bugün

Kosmos ve beş filmi daha 23-31 Ekim 2010 tarihleri arasinda Tokyo International Film Festival'da gösterilecek olan yönetmen.

http://www.tiff-jp.net/en/lineup/works.php?id=124
dahi anlamındaki de 'dir.
görsel
ilginçtir ilk filmini 1988 yılında çekmiş..sonraki filmini 11 yıl aradan sonra 1999'da çekmiş..
Benim hoşuma giden tarzda bir sinema yapıyor Reha Erdem..
Ama beğeni eğrim yıllara göre biraz ters oldu sanki *
Filmlere kısaca değinmek gerekirse;

A Ay, yani 1988 yılında çektiği ilk film en sevdiğim film oldu açıkçası -ki çektiğinde 28 yaşındaymış-
Klasik film kalıpları içinde olmayan çok kendine has ve tatlı bir film olmuş bence A ay..
Çocuk oyuncu yönetiminde ne kadar başarılı olduğunu daha ilk filminde gösteriyor zaten..
Filmdeki çocuk oyuncuyu çok beğendim, suratı, oyunu fln çok yakışmış beyazperdeye..Ama oyunculuğa devam etmemiş malesef..
Onun dışında filmin siyah beyaz olması, Münir Özkul'u tekrardan görmek, yakalanan açılar fln çok hoştu bence..Bi de martımız var * Çok güzel kullanılmış martı bazı sahnelerde çok hoşuma gitti..Genel olarak hayvanları iyi kullanmış zaten filmlerinde Reha Erdem..A Ay'da martıyı, Korkuyorum Anne'de köpeği..
Sonuçta en sevdiğim filmi ilk filmi A ay oldu..Giriş, gelişme, sonucu, inişleri çıkışları fln çok iyi olduğu için değil kendine has bir havası, sıcak ve içten bir film olduğu için *

ikinci filmi Kaç Para Kaç'ta basit bir cümlesi olan ama güzel bir film..Çekimleri fln onun da hoşuma gitti..
Açıkçası diğer iki filminde görsel olarak biraz daha olgun olsa da daha az özgün bir Reha Erdem var bence..
Kaç Para Kaç dediğim gibi basit bir film ama kesinlikle izlenir, güzel bir film..

Korkuyorum Anne de sanki bazı diyaloglar, bazı hikayeler havada kalmış..hikayenin sonu pek bağlanamamış açıkçası..
Ama bu da güzel film sayılır..oyuncu performansları fln üst düzey zaten..

Beni asıl hayal kırıklığına uğratan Beş Vakit oldu..hikayesinden, getirdiği sesten fln beklentim oldukça yüksekti..ama hayal kırıklığına uğrattı desem yalan olmaz..Bence filmografinin en zayıf halkası olmuş..bilmem benim gibi düşünen var mıdır..

Sonuçta Reha Erdemn Türk sineması için bir değerdir..Çektiği bütün filmlerinde belli bir kaliteyi yakalamış bir yönetmen..Özellikle teknik kısımlarda Türk sinemasının en iyilerinden..Zaten kamera arkası ekibinin çoğu yabancı, genelde Fransız..buda filmlerine olumlu etki etmiş tabi..bu işi bilen adamlarla çalışmış en başından beri...biraz da arkası sağlammış sanki *

Son dönemde çıkan abidik gubidik Türk filmleri yerine bu filmleri izlemenizi tavsiye ederim..
A Ay'ı dışarda tutarsak Kaç Para Kaç ve Korkuyorum Anne her tür izleyiciye hitap eden filmler..
ekşi sinema röportajı:

http://eksisinema.com/roportaj-reha-erdem/
hayat var gibi bir içsel kirlilik hikayesinden sonra kosmos gibi değişik bir film yapmış olmasıyla kendisini tekrarlamadığını gösteren güzide yönetmen.
beş vakit 'in kendi halinde minimal bir başyapıt olduğunu düşünmüşümdür hep. uzak 'a, masumiyet 'e, sonbahara meydan okurcasına.
en büyük şanssızlığı, 'nuri bilge ceylan ile aynı dönemde bu işi yapıyor olmak' olan yönetmen, üstad.
hayata bambaşka gözlerle bakan iyi bir yönetmenimiz. her şeyin birbirine daha fazla benzediği günümüz koşullarında ve yaratıcılık yerlerde sürünürken reha erdem filmleri güzel bir kaçış yeridir. (bkz: kosmos).
bu memlekette sanat yaptığı için kendimizi şanslı hissettiren ender sanatçılardan.
1999 mahsulü kaç para kaç dışındaki 5 filmini izlediğim, her filminde farklı şeyler yaparak şaşırtan yönetmen.
neden bilmem kaç para kaç'ın dvdsi bulunmaz, görücüye çıkmaz.
külliyatının başlangıcı sayılan a ay 'la ileride nitelikli çalışmalar yapacağının sinyalini verirken; korkuyorum anne, beş vakit , hayat var ve kosmos 'la farklı ve iddialı sulara yelken açmıştır.
kosmos filminde ne anlatmaK iSTEDiĞiNi kendisi de anlamamıştır.
son filmi kosmos külliyatının ağır topudur. gayet yenilikçi ve yaratıcı bir yapımdı. lakin kişisel fikrim beş vakit'in harikulade bir film olduğu. en güzel listeleri değişir değişmesine de benim en sevdiğim film beş vakit sonra da korkuyorum anne. kosmos ve hayat var daha sonra gelirler. listeler uzar gider, kişisel görüşler seveni bağlar.
yeni dönem sinemacılar içerisinde, avrupa sinemasına yakın filmleriyle tanınan, görüntü işçiliğine olduğu kadar ses işçiliğine de önem veren sıkı yönetmen.
yeni uzun metrajlı filmi jin berlin film festivali'nde generation bölümünde kristal ayı ödülü için yarışacak yetenekli yönetmen.
ilgili haber: http://www.milliyetsanat....linde/1174/6#.UPfOcf3ZeSo
kosmos gibi bir başyapıtı çekmiş olan yönetmendir.
türkiyenin yaşayan en büyük yönetmeni. bir nuri bilge ceylan kadar tanınmamış olması üzücüdür. gerçi yurt dışında çatır çatır izliyorlar bu adamın filmlerini.
notos'un nisan-mayıs sayısında ziyadesiyle faydalı bir mülakatı yayımlanmış olan yönetmen. "sanat ilerlemiyor, çeşitleniyor, ilerleseydi dostoyevski geride kalırdı" cümlesini kurup bana müthiş bir ufuk açan insan.
2013 yapımı "jin" filminin yönetmenidir.

izlemek isteyenler için.

http://politikfilm.net/14...rtce-filmi-full-izle.html
(bkz: underrated)
takipçisi bol olan yönetmen. yeni kuşağın sevilen adamlarındandır. kısmet olsa da bir gün tanışabilsek.
kafası bi başka çalışan adam. allahsız lakin maneviyat sahibi diye düşünüyorum.
Çkk basarili bir adamdir. Bu saatte ruyamda gordum. Evet.
Kendi estetiğini, tarzını yaklamış nadir sinemacılarımızdandır... Bu tipp adamlarının sayısının artması dileğiyle..
Estetik kaygısı taşıyan, üreten, genç, yetenekli bir yönetmendir.

Reha erdem, dünya sinemasına bir armağandır. Beş vakit, kosmos, korkuyorum anne, şarkı söyleyen kadınlar gibi birçok filme adeta imzasını atmıştır.
(bkz: koca dünya) adlı yeni bir filmi vizyonda...
en kalite türk yönetmenlerden biridir. özellikle kaç para kaç filmi kült mertebesindedir.