bugün

acunun zamanında ayrıntılı olarak tanıttığı, süper yer.
imkan varsa mutlaka gidilesi yerlerden biri.
ümit burnu'nun hemen üstü..
güney afrika cumhuriyeti nin üç başkentinden birisidir.
ölmeden önce görülmek istenen yerlerden biri.
uyuşturucu cennnetidir.
vizesiz gidilen, simdi yazi yasayan olaganustu yer. kiyiya cok yakin bir yerde bulunan masa dagi, ismini uzerinde her daim sabit duran buluttan almistir, soyle ki bulut bir masa ortusu edasiyla dagin ustune serilmistir..
zenginlerle fakirlerin arasında uçurum bulunan şehir.
deve kuşuna binebileceğiniz yerdir. evet yanlış duymadınız. deve kuşuna binebileceğiniz yer dedim. ayrıca son trend bkzı (bkz: deve kuşu ile sevişmek) * *
güney afrika cumhuriyeti' nin elmas madeni.
12 apostil adı verilen sıra dağların yamacından giden güzel yolu takip ederek , mükemmel bir manzarayla Hout baye ulaşırsınız. Teknik olarak cape town un arkasında kalır. sahil yolunu takip ederek limana ulaştığınızda balık fabrikasının hemen orda fish on the rocks isimli küçük ama kalabalık bir balık restoranı bulunur. kalamar ve lobster'larını tadından yiyemezken bir martı elinizden kapıverir.

Ayrıca gece hayatının kalbi long st. de atar. Cape town'ın en uzun ve en işlek caddesinde kahvaltı yapmak da ayrı bir zevk verir insana.

Son olarak bu şehirde ciddi bir rüzgar problemi vardır, eger o gun rüzgar varsa havada, bütün planlarınızı iptal edip evinizde oturmanız ve insanın kafasının etini yiyen o rüzgar sesini dinleyerek geçirmek zorunda kalmanız işten bile değildir.
kumsallarında insanlarla yaşamaya alışkın penguenlerin cirit attığı, bizim kış aylarını yaşadığımız şu günlerde yaz aylarını yaşayan, her yemeklerine mısır koyan bir ırkın ikamet ettiği pek güzide güney afrika şehri.
güney afrika cumhuriyeti'nin yasama işlerinin görüldüğü başkenti.

diğer başkentler;

Yürütme: Pretoria
Yargı: Bloem Fontein
türklerin gitmemesi gereken yer. gitmeyin abicim kontrolu kaybedip çoşuyosunuz, kendimden biliyorum. harika bir yer çünkü neredeyse internet ve su dışında herşey ucuz. dünyanın neresinde vardır başka bilemem sokaktan peşpeşe 10 tane belki 15 tane tek kapılı spor araba geçmesi? eğer benden gaza gelip gidecekseniz de table mountain'e çıkıp bulutlara dokunun, ümit burnuna gidin, şarap bahçelerini gezin, bir gün hint okyanusunda yüzün diğer gün atlas okyanusunda, bloukrans bridge'de bungee jumping yapıp ortama sizde adrenalin fışkırtın, akvaryuma gidin, waterfront'ta balık yiyin bira için canlı müzik dinleyin, plajda güneşlenen penguenlerle okyanus da yüzün, safariye gidin, köpekbalıklarıyla yüzüp onlara et atın, mandela'nın hapis yattığı adaya çıkarma yapın, gitmişken de 1 aylığına gidin anca doyarsınız bu cennet gibi yere.
her türlü balığı çok ucuz fiyata yiyebileceğiniz yegane memleket. bir nevi istiklal caddesi. teknolojinin ne son ne de ilk harikası.
huzur dolu bir şehir. beni diğer insanlar gibi coşturamadı; ama beni benden alıp mis gibi manzaralara bıraktı. ünlü; leziz kalamar ve karidesleri, fok adası, penguenleri ayrı bir gezegendeymişsiniz hissi yaratıyor. en güzel yeri kesinlikle ümit burnu. biliyorsunuz işte o zaman; uçtasınız hem de en uçta. arınmış, sadeleşmiş bir manzara. gerçekten çok güzel, huzur oralarda bir yerde..
yamulmuyorsam afrika'nın en uç noktası ve dolayısıyla avrupa'ya en uzak yeri.
güney afrika dünya kupasında oynanan stadlarından biri.
pelerin kasabası anlamına gelir.
başkent pretoria ya 1400 km uzaklıkta olan turizm yerleşkesi.
Dünyanın gördüğüm en güzel şehri. Harika bir iklim, harika bir doğa, ucuz hayat. Bir tek problemi güvenlik. Size söylenen uyarıları dikkate alın sakın maceraya girmeyin.

Mutlaka yapılması gerekenler,
1 . Stellenboschtaki şarap bağlarını gezin. Kasabada dolaşın. Cennet.
2 . Chapman's Peak yoluna çıkıp Haut Bay'i ve denizi seyredin. Gördüğüm en güzel doğa manzarası.
3 . Kirstenbosch Botanik bahçesini gezin.
4 . V&A Waterfront şehrin çekim merkezi olan limanı ve alış veriş merkezi. Çok güzel bir ortam
trafiği soldan akar.

görsel
aynı zamanda elektronik müzik ikilisi. metaphorique parçaları klastır;

http://www.youtube.com/watch?v=CWR3rz6BoYs
6 ay kalmak niyetiyle gidip 1 ay kalıp geri döndüğüm şehir. gitmek isteyenler olabilir belki naçizane tavsiyelerde bulunmak isterim. şehir turistik anlamda güzel bi yanı hint bi yanı atlas okyanusu . ülkemizle mevsimleri ters şu an 30 ları zorluyo sıcaklık ama yinede bizdeki gibi iklim yok bir gün içinde 4 mevsim görmek mümkün. ben dil eğitimi almak için gittim ve memnun kalmadım özellikle eurocenters ı önermiyorum 8 kişilik sınıfın 4 ü türk gerisini siz düşünün . onun dışında şehirde en büyük sorun güvenlik beyazlar geceleri town denen şehir merkezinde dolaşamıyo ne yazık ki.bir tek long street diye bir caddede dolaşabiliyoruz bunun dışında taksi kullanmak zorundasınız. ama şehir dışında böyle bişey yok zaten şehir dışında siyah yok lüks bir yaşam hakim . uzun lafın kısası turistik anlamda öneririm ama min 13 saatlik uçuşu (thy ile direk yoksa emirates ile falan 23 saatlere çıkıyo aktarmalarla) göze aldıktan sonra cape town değil de başka bir lokasyona uçarmıyım bilemiyorum düşünmek gerek.
THY'nin direkt uçuşlarının başlaması ve Güney Afrika'nın bizlerden vize istememesi sebebiyle ciddi bir türk turist istilasına uğramış şehir. Olağanüstü güzel bir coğrafyada kurulu, etkileyici bir tarihe sahip. Güvenlik sorunları var ama belli önlemler alındığında çok büyük bir mesele değil. Şehri eksiksiz gezmek ve her yeri görebilmek için City Sightseeing sistemi en ideal, ekonomik ve güvenli alternatif. iki günlük bilet alırsanız kentteki hemen hemen tüm turistik destinasyonları (Table Mountain teleferik durağından dünyaca ünlü şarap bağlarına) rahatça gezebilirsiniz. Kulaklıktan türkçe seçeneğiyle o an gezdiğiniz yerlerle ilgili canli bilgi de alabiliyorsunuz. Zaten düzgün bir toplu taşıma alternatifi de yok. Gece hayatı Waterfront denilen liman bölgesinde. Kafeler, restoranlar, barlar, canlı müzik hep bu bölgede. Burada geçirdiğiniz zaman bitince markalı taksi şirketlerinin araçlarıyla veya büyük otellerin shuttle servisleriyle otelinize dönüyorsunuz. Karanlıkta şehir sokaklarında yürümek, güvenlik açısından önerilmiyor.