve yabancı devletlerin işgaline uğrayan ülkeleri gördükçe ve dahi içerideki nankör asalakları gördükçe aslında gönülden gelen sarılma isteği mecburiyete de dönüşmeye başlıyor.

geçmişine sahip çıkmazsan birileri gelir o geçmişin üstünü çizer. sadece geçmişin değil geleceğini de zapturapt altına alır.. sen atanı bilmezsen birileri gelir sana zorla bildirir özgürlüğünü elinden alarak. insanların buralarda hakkında yazdıklarını okurken bile eli ayağı titreyen insanlar olduğu sürece emaneti her zaman güvende olacak demektir..
  • " önünde sonunda " değil eninde sonunda.

Kaldırılması konusuna gelince; modifiye edilmiş tanrılar, örneğin ay tanrısı yok olduğunda dahi bu bayram varlığını sürdürecek.

Çünkü hiç bir put sonsuza değin yaşamaz.
    Ama ' çocuk ' sonsuzdan bu yana var ve insan var oldukça sonsuza kadar var olacak.

Kısacası; tüm tanrılar ve soyut- somut putlar yıkılacak. Ancak 23 nisan ve bugünü düşünen ve çocuklara armağan eden ' dahi ' sonsuza değin yaşayacak.

Neden ? Her insan önce çocuk, sonra çocuk sahibi olur. Bundan sonrada insan insan oldukça 23 nisan hep bayram olacak.
    eratosthenes
    15129 - 3 saat önce
    ... 15  :)  4  :( 
  • ikinci Dünya Savaşı temalı oyunların yağmur gibi yağdığı, artık bıkkınlık getirdiği bir dönemden özlemi çekilen bir döneme geldik. Cod wwii bu hasreti bitirmek için geliyor. Eğer tutarsa yine her metrekareye bir benzer oyun çıkar, insanlar bıkar, sonra yine uzay çağı en sonunda tekrar WW ii... Bu döngü devam eder gider.
    endemik pandemi
    18744 - 4 saat önce
    ... 2  :)   :( 
  • 2 saat bile uyuyamamış sözlük yazarı beyanıdır.

yine kabus gördüm sözlük, günaydın.
    gold tab gibson
    21942 - 5 saat önce
    ... 3  :)   :( 
  • sağlık

90.
  • her şeyin başı.

sanırım bu cümleyi ilk kez bu denli dolu dolu söylüyorum. samimiyetime inanın. gerçekten tüm sıcaklığım ile söylüyorum son zamanlarda ve bu da onlardan biri.

aslında ne çok söylüyoruz di mi? sadece söyleyip geçiyoruz ama. üstüne düşemiyoruz aslında. laf olsun diye söylüyoruz çoğu zaman. gerçekten arkadaşlar, her şeyin başı sağlık. bunu hissedin, kavrayın ve hayatınızı buna göre şekillendirin.

her rahatsızlığınızda doktora gidin demiyorum ama vücudunuzda alışılagelmişin dışında bir şeyler hissettiğinizde mutlaka bir hekime görünün. hayat sizin. umursayın kendinizi.

boğazımdaki şişlikleri bir süre umursamadım ama sonrasında doktora görünme ihtiyacı duydum. normalde hastanelere-ilaç sektörüne karşı bir insanımdır. hastalığımı zamanla yenmeye çalışırım. nasıl olduysa bilmiyorum ama bu kez gittim işte. iyi oldu biraz. sağlığın kıymetini anlamış oldum.

hodgkin lenfoma denen lenf kanserinin bir türü çıktı bünyemde. ilk başta korkutsa da evre 1 ve tek lenf nodunda olduğu anlaşıldı. ileri safha hastalardan şanslı sayılıyorum bu sebeple ancak yine de ciddiye alınması gereken kanser hücreleri bünyemde mevcut. kemoterapiden kurtulamıyorum.

2 kür kemo ve az yoğunlaştırılmış ışın tedavisine başlıyorum. erken evre olduğu halde bu tedaviye başlamam gerekiyor. bu bile ürkütücü ve o keskin cümlenin aslında ne denli doğru ve ciddiye alınması gereken bir şey olduğunu kavratıyor zamanla.

bundan önce duyduklarınızı, söylediklerinizi, önemsemediklerinizi unutun ve bu cümleyi kavrayıp hayatınıza dolu dolu empoze edin.

sağlıklı günleriniz olsun. hoşçakalın. *
    sneeuwwit
    29421 - 6 saat önce
    ... 5  :)   :( 
  • Saçları dalgalı, gözleri büyük.
    Akıllı, iri ve diri memeli bir sözlük kızı olursa ben de isterim.
    malesef ki koca Sözlükte bu özelliklere sahip tek kadın yazar;
    (bkz: oytunkaran)

bu gece boş musun oytuncuğum?.*
    olur mu dersin
    36979 - 7 saat önce
    ... 6  :)   :( 
  • bu mudur? 8 de kalkar 9 da okula giderdik gösteriler yapar gönlümüzce eğlenirdik. girdiğin bakkal başını okşayıp sakız vermedimi hiç sırf o gün 23 nisan diye? bu kadar pıstık mı biz içimize? başardılar arkadaşlar andımızı, bayramlarımızı tek tek sindirip yok etmeye çalışıyorlar ve bunu bize kabullendirmeyi başardılar. ben çocuğumu cumhuriyet ilkeleriyle cumhuriyet bayramlarıyla yetiştirmek istiyorum ama şu hale bi bakın. kutlu doğum haftasını, cemaat toplantılarını, dini hiç bir sohbeti kaçırmayan şu insanlar benim gencimin, çocuğumun bayramını çalıyor göz göre göre.
    geldeanlat
    40692 - 8 saat önce
    ... 18  :)  1  :( 
  • Vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde ıslatan fotoğraflardır.
    sodomlu
    44481 - 9 saat önce
    ... 12  :)   :(