reha erdem

ilginçtir ilk filmini 1988 yılında çekmiş..sonraki filmini 11 yıl aradan sonra 1999'da çekmiş..
Benim hoşuma giden tarzda bir sinema yapıyor Reha Erdem..
Ama beğeni eğrim yıllara göre biraz ters oldu sanki *
Filmlere kısaca değinmek gerekirse;

A Ay, yani 1988 yılında çektiği ilk film en sevdiğim film oldu açıkçası -ki çektiğinde 28 yaşındaymış-
Klasik film kalıpları içinde olmayan çok kendine has ve tatlı bir film olmuş bence A ay..
Çocuk oyuncu yönetiminde ne kadar başarılı olduğunu daha ilk filminde gösteriyor zaten..
Filmdeki çocuk oyuncuyu çok beğendim, suratı, oyunu fln çok yakışmış beyazperdeye..Ama oyunculuğa devam etmemiş malesef..
Onun dışında filmin siyah beyaz olması, Münir Özkul'u tekrardan görmek, yakalanan açılar fln çok hoştu bence..Bi de martımız var * Çok güzel kullanılmış martı bazı sahnelerde çok hoşuma gitti..Genel olarak hayvanları iyi kullanmış zaten filmlerinde Reha Erdem..A Ay'da martıyı, Korkuyorum Anne'de köpeği..
Sonuçta en sevdiğim filmi ilk filmi A ay oldu..Giriş, gelişme, sonucu, inişleri çıkışları fln çok iyi olduğu için değil kendine has bir havası, sıcak ve içten bir film olduğu için *

ikinci filmi Kaç Para Kaç'ta basit bir cümlesi olan ama güzel bir film..Çekimleri fln onun da hoşuma gitti..
Açıkçası diğer iki filminde görsel olarak biraz daha olgun olsa da daha az özgün bir Reha Erdem var bence..
Kaç Para Kaç dediğim gibi basit bir film ama kesinlikle izlenir, güzel bir film..

Korkuyorum Anne de sanki bazı diyaloglar, bazı hikayeler havada kalmış..hikayenin sonu pek bağlanamamış açıkçası..
Ama bu da güzel film sayılır..oyuncu performansları fln üst düzey zaten..

Beni asıl hayal kırıklığına uğratan Beş Vakit oldu..hikayesinden, getirdiği sesten fln beklentim oldukça yüksekti..ama hayal kırıklığına uğrattı desem yalan olmaz..Bence filmografinin en zayıf halkası olmuş..bilmem benim gibi düşünen var mıdır..

Sonuçta Reha Erdemn Türk sineması için bir değerdir..Çektiği bütün filmlerinde belli bir kaliteyi yakalamış bir yönetmen..Özellikle teknik kısımlarda Türk sinemasının en iyilerinden..Zaten kamera arkası ekibinin çoğu yabancı, genelde Fransız..buda filmlerine olumlu etki etmiş tabi..bu işi bilen adamlarla çalışmış en başından beri...biraz da arkası sağlammış sanki *

Son dönemde çıkan abidik gubidik Türk filmleri yerine bu filmleri izlemenizi tavsiye ederim..
A Ay'ı dışarda tutarsak Kaç Para Kaç ve Korkuyorum Anne her tür izleyiciye hitap eden filmler..