bugün

2000 yılı uefa kupası finalinde eline alan, ingiltere'nin köklü futbol kulübü. bir londra takımı.
Kendilerine 'Gunners' adını veren doğu londra takımıdır.Turklerin desteğini de çok görür.
bir de bu isimde güney amerika da * bir futbol takımı vardır.

edit: arjantinde varmış. el camino ya teşekkürler.
ingilizce silah muhimmat anlamına gelen kelime
henry diye hitap edilen arkadaşın başka takıma transfer olmasıyla küme düşeceğine inandığım bir ingiltere primier takımı,ayrıca bu sene hatta şu saatte villarealle yarı final maçı yapan takımdır
bayan futbol takımı bu sene şampiyon olan takımdır.
tarihi stadları highburyden bu sezon sonunda ayrılıp 60000 kişilik emirates stadiumda oynayacak olan ingiliz takımı.
ingiltere liginde en uzun süredir kesintisiz oynayan takım. 1904 yılında yükseldiği birinci ligden 1913'te bir kez düşmüş, bir yıl aradan sonra 1915 yılında tekrar çıktığı bu ligden bugüne kadar hiç düşmemiştir.

ingiltere ligini, 1931, 1933, 1934, 1935, 1938, 1948, 1953, 1971, 1989, 1991, 1998, 2002 ve 2004 yıllarında 13 kez,

fa cupı 1930, 1936, 1950, 1971, 1979, 1993, 1998, 2002 ve 2003 yıllarında 9 kez,

lig kupasını 1987 ve 1993'te 2 kez,

charity shieldı 1930, 1931, 1933, 1934, 1938, 1948, 1953, 1991 (paylaşımlı), 1998, 1999, 2002 ve 2004 yıllarında 12 kez,

avrupa fuar şehirleri kupasını 1970 yılında finalde anderlechti yenerek 1 kez,

avrupa kupa galipleri kupasını 1994 yılında finalde parmayı yenerek 1 kez kazanmıştır.
ayrıca kupa galipleri kupasında 1980 ve 1995'te sırasıyla valencia ve real zaragoza ile, uefa kupasında 2000 yılında galatasaray ile final oynamıştır.
david danskin isimli iskoç bir makine mühendisi önderliğinde 1886 yılında güneydoğu londrada dial square adı ile kurumuş futbol takımı. kurucuları royal arsenal isimli bir silah ve cephane fabrikasında dial square isimli binada çalıştıkları için bu ismi seçmişler. "gunners" olarak anılmaları da bu yüzden. kulübün ilk futbol topunu alan danskin takım kaptanı olmuş. takımın kurucularından olan kaleci fred beardsley, bir zamanlar oynadığı nottingham forest takımına bir mektup yazar ve kendilerine yardımcı olmalarını ister. nottingham forest bir set forma(tabii ki kırmızı) ve bir top gönderir.

dial square ilk maçını 11 aralık 1886 günü eastern wanderers ile oynar ve 6-0 kazanır. noel günü takımın adı royal arsenal olarak değiştirilir. royal arsenal 1889 yılında fa cup a katılır. ancak, profesyonel kuzey takımları ile aralarındaki uçurumu anlamaları çok sürmez. ayrıca, oyuncularının profesyonel takımlar tarafından ayartılmaları tehdidini de anlarlar. kulüp, 1891 yılında profesyonelliğe geçer ve adını da woolwich arsenal olarak değiştirir.

profesyonelliğe geçiş, arsenal in güney takımları tarafından dışlanması sonucunu doğurur. yalnızca fa cup vardır katılabilecekleri. güney takımları arasında bir lig oluşturmaya çalışırlar ancak bu da başarısız olur. kulübün imdadına lig yetişir. 1893 yılında lige davet edilirler ve arsenal ligdeki ilk güney takımı olur. 1896da ilginç bir olay gerçekleşir. lig maçı ve fa cup maçı aynı gündür. as kadro lig maçına çıkar, kalanlar kupa maçına gönderilir. takım kupada 5-0 kazanırken ligde as takım loughborough takımına 8-0 yenilir. arsenal, 11 yıllık ikinci lig mücadelesinden sonra 1904 yılında birinci lige yükselir.

ancak, futbolda yaşanan genel gelişime karşın kulübün gelişimi durma noktasına gelir. boer savaşı fabrikada ekstra çalışma, ekstra çalışma da işçilerin futbola ne zaman ne de enerji ayıramamaları sonucunu doğurur. seyirci azlığı, gelirin azalması demektir. 1910 yılında kulüp iflas noktasına gelmişken sir henry norris tarafından satın alınır. aynı zamanda fulham kulübünde yöneticilik yapan norris, iki takımı birleştirmek ister fakat lig yönetimi bunu reddeder. arsenal'in fulham ile aynı sahayı kullanması isteği de reddedilen norris, kulübün gelirlerini arttırmanın tek yolunun kulübü londranın kuzeyine taşımak olduğuna karar verir. ancak iki kez reddedilişi unutmayacaktır.

1913 yılında woolwich arsenal ikinci lige düşer. norris, oldukça yüksek bir bedel ödeyerek kulübü günümüzde bulunduğu yere, highbury deki arsenal stadiuma taşır ve takımın adı artık the arsenal olacaktır. takımın kuzey londraya taşınması bölgenin profesyonel takımları olan tottenham hotspur ve clapton orient tarafından pek hoş karşılanmasa da bir sorun yaşanmaz. takım 1914-15 sezonunu beşinci bitirir, başlayan birinci dünya savaşı ligleri durdurur. bu arada futbol ilk kez mahkemeye taşınır. 1914-15 sezonunda birinci ligde 2-0 biten manchester united liverpool maçında şike yapıldığı iddia edilmektedir. mahkeme, söz konusu maçta şike yapıldığına karar verir. bu, manchester united'ın o maçta aldığı 2 puanla ligde kaldığı anlamına gelmektedir. bu karar, ilk başta hiç bir ilgisi yokmuş gibi görünse de, tottenham hotspur ile arsenal arasındaki düşmanlık derecesindeki rekabetin başlangıç noktası olacaktır.
liglerin, 1919 yılında yeniden başlaması kararı alınır. aslında ortaya nasıl bir futbol çıkacağı da belli değildir. savaş öncesindeki aktif oyuncuların önemli bir kısmı oynayamayacak durumdadır. ayrıca, birinci lig 20 takımdan 22 takıma çıkacaktır. ligi iki londra takımı olan chelsea ve tottenham hotspur son iki sırada bitirmiştir savaştan önce oynanan son sezonda fakat, şike yaparak alınan iki puan düşülürse sondan ikinci sıra chelsea nin değil manchester united ındır. ligin bir önceki genişlemesinde son iki takımın düşürülmeyip, ikinci ligden yükselmeyi hak eden iki takım birinci lige alınmıştır. parlamentoda da bir koltuğu bulunan norris, politikadaki tecrübesini de kullanarak bu puslu havadan yararlanıp inanılmazı gerçekleştirir: sonuncu tottenham hotspur ligden düşer; ikinci ligi şampiyon bitiren derby county, ikinci bitiren preston north end ve beşinci bitiren the arsenal birinci lige yükseltilir. norris iki kez reddedilişinin intikamını almıştır. bunun nasıl gerçekleşebildiği hala meçhul. norrisin el altından bazı anlaşmalar yaptığı iddia edilse de hiç bir şey ispatlanamadı. tek bildiğimiz arsenal bir daha asla ligden düşmedi ve bunu en uzun süre başaran takım ünvanını elinde tutuyor. tottenham hotspur ise ertesi sezon lige döndü ve rekabet devam ediyor. norris ise bu olaydan bağımsız olarak; 1929 yılında futbolculara yaptığı bazı yasa dışı ödemeler ve mali suçlardan ötürü ömür boyu futboldan men cezası aldı. yerine, günümüzdeki kulüp başkanı peter hill wood un dedesi sir samuel hill wood geçti.

1925 yılında takımın başına gelen herbert chapman ile devrim başlar. wm in mucidi chapman, formalara beyaz rengin eklenmesi gibi pek çok revizyona gider. the arsenal adından arsenal adına geçilen 1927 yılında ilk fa cup finali gelir ancak, ingiltere dışına çıkan tek kupada galler takımı cardiff city 1-0 kazanır. 1930 yılında fa cup finalinde bu kez chapmanın eski takımı huddersfield town karşısında 2-0 kazanan arsenal, ilk büyük başarısını elde eder. 1931 de arsenal şampiyon olan ilk güney takımı olma onuruna erişir. bu, arka arkaya gelen 3 şampiyonluğun ilkidir ve arsenal, huddersfield town dan sonra üst üste 3 kez şampiyon olmayı başaran ilk takım olur. bu arada 1932 yılında gillespie road isimli metro istasyonunun ismi de arsenal olarak değiştirilir. chapman, üçüncü şampiyonluğa gidilirken 1934 ocağında ölür. kayıtlara battle of highbury olarak geçen 14 kasım 1934 ingiltere italya maçında dünya şampiyonu italya karşısında ingiliz milli takımının ilk 11 inde 7 arsenal oyuncusu vardır ki bu rekor henüz hiç bir kulüp tarafından kırılamamıştır. 1939 yılında çekilen the arsenal stadium mystery isimli filmde takımın oyuncuları da yer alır. 1930 lar 5 lig 2 fa cup şampiyonluğu ile geçilir. 1939 da başlayan ikinci dünya savaşı 7 yıllık bir ara anlamına gelecektir.

savaş, takımın pek çok yıldız oyuncusunun kariyerinin sonu olmuştur. 1948 ve 1953 şampiyonluklarından sonra gerileme başlar. 1966 yılında highbury'de bir rekor kırılır: 4454 seyirci ile en az seyircili maç rekoru. 1970 yılında kazanılan fuar şehirleri kupası arsenalin ilk avrupa kupası olur. 1971 yılında hem lig hem de fa cup kazanılır ve kulüp tarihinin ilk double ı gerçekleşir. ancak bundan sonrası yine düşüştür. 70 lerde ve 80 lerin önemli bir kısmında sergilenen defansif oyun boring arsenal teriminin doğmasına, kulübün rakip taraftarlara ve hatta komedyenlere mizah malzemesi olmasına sebep olur. 1986 da george graham'ın gelişi ile yeniden toparlama başlar. 1989 da, 18 yıl aradan sonra şampiyonluk gelir ki futbol tarihinin en ilginç şampiyonluk öykülerinden birisidir. 1991 yılında, old traffordda iki takımın oyuncularının birbirine girmesi nedeni ile 2 puanı silinmesine rağmen takım yine şampiyon olur. 1994 yılında parma karşısında alınan galibiyet kupa galipleri kupası'nı kazandırır. aynı yılın sonunda başka bir skandal patlak verir.

1994 sonlarında menejer george graham ın john jensen in transferi sırasında futbolcunun menejeri rune hauge den açıktan para aldığı iddia edilir. yaklaşık 2 ay kadar sonra, arsenal graham ile yollarını ayırır. daha sonraları rune haugenin önce norveçli pal lydersen sonra john jensen transferleri sırasında george graham a 425000 pound ödediği anlaşılacaktır. graham 1 yıl, hauge ömür boyu men cezası alır. fifa, haugenin cezasını daha sonra 2 yıla çevirir. bir orta saha oyuncusu olan ve euro 92 finalinde harika bir gol atan jensen 1996 ya kadar higbury de kalır. uzun süre gol atamaması taraftarlar arasında alay konusu olur. top nerede ayağına gelirse gelsin seyirci shoot diye tezahürata başlar. ilk ve son golünü 98 inci maçında atmış olması arsenal seyircisi tarafından unutulmamıştır. highbury etrafında saw jensen score yazılı tişörtlerle dolaşan seyirciler görmek hâlâ mümkündür.

1996-97 sezonunun başında takıma gelen arsene wenger, ertesi sezon hem ligi hem fa cup ı kazanarak kulüp tarihinin ikinci double ını gerçekleştirir ve aynı zamanda şampiyonluk kazanan ilk yabancı menejer olmayı başarır. 2000 yılında uefa kupası finaline kadar yükselirler ancak galatasaray onlara geçit vermez. ingiliz futbolunu da önemli derecede etkileyen fransız teknik adam 2000-01 sezonunda avrupa karnesi pek başarılı olmayan arsenali 1972 den beri ilk kez şampiyonlar ligi çeyrek finaline taşır. ertesi sezon takım, her maçında gol atan tek takım olarak şampiyonluğu kazanır ve yanına bir fa cup ekleyerek wenger döneminin ikinci, arsenal tarihinin üçüncü doubleını elde eder. 2003-04 sezonunu 26 galibiyet ve 12 beraberlikle yenilgisiz şampiyon olarak tamamlayan arsenal, ligin ilk sezonu olan 1888-89 da 22 maçlık ligde yenilgisiz şampiyon olan preston north end takımından sonra bunu başaran ilk takım olur. ertesi sezon şampiyonluğa ulaşamasalar da toplamda üst üste 49 kez sahadan yenilgisiz ayrılarak brian cloughın nottingham forestinin rekorunu tarihe gömerler. arsenal, 13 şampiyonluk ile liverpool ve manchester unitedın ardından en çok şampiyon olan üçüncü takım.

belirtmeden geçmeyelim, 70 ler ve 80 lerde rakip taraftarların ağzına sakız olan "boring boring arsenal" tezahüratı, arsene wenger döneminde ironik bir biçimde arsenal taraftarları tarafından takımın oyununundan zevk aldıklarını ifade etmek için kullanılır oldu.

arsenal önümüzdeki sezon highburyden taşınmayı planlıyor. ancak durum 1913 yılından çok farklı. o dönemde seyircisi olmadığı için taşınan arsenal, artık highbury yetmediği için 60000 kişilik yeni stadına geçecek. bu operasyon sonucunda yıllık gelirde 55 milyon pound artış bekleniyor. 1910 yılında batma noktasına gelmiş olan kulübün yeni stadyum için gözden çıkardığı para ise yaklaşık 400 milyon pound.
başarısını teknik taktik futbolcularına değil de teknik direktörüne (bkz: arsene wenger) bağladığım kulüp.
bir silah fabrikasının işçileri tarafından kurulup bugün dünyanın büyük kulüplerinden biri haline gelen londra takımı..logosundaki top resmi silah fabrikasını temsil etmektedir.
bu sezon şampiyonlar ligi finalinde barcelona'ya karşı destekleyeceğim ingiliz klübü..gelecek yıl henry'nin ayrılmasından sonra akıbeti belli olmayan klüptür ayrıca..
yine bir 17 mayıs günü finalde kaybeden takımdır. böyle giderse 17 mayısta maç yapmama kararı almalarından korkarım.
(bkz: 17 mayısın dayanılmaz hafifliği)
(bkz: 17 mayıs 2000 galatasaray arsenal macı)*
(bkz: 17 mayıs 2006 barcelona arsenal macı)
17 mayıs 2012'de şanslı talihli hangi takım olacak acaba? diye düşündürten takım.
ingilizce tersane anlamına gelen sözcük
belçika takımı beverene * usülsüz olarak açıktan 1 milyon euronun üstünde para verdiği için fifa tarafından soruşturma açılan kulüp

http://www.ajansspor.com/haber/145238
koskoca highbury'yi para için emirates stadına çeviren kişiliksiz kulüp.
arsenal cephanelik demektir
kimi tersane kimi mühimmat demiş bir alaka göremedim yoksam bende mi yanlış biliyorum ?
premier lig'te küme düşmeyen tek takım.
kalitesi tartışılmaz ve henry ile iyi partner oluşturan reyes' i göndermesi şaşırtan takım. rosicky transferiyle hedefi 12' den vuran, öte yandan reyes gibi bir yıldızı real madrid' e gönderip karşılığında baptista gibi vasat ve istikrarsız bir ismi transfer ederek hataya düşen ingiliz premier lig ekibi. son maçında da west ham united' e 1-0 mağlup olması yetmezmiş gibi, teknik direktörü wenger' in, gole sevinmekten başka suçu olmayan west ham united teknik direktörü' nü itip kakmasıyla da tepki toplamıştır. bu sene kadronun iyice gençleştiği ve de yenileştiği göz önüne alınırsa, sıkıntılı ve istikrarsız bir lig ve avrupa grafiği onları beklemektedir.
abrahamovicin chelsea yi almadan once manchester a en cok cektiren takımdı, gayet zevkli gecen bir lig yarısı vardı o zamanlar, artık chelsea olayı bitirdigi icin. henry ile özdeslesmisir berkamp efsanesinden sonra.
son 2 maçında rakiplerine (cska moskova, west ham united) gol atamayan takım
çarşamba günkü şampiyonlar ligi maçında birisi rosicky' nin bomboş kaleye kaçırdığı toplam 25 net gol pozisyonundan yararlanamayıp cska moskova ile berabere kalan kaliteli bir takım. ezeli rakibi tothenam' dır. daha doğrusu tothenam taraftarları arsenalli' lerden nefret eder. emirates stadının yapımında çalışan işçiler arasına sızan birkaç tothenam taraftarı stadın temellerine okunmuş tothenam forması koymuşlardır. tesadüf müdür bilinmez ama arsenal yeni sahasında ilk 4 hafta galip gelememiştir.
3.nesil çaylak.
elinde son kalan starı Henry olan futbol klubü.
asil nadirin izlemeyi özlediği takımdır.
trabzonspor'da oynayan ömer rıza'nın altyapısından yetiştiği ingiliz kulüp.

(bkz: gunners)
ingilizlerin köklü futbol klübü. (bkz: 17 mayıs 2000)

3. nesil çaylak arkadaşımız aynı zamanda. *
(bkz: emirates)
(bkz: Takım oyununu)
web sitesini yazayım da tam olsun..
http://www.arsenal.com
henry olmasa gözümde değeri sıfır olan klüptür.
birinci sözlük yılını kutladığım yazar.
Londra'da piccadilly line üzerinde bir yer.
son macında m. united a 10 dakikada 2 gol atmıs formda takım
ukrayna da aynı adlı bir takım daha mevcuttur. arsenal kiev
dünyanın en iyi forvetini bünyesinde barındıran takım. *
kanalı da çıkmış bunun..metrolarda reklamı dönüyo habire..
(bkz: arsenal tv)
2006-2007 sezonunu, önce ligde 4.sırada kalarak, sonrasında lig kupasını finalde kaybederek, fa cup'da hayal kırıklığı yaşatarak ve son olarak şampiyonlar ligi 2.turunda psv'ye elerenek kupasız kapatmayı garantileyen takım.
arsene wenger' in gençleşmeye gitme kararının ardından uyum sıkıntısı çeken ve bu sıkıntıyı hala aşamayan kulüp. kadrosu kaliteli olsa da henüz istikrar kazanmadığından istediği sonuçları elde edememiştir. bir de highbury' nin ruhunu aradıkları ve yeni stadlarına henüz alışamadıkları kesin. yine de geleceğe dair, genç ve kaliteli isimleriyle umut vermektedir.
thierry henry'nin ayrılmasıyla hiç bir özelliği kalmayan kulüp. takım eskiden henry için, bergkamp için, pires için, ljungberg için, overmars için izlenirken; şimdi bir kaç kaliteli oyuncu dışında sıradan takım görüntüsüne bürünmüştür.
23.06.2007 den itibaren kimlik değiştirmiş takım.
henry'nin boşluğunu nicolas anelka ve carlos tevez ile doldurmayı düşünen takım.
(bkz: arsenal sarandi)
(bkz: iddaa oynayan yazarlar) *
önümüzdeki sezon deplasman maçlarında beyaz forma giyeceğini açıklayan takım.
19 temmuz da gençlerbirliğiyle hazırlık maçı yapacak takım...
Formula 1 patronu Bernie Ecclestone ve Kulübün %12 hissesine sahip olan Amerikalı işadamı Stan Kroenke'nin almak için güçlerini birleştirdiği londra takımı. Ne var ki kulübün yönetim kurulu ve teknik direktör Arsene Wenger, uzun vaadede bu satış işleminin kulübe zarar getireceğini düşündüklerinden satışı gerçekleştirmek istemiyorlar.
kadrosunda 2003/2004 sezonunda namağlup şampiyon olup ölümsüzler takma adını alan meşhur 11 inden sadece üç futbolcusu (* * *) kalan takım.