bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Nobel ödüllüdür.Güney Afrika'nın seçimle başa gelen ilk devlet başkanıdır.Güney Afrika'da 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980'li yıllarda,ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu.1990 yılında devlet başkanı De Klerk tarafından şartsız olarak serbest bırakıldı.
  1990'da hapisten çıkınca Demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışmıştır ve kurmuştur.Afrikalılar,Mandela olmadan bunun gerçekleşemeyeceğine inanır.Bugün Mandela,bir özgürlük savaşçısı olarak kabul edilmektedir.40 yıl içinde 100'den fazla ödül almıştır.Modern politikacılar içinde en takdir edilenleden biridir.
  Ancak tüm bu anlatılan birer seneryodan ibarettir.Kendisi tüm yaşam serüvende dış güçlerin birer kuklası durumundadır.Aldığı ödüler ve siyasi başarısı tamamen dış güçlerin desteğiyle gerçekleşmiştir.
  Kendisi Güney Afrika'yı ve tüm zenginliklerini(Elmas ve diğer değerli madenlar) sahip olduğu makama ve şöhrete borçlu olduğu efendilerine çok güzel peşkeş çekmiştir.
  15 -4 ... italiano
 2. 2.
  Ayrıca kendisi bizim zorla vermek istediğimiz Atatürk Barış Ödülü'nü reddetmiştir.*
  13 -7 ... italiano
 3. 3.
  nasyonal sosyalizm ve abd milliyetçiliği ile türk milliyetçiliğini karıştırdığı için özdülü kabul etememiştir bu terbiyesiz.
  şaka bi yana da dava insanı dediğin böyle olmalı. nat king cole gibi şöhreti için onurundan vazgeçmemiştir.
  -6 ... deli dumrul
 4. 4.
  Güney afrikalı siyaset adamı. ırk ayrımına karşı mücadele veren afrikalılar'ın simgesi oldu. temmuz 1991'de afrika ulusal kongresi'nin başkanlığına seçildi. Kendisine 1992'de atatürk uluslar arası barış ödülü verilmek istendiyse de kabul etmedi.
  2 ... vernon sullivan
 5. 5.
  Güney Afrika'nın seçimle başa gelen ilk devlet başkanı olan Nelson Rolihlahla Mandela, 18 temmuz 1918'de Umtata'da dünyaya geldi. Xhosa (Zosa) dilini konuşan Tembu kabilesinden olan Mandela'nın babası bu kabilenin şefiydi.

  Lise tahsilinden sonra Fort Hare University College'a girdi. Burada okurken siyasi olaylara karıştı. Bir öğrenci boykotuna karıştığı ve organize ettiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Bu yüzden Transvaal'a yerleşti.

  Burada bir süre madenlerde polis memurluğu yaptı. Yarıda bıraktığı eğitimine mektupla öğretim yoluyla devam etti. 1942'de Witwaterstrand Üniversitesi Hukuk bölümünü bitirerek ülkenin ilk siyah avukatı oldu.

  1944'te ırk ayrımına karşı yerli halkın kurduğu Afrika Milli Kongresi'ne katıldı. Çok kısa zamanda kongrenin Gençlik Birliği Başkanlığı'na seçildi. Siyahların kurtuluş hareketi önderlerinden biri durumuna geldi.

  1961 yılında, ırkçılığa karşı silahlı mücadeleyi üstlenen ve kongrenin askeri kanadı özelliğindeki Umkonto ve Sizwe'yi de (Milli Mızrak) kurarak başkanı oldu.

  Ocak 1962'de destek aramak için geziye çıktı. ingiltere'yi ve Afrika ülkelerini dolaştı. Afrika ülkeleri ile sosyalist ülkelerden silah ve para yardımı temin etti.

  Dönüşünde izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar ve suikastlar düzenlemek iddialarıyla yargılandı. Halkın, tamamının temsil edilmediği ve beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu.

  Beyaz yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu davranışıyla ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simgesi oldu.

  Nelson Mandela, dünyanın en ünlü mahkumu olarak anılır. Güney Afrika'da 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980'li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu.

  1990'da 71 yaşındayken, Güney Afrika Devlet Başkanı De Klerk tarafından şartsız olarak serbest bırakıldı. "Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar bağımsızlık için mücadele edeceğim" şiarı halk arasında onu bayraklaştırdı.

  Özgürlüğüne kavuşunca demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalıştı ve kurdu. Güney Afrika'nın seçimle başa gelen ilk devlet başkanı oldu, tüm Afrika'da özgürlükçülerin idolü haline geldi.

  1981'de Bruno Kreisky insan Hakları ve 1983'te UNESCO Simon Bolivar ödüllerini aldı. Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmesi kararlaştırılan 1992 Atatürk Barış Ödülü'nü almayı kabul etmedi. 1993'te De Klerk ile beraber Nobel Barış Ödülü aldı.

  Güney Afrika'da, kendi kabilesindeki büyüklerin taktıkları 'Madiba' lakabıyla tanınır.

  http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=156653
  ... kolibandı
 6. 6.
  londranın merkezine heykeli dikilecek adamdır kendisi. ingiltere 312 yıllık sömürgenin ve 27 yıllık kodes günlerinin bir nevi özrünü dilemektedir. Mandela Sir Winston Churchill, Benjamin Disraeli, Sir Robert Peel ve yine bir Güney Afrikalı devlet adamı olan Field Marshall Smuts'un komşusu olacakmış... heykelden komşu...
  2 -1 ... brhmbl
 7. 7.
  yillar once bu amcam devlet baskani iken Cape Town'daki evine giren hirsizlar evde kimse olmamasi sebebiyle 3 gun evde yiyip icip, en son evin tam ortasina def-i hacet yapip evi terketmislerdi. gunlerce gazetelere haber olmustu.*
  3 ... hreisk
 8. 8.
  (bkz: goodbye bafana)
  1 ... risorder pejmurder
 9. 9.
  (bkz: tayyip erdoğan türkiye nin nelson mandela sıdır)
  1 -6 ... xiphoideus
 10. 10.
  (bkz: madiba)
  ... papamidnite