1. 1.
  birinci dunya savasi sirasinda ingiltere de bakanlik yapan ve gene bu savasta ingiltere nin savas politikalarini yoneten devlet adami.
  1 ... rockonbaby
 2. 2.
  ikinci dünya savaşı sırasında ingilterenin başında bulunan ve savaştan galip çıkmasına rağmen savaştan sonra liderliğe devam edememiştir.Ayrıca başka siyasetçilerin hakaretlerine verdiği ilginç cevaplar vardır.örnek olarak kendisine sarhoş diyen bir siyasetçiye"Ben sabah uyandığımda ayık olacağım fakat sen hala aptal olacaksın." demiştir.Elinden purosu ve içkisi de hiç eksik olmazdı.
  19 ... yıllaryılı
 3. 3.
  wc
  16 -2 ... aabi
 4. 4.
  demir perde benzetmesini dünyada ilk kez kullanan devlet adamı...
  4 ... ferrole
 5. 5.
  Winston Churchill (1874 - 1965)

  Wisnton Churchill, Oxfordshire da, 30 Kasım 1874 te, Lord Randolph Churchillin oğlu olarak dünyaya geldi. 1895'te Kraliyet Harb Okulunu bitirdi ve orduya girdi. Boerler savaşında esir düştü ve kaçarak milli kahraman haline geldi. On ay sonra, Muhafazakar partiden milletvekili seçildi.
  1904 te Liberal Partiye girdi. 1911 de Bahriye Nazırı oldu. Başarılı siyasi kariyeri 1916 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçti. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazının geçilebileceği, ardın da rahatça istanbul a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı, Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması; müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açtı. Bu başarısızlığın mimarı olarak nitelendirilen Churchill, ingiliz halkı karşında çok zor bir durumda kaldı ve muhaliflerinin de zorlamasıyla görevinden ayrıldı. Ancak 1917 de Cephane Bakanlığına ve Harbiye Bakanlığına getirildi. 1924'te tekrar Muhafazakar Partiye girdi. Maliye Bakanı oldu (1924-1929).
  1939'da bir kez daha Bahriye Nazırlığına ve 1940'ta N. Chamberlain'ın yerine Başbakanlığa getirildi. ikinci Dünya Savaşında izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu ingiliz tarihinin en önemli devlet adamları arasına soktu. Gene bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmağa çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak S.S.C.B.'nin burada hakim duruma geçmesinden de çekiniyordu. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye'yi savaşa sokmağa çalıştı. Kahire ve Adana'da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin istediği askeri yardımı vermeğe de yanaşmadı. Savaş sonrası Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan Kuzey Atlantik Paktı, Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. 1955'te görevlerini A.Eden'e bırakarak siyasetten çekildi.
  Son yıllarını daha çok yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 1963 te Amerikan Devleti, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 1965 yılında, 90 yaşında öldü ve Blenheim Palace a gömüldü. *
  3 -3 ... no promise
 6. 6.
  dinsizin hakkından imansızın geleceği varsayımında bulunan ileri görüşlü ingiliz devlet adamlarından ikinci dünya savaşı esnasında tam destek almış,acımasızlık ve canilik konusunda adolf hitler le rahatlıkla kapışabilecek bir psikopattır.sırf hitler in eline geçmesin diye iskandinavya daki metal madenlerini bombalamaktan sivil bombardımanlarına kadar her türlü saldırıyı emredebilecek kadar midesizdir.bütün bunların yanında zor koşulların adamı olduğu da doğrudur.
  1 -1 ... disco inferno
 7. 7.
  çanakkale'de ayar almış
  hitler'e ayar vermiş ingiliz.
  12 -1 ... broadcastonwax
 8. 8.
  bir devlet adami olarak agresif karakter sergilemis kisi..elinden dusmeyen purosunun yaninda ne kadar onemli biri oldugu aldigi sir unvaniyla da percinlenmistir
  1 ... glosoli
 9. 9.
  çar II. Nikola hakkındaki şu sözleriyle gönüllerde taht kurmuştur: (bkz: çok hata yaptı fakat hangimiz yapmadık ki)
  -1 ... williamhowardtaft
 10. 10.
  papağının hitler ve naziler' e hoş olmayan laflar söylediği rivayet edilen ingiliz politikacı.
  1 -1 ... legend of the stranger