bugün

ülkemizde genç kuşak yönetmenler arasında sadece Çağan Irmak mı var yani beğenebileceğimiz türden diye hayıflanırken, 'korkuyorum anne'yi izleyince, nasıl olup da bu güne kadar bi filmini izlememişim dedirten, muhteşem renkler kullanan, karakterleri çok dokunaklı olan bir yönetmen..(Öyle ki,belki de 20 kez izlenmiş olan "amelie" nin verdiği histen cok daha etkili bir his veriyor bu film) tüm bunların yanında senaryoya da kendinin el atıyor olmasıyla (korkuyorum anne- reha&nilüfer erdem) ilerde bir 'reha erdem sineması' ekolünü yaratacağına inandıran, şimdilerde gösterime girmeye hazırlanan "5 vakit" i ise merakla beklenen, reklam yönetmenliği de yapan yetenek..
kaç para kaç'ın ve a ay'ın da yönetmenidir.
43.antalya altın portakal film festivalinin jüri üyesidir.
beş vakit ve korkuyorum anne adlı iki filmi, siyad-sinema yazarları derneği tarafından yedi ödül kazandırmış, yediden daha fazlasını haketmesine rağmen hakkı yenmiş başarılı yönetmen. aynı zamanda raflarda reha erdem klasiklerini görmemizin sevincini yaşatan yönetmen. tarzını derviş zaime benzettiğim* bu yönetmenin imzasını taşıyan bu iki yapıma siyad üyesi sinema yazarlarının puanları;

* "film" kategorisinde beş vakit (atlantik film): 128 (1.sıra)
* "yönetmen" kategorisinde beş vakitle reha erdem: 133 (1.sıra)
* "yönetmen" kategorisinde korkuyorum anne ile reha erdem: 103 (3.sıra)
* "erkek oyuncu" kategorisinde korkuyorum anne filmiyle ali düşenkalkar:105 (3.sıra)
* "yardımcı erkek oyuncu" kategorisinde korkuyorum anne filmiyle bülent emin yarar: 116 (3.sıra)
* "yardımcı kadın oyuncu" kategorisinde korkuyorum anne filmiyle şenay gürler : 139 (1.sıra)
* "umut veren genç sanatçı" kategorisinde korkuyorum anne filmiyle arzu bazman: 101 (2.sıra)
* "mahmut tali öngören-senaryo" kategorisinde korkuyorum anneyle nilüfer güngörmüş & reha erdem: 131 (1.sıra)
* "mahmut tali öngören-senaryo" kategorisinde beş vakitle reha erdem: 97 (4.sıra)
* "görüntü" kategorisinde beş vakitle florent herry: 144 (1.sıra)
* "sanat yönetmeni" kategorisinde korkuyorum anne filmiyle mehtap ün kanıbelli: 104 (3.sıra)
* "kurgu" kategorisinde korkuyorum anneyle nathalie le guay & reha erdem: 130 (1.sıra)
* "kurgu" kategorisinde beş vakitle reha erdem: 106 (2.sıra)
1960 istanbul doğumlu boğaziçi üniversitesi mezunu yönetmen. fransada paris VIII üniversitesinde sinema ve plastik sanatlar bölümünü bitiren erdem burada üç adet kısa filmde çekmiş.
filmleri hak ettiği ilgiyi göremeyen deha adam, deha erdem.
iyi, nitelikli filmler yapan, teşvik edilesi yönetmen. a ay filmini bir türlü anlayamıyoruz, orası ayrı...
AYNI erkeğe aşık olan iki kardeşin öyküsünü anlattığı 2008 yapımı "hayat var" filminin yönetmenidir.
(bkz: kaç para kaç)
(bkz: beş vakit)
(bkz: korkuyorum anne)
(bkz: A ay) *
(bkz: hayat var)
kamerasını hayatın tam ortasına koyan, böylelikle hayatın bütün tatlarını filmlerinde yaşatan ve son olarak çektiği filmlerle rüştünü ispat etmiş geleceği parlak başarılı, genç yönetmen.
bugün milliyet gazetesinde çok güzel bir röportajı yayınlanan yönetmen.

http://tinyurl.com/65rjeg
beyaz perdede görsel şölen yaratan yönetmen.

her filmiyle büyük heyecan yaratmakta. (bkz: kosmos)
türkiye de insanda sinema yapma isteğini kamçılayan yönetmen.
son dönem türk sinemasının en başarılı yönetmenlerinden. hatta en sevdiğim türk yönetmen. görüntü, kamera, açı, ses olaylarında aşmış durumda. umarım bu aşkınlık ona yetmez. daha da aşsın, devamını getirsin. saygıyla izliyoruz efendim.
son filmi kosmos, berlin film festivali'nin panoroma bölümünde, türkiye almanya film festivali'nde ise açılış filmi olarak gösterilen, türkiye'de 17 nisan'da gösterime gireceği açıklanan, antalya altın portakal film festivali'nde de en iyi film ödülünü alan yönetmen.
son yeşilçam ödülleri'nde hayat var adlı filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alan şahıs.

edit: anlam verilemeyen eksilemeler...
feride cicekoglunun bayıldığı yönetmendir.
kozmos insanı.. bir nevi battal.
hayatın şifresini son filminde verecek olan insan.
nehirde iki kere yüzülmez buyuranlar, bir de buradan yaksınlar.

(bkz: kozmos)
yıkanmak istemeyen çocukların filmcisi:

http://www.sabah.com.tr/k...yen_cocuklarin_sinemacisi
Sanat filmi söyleminden hoşlanmayan ve filmleri iyi film kötü film olarak kategorize etmek daha doğru diyen zatı-muhterem.
Bir auteur olma yolunda azimle ilerleyen, kendi tarzını yaratmış bir yönetmen.
yetenekli bir görüntü yönetmeni; geniş açılarla ve doğru imgelerle harikalar yaratıyor. Görsellik şöleniyle sizi filme sıkı sıkı bağlasa da karakterleri yeterince derin ele alamadığı söylenebilir.
beni gittiği her ortamda görüp "yine mi sen lan" diyen ve bir diyalogumuzda "manita durumları vaay" diyerek sempatimi on katına çıkartan idol kişisi. 2010 siyad ödül töreni'nde sırrı süreyya'nın esprisine şu şekilde karşılık vermiştir.

s.s.ö: ... ve reha erdem-hayat var. ama lütfen bu kez uzun konuşsun.
reha erdem sahneye gelir ve gülümseyerek: söyleyecek pek de birşey yok aslında teşekkürler. der ve sahneden iner.

herkes gülmektedir. r.e. sahneye çıkmadan önce yanındaki arkadaşına "oglum bak teşekkür edip incek" diyen hamsi pilavi daha bir gülmektedir. şükeladır.
filmlerinin şu sıraya göre izlenmesini tavsiye ederim:
kaç para kaç ile başlanmalı. sonra beş vakit, sonra korkuyorum anne. sonrası işte a ay, hayat var ve kosmos.