bugün

birinci dunya savasi sirasinda ingiltere de bakanlik yapan ve gene bu savasta ingiltere nin savas politikalarini yoneten devlet adami.
ikinci dünya savaşı sırasında ingilterenin başında bulunan ve savaştan galip çıkmasına rağmen savaştan sonra liderliğe devam edememiştir.Ayrıca başka siyasetçilerin hakaretlerine verdiği ilginç cevaplar vardır.örnek olarak kendisine sarhoş diyen bir siyasetçiye"Ben sabah uyandığımda ayık olacağım fakat sen hala aptal olacaksın." demiştir.Elinden purosu ve içkisi de hiç eksik olmazdı.
wc
Winston Churchill (1874 - 1965)

Wisnton Churchill, Oxfordshire da, 30 Kasım 1874 te, Lord Randolph Churchillin oğlu olarak dünyaya geldi. 1895'te Kraliyet Harb Okulunu bitirdi ve orduya girdi. Boerler savaşında esir düştü ve kaçarak milli kahraman haline geldi. On ay sonra, Muhafazakar partiden milletvekili seçildi.
1904 te Liberal Partiye girdi. 1911 de Bahriye Nazırı oldu. Başarılı siyasi kariyeri 1916 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçti. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazının geçilebileceği, ardın da rahatça istanbul a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı, Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması; müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açtı. Bu başarısızlığın mimarı olarak nitelendirilen Churchill, ingiliz halkı karşında çok zor bir durumda kaldı ve muhaliflerinin de zorlamasıyla görevinden ayrıldı. Ancak 1917 de Cephane Bakanlığına ve Harbiye Bakanlığına getirildi. 1924'te tekrar Muhafazakar Partiye girdi. Maliye Bakanı oldu (1924-1929).
1939'da bir kez daha Bahriye Nazırlığına ve 1940'ta N. Chamberlain'ın yerine Başbakanlığa getirildi. ikinci Dünya Savaşında izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu ingiliz tarihinin en önemli devlet adamları arasına soktu. Gene bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmağa çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak S.S.C.B.'nin burada hakim duruma geçmesinden de çekiniyordu. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye'yi savaşa sokmağa çalıştı. Kahire ve Adana'da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin istediği askeri yardımı vermeğe de yanaşmadı. Savaş sonrası Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan Kuzey Atlantik Paktı, Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. 1955'te görevlerini A.Eden'e bırakarak siyasetten çekildi.
Son yıllarını daha çok yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 1963 te Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 1965 yılında, 90 yaşında öldü ve Blenheim Palace a gömüldü. *
dinsizin hakkından imansızın geleceği varsayımında bulunan ileri görüşlü ingiliz devlet adamlarından ikinci dünya savaşı esnasında tam destek almış,acımasızlık ve canilik konusunda adolf hitler le rahatlıkla kapışabilecek bir psikopattır.sırf hitler in eline geçmesin diye iskandinavya daki metal madenlerini bombalamaktan sivil bombardımanlarına kadar her türlü saldırıyı emredebilecek kadar midesizdir.bütün bunların yanında zor koşulların adamı olduğu da doğrudur.
çanakkale'de ayar almış
hitler'e ayar vermiş ingiliz.
bir devlet adami olarak agresif karakter sergilemis kisi..elinden dusmeyen purosunun yaninda ne kadar onemli biri oldugu aldigi sir unvaniyla da percinlenmistir
çar II. Nikola hakkındaki şu sözleriyle gönüllerde taht kurmuştur: (bkz: çok hata yaptı fakat hangimiz yapmadık ki)
papağının hitler ve naziler' e hoş olmayan laflar söylediği rivayet edilen ingiliz politikacı.
ingiliz devlet adamı ve yazarı (Blenheim Palace, Oxfordshire 1874-Londra 1965). 1895'te orduya girdi. Boerler savaşında esir düştü. Muhafazakar partiden milletvekili seçildi. (1900) Liberal parti'ye girerek sömürgeler bakanı ve içişleri bakanı oldu. (1910-1911) Lloyd George tarafından Cephane Bakanlığına (1917)i Harbiye ve Havacılık bakanlığına getirildi. (1918) 1924'te tekrar Muhafazakar Parti'ye girdi. Maliye Bakanı oldu. (1924-1929) 1939'da Amirallik birinci Lordluğuna ve 1940'ta N. Chamberlain'ın yerine Başbakanlığa getirildi. ikinci Dünya Savaşında izlediği savaş politikası sayesinde özellikle Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler, Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmağa çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak S.S.C.B.'nin burada hakim duruma geçmesindende çekiniyordu. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye'yi savaşa sokmağa çalıştı. Kahire ve Adana'da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin istediği askeri yardımı vermeğe de yanaşmadı. Savaş sonrasıi Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan Kuzey Atlantik Paktı, Avrupa Konseyi gibi kuruluşarın gerçekleşmesi için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geçti. 1955'te görevlerini A.Eden'e bırakarak siyasetten çekildi. başlıca Eserleri: Life of Lord Randolph Churchill (Lord Randolph Churchill'in hayatı, 1906); The Worlds Crisis (Dünyanın geçirdiği buhran, 4 çilt 1923-1929), Marlbrough (4 cilt, 1933-1938); War Memories (Savaş Anıları, 6 cilt, 1948-1954)

kaynak : osmanli700
bipolar hastasıdır... bu durumu kendisi "kara köpek" olarak betimler ve resim yaparak bu köpeği kendinden uzak tuttuğuna inanırdı.
(bkz: dresden bombardımanı)
"demir perde" lafini ilk kullanan kisidir kendisi.
''Haberleri almaktansa, olayları yaratmak yeğdir, Eleştirmen olmaktansa aktör olmak''sözlerinin sahibidir.
adı sigara markası olan, soyadının okunuşu kulağa çok hoş gelen ingiliz devlet adamıdır. * *
soyadı churchhill olmadığı churchill olduğu için tepeden ziyade kilise hastası anlamına geldiğini düşündüğü kişican.
seçimden önce ingiliz halkına ithafen, 'ben size kan ve gözyaşından başka hiçbir şey vaad edemem.' diyerek 2. dünya savaşının getireceklerini halkına dürüstçe anlattı ve bu sayede de başbakan oldu. Hazırcevaplılığıyla tanınır...
"bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir" lafının sahibi siyaset adamı.
manik depresif hastasıdır kendisi depresif dönemini "kara köpek" olarak adlandırıp resim yaparak bu durumu hafifletmeye çalışmıştır kendince.
istanbul'da 5 çayi içmek için yuzbinlerce insanin ölümüne sebep olan ingiliz kisisi.
çanakkale'de askerleri önemsemeyerek onları sürekli savaşa iten kişidir.
Not: Eksi oylanmış ya!
insana "winston light" ı hatırlatıp, bi sigara daha yaktıran kişidir.
türkleri ne kadar aşağıladıysa, zamanın türk politikacılarını bir o kadar da övmüş politikacıdır.
rakip partiden bir milletvekili başbakanlığı sırasında churchill'e ''ibne'' diye bağırmış

churchill son derecede soğuk kanlılıkla cevap vermiş;

''ben ingiltere'yi k.çımla yönetmiyorum...''
atatürk için, ''Dünyaya her yüzyılda bir yalnızca bir tane dâhi gelir bu yüzyıldaki dâhi Türk milletine gelmiştir.'' sözünü söylemiş kişilik.