bugün

Romanlar veya halk arasındaki tabirle Çingeneler Hindistan ın Pencap-Sind (Pakistan, Karaçi) nehir havzası boyunca Pakistan ve Afganistan ın da içinde bulunduğu bölgelerden 1050 civarında iran ve Anadolu üzerinden dünyaya yayılmış Hint-Avrupa kökenli halkın adıdır.
http://upload.wikimedia.o...ommons/2/2f/Roma_flag.svg
(bkz: wikipedia)
Romanlardan ve hayattan şunu öğrendim. Ortada, birbirlerine hiç güvenmeyen iki ana karakter varsa, hikayeleri çok uzun sürer.
böyledirler, çalgısız yaşayamaz ölürler.
romanlar ezilen, dışlanan bir kitle fakat eğitim durumları da ortada. özerklik istemek için cesaret ve yiğitlikten fazlası gerekir.
Macaristan'da bir günde özgürleşeceklerdir. Sayet referandum kararı alirlarsa.

(bkz: çalışmak özgürleştirir)
Romanya'nın merkeze uzak yerlerinde oldukça rahatsız edici, eli şeyinde kara şopar şebek gibi sırıtan adamlar, marketler de yüzsüzce para üstünü vermeyen kadınlar rahatça sizi rahatsız eden insanlardır. Bahsettiğim bölgelerin dışında iletişimimin olmadığı ve karakterlerine yorum yapamayacağım ayrıca bazı kadınlarının çoğu ülkeden daha güzel olduğu ırkın mensuplarıdır.
Roman diye bir ırk yoktur; çingene, cono, şopar vardır.

Gün içinde kazandığını aynı gün yemek öncelikli prensipleridir.

Dünyanın her yerinde aynı fenotip ve yaşam tarzına sahip kişilerdir bunlar aynı zamanda, kimisi Gypsy der kimisi zigeuner.

Ortaya çıkışlarının ise ispanyollar'ın denizcilikte ilerlediği sıralarda hindistan'daki kadınlarla ilişkiye girerek dünyayı gezmelerinden olduğu sanılıyor.
izmit te yaşayanlarıyla ilgili güzel bir belgesel. sonuna kadar özellikle izleyin. belgesel tam onlar gibi aniden neşelendirebiliyor.
https://youtu.be/wK7-a75AK-s
80 lerde izmit in kırlıklarında dolaşıyoruz. 3 dayı ve ben.
uzaktan baktık. 4-5 çadır kurulu. çalgı sesleri falan geliyor. biraz yaklaşarak, ne olduğunu görüp dolanmaya devam edecektik.
yaklaştığımızda orta yaşlı bi roman elini salladı. gelin gelin düğün var diye.
dayılar hadi gidelim dedi. yaklaştık. adam buyur etti. oturtu. oturmayacaktık ama adam hayatta olmaz diyor. bira falan açtı. 3-5 sohbet ettik.
hayırlı olsun dedik ayrıldık.
kısa ama olay bu kadar.
allah vergisi yetenekleri var.

https://youtu.be/AB29MYJmHRg
hepsinin yeşil kartı varsa ve yaşlı bakım aylığı alıyorlarsa bu çok sevindirici bir haberdir.
gerçi keşke iş sağlanarak bu destek yapılsa ama demek ki olmuyor.

sevindirici bir haber dedim çünkü devletler halktan elde ettikleri vergi gelirlerinden her vatandaşa pay vermek durumundadır. devlet olmanın gereği budur.
vatandaşlar, okumamış, vasıfsız, iyi, kötü diye ayrılamaz.
insanlar maruz kaldığı şartlara göre şekillenir. bu şartlar iyi değilse bundan herkes sorumludur. düzeltilemiyorsa, devlet gelirinden pay verilerek asgari yaşam şartları sağlanmalıdır.
yapılmazsa ne olur?
aynı evde yaşayan bireylerden biri aç ve açık, diğerleri tok olduğunda ne olursa o olur.
huzursuzluk.
türk kültürü alan ve türküm diyen herkes türktür.
sonuçta kimse 4 dede evvelini bilmiyor.
biliyorum diyen yalan der.
4 dede 200 sene yapar. ayıktırayım.

önemli olan aldığın kültürdür. türkiyede de türk kültürü dışında başka bir kültürü kendini yırtsan alamazsın.
nasıl ki amerika da türk kültürü alamıyorsan bu da böyledir.

severiz. keşke eğitimli olanların sayısı daha fazla olsa. her şey çok değişir, romanlar açısından.
amk çingeneleri.
Aslında Romanya halkına denilmesi gerekirken nedense Türkiye'de çingeneler için kullanılan sözcük.
ben kısaca şoparlar diyorum.
Cumhur ittifakı'nı desteklediklerini açıklamışlar.