bugün

entry'ler (535)

toprağın çocukları

Senaryo, oyunculuk, teknik vs. açıdan zayıf yönleri olsa da, Hasan Ali Yücel'in ismi geçmese de mevzuyu hatırlatması açısından bile olsa dikkate değer, takdire şayan. Köylerin bugünki halini göz önünde bulundurunca, köy enstitülerinin kapatılmasının nasıl bir gaflet olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor film.

Geçen yıl kurban bayramında ithal edilen büyük baş hayvanlar, bu yıl ortaya çıkan saman ithalatı ihtiyacı vs. -güya- tarım ülkesi olan memleketimde yıllardır uygulanan köy politikalarının sonucudur. (bkz: köy enstitüleri)

postmodern şiir denemeleri

bir kız gördüm,
yüzünün yarısı gözdü.
Tamam abarttım üçte biri.

sonsuz

ismail hacıoğlu, ferhat gündoğdu, Şevket Çoruh dan oluşan başrol kadrosu ve cemal şen yönetimindeki, üç kanser hastasının son günleriyle ilgili bir film.

Filmi izler yazarız bir şeyler fakat şevval şamın sözlerini yazdığı, leman samın yıllar sonra stüdyoya girdiği filmin müziği dağıtıyor insanı filmden önce.

`http://www.videogiller.co...lm-muzigi-izle/cdb78b0a1/`

sözler:

Sonsuzluk
Ölüm var mı?
Ay doğar mı?
Gün dönmeden geceye
Dağlardan, nehirlerden
Yazdığımız şarkımızı söyler

Bir kısır döngü
Bir kumar belki
Bir şefkatli dokunuş ömre bedel mi?
Bu yoksunluk
Bu dargınlık
Bu yalnızlık acısı
Bir gün geçer mi?

Sonsuzluk
Sıla var mı?
Sızım diner mi?
Zaman dönmeden geriye
Dilendiğimiz, sığındığımız, unuttuğumuz
Şarkımızı söyler

bir sandigim vardir sirmadan telden

kim bilir hangi savaş yıllarını anlatan yürek dağlayan türkü.

3 am

liv kristinein deus ex machina albümünden bir şarkı. çeker götürür bir yerlere. alkolikler dikkat!

I can find no sleep - I never sleep at night
I stop counting sheep - I can see their eyes

And the lights will shine (all night) tonight
And the lights will shine tonight

A fly's been watching me - some (a million) dogs arrive
Some will cover me - some choose to bite

Then I will come to life - I can guarantee that
I will come to life

Won't you come with me - I can ease your mind
Dreams, thoughts, fantasies keep rushing by

I can find no sleep - I never sleep at night
All those pretty sheep sit mesmerized

Then I will come to life - I can guarantee that
I will come to life

tybalt

romeo and juliet eserinde julietin abisi. tybalt romeonun dostu mercutio yu öldürür. daha sonraki sahnelerde romeo tybaltı öldürür.

mercutio

romeo, juliet in abisi tybalt ile kavga ederlerken araya girip öldürülen kahraman. romeo ve juliet eserinde iki sevgilinin kavuşamamasından daha trajiktir. zira romeo tybalt a artık akraba olduklarını ve onu öldürmeye kıyamayacağını söyler ve saldırmaz ona, bu yüzden mercutio onu korumaya çalışır ve ölür. ölmeden söylediği son replik literatüre kazınmıştır; her iki aileye de lanet eder: a plague on both your houses!

Baz Luhrmann ın yönettiği versiyonunda Harold Perrineau oynar mercutioyu ve şahanedir.

ilker tahsin

Bosna hersek in kadrosu:

kalede petriç
geri
aziç
çokiç
çekiç
susiç
kapat ben arayım
bobiç
meriç
"dibinde kalanı sen iç"

it ain t me babe

joan baez yorumu siddetle tavsiye edilir.

kemal kılıçdaroğlu vs dengir mir mehmet fırat

bugünki malum olayda psikolojik olarak galip gelmiş kişidir. bir haber kanalında yorum yapan psikologa göre kendinden emin olmayan kişi konuşmadığı zaman, karşısındaki insanı dinlerken elini nereye koyacağını bilemezmiş. nitekim latin amerikalılar kadar ismi olan dengir mir mehmet fıratın, bir hayli terlemekle beraber sürekli gözlüğünü takıp çıkarması, notlarına gömülmesi ve hep aynı şeyleri tekrar etmesi bunun göstergesi.

ama kemal kılıçdaroğlu buz gibi, karşısındakini bekleyen vakur bir tavrı vardı. baykal da mesela sürekli ı, ı, ı diyip kendinden emin olmayan tavırlar segiler. kılıçdaroğlu ona biraz ders vermeli. keza tayyip de dmmf a ders versin sakinlik konusunda.

istanbul kanatlarımın altında

evliya çelebinin alkol kullanmasının mümkün olmamasına rağmen filmde bir ayyaş olarak lanse edilerek tarihi bi rezalete sebep olan film.

25 eylul 2008 kilicdaroglu firat duellosu

magazin siyaseti yada siyaset magazini. yurdum insanı bir dizi finali, fenerbahçe - galatasaray maçı gibi izleyecek.

beni beni

sözler h.sadık dede, müzik sabahat akkiraza ait sabahat akkirazın seyran isimli albümünde yer alıyor. ayrıca niyaz grubunun nine heavens albümünün açılış parçası. tasavvufi içeriği olan bir deyiş. Niyazın o bildik elektronik ve mistik müziğinin eşsiz bir örneği. niyazdan dinlemek için: http://profile.myspace.co...ile&friendID=25205275
sözler:

bab-ı ihsanından mürüvet eyle mürüvet eyle
karıştırma her bir eşyaya beni
bakma isyanıma dost dost merhamet eyle
ulaştır menzili a'laya beni beni dost beni beni

beni beni beni beni sultanım beni beni
ulaştır menzili a'laya beni beni dost beni beni

kün buyurdun her eşyayı yetirdin yali yetirdin
mevcudatı kemaline getirdin
yaptın arş'ı kürş'ü çıktın oturtun
düşürdün dünyayı dost dost
kavgaya beni beni dost beni beni

beni beni beni beni sultanım beni beni
düşürdün kavgaya beni beni dost beni beni

dertli'ye tükenmez nice dert verdin ala dert verdin
ne çekmeğe sabır sabır ne gayret verdin
ne saltanat verdin ne devlet verdin verdin
ya niçin getirdin dost dost
dünyaya beni beni dost beni beni

beni beni beni beni sevdiğim beni beni
çok şükür bir dara dost dost yitirdin beni beni

bay e

david lynchin lost highway filmini düşünün; üzerine bir türk şaheseri dünyayı kurtaran adamın tekniklerini ekleyin ahanda size bay e.

ama şunları da ekleyelim. film başlarken mr.e yaziyor. okurken mystery diye okuyoruz. filmin gizemini veriyor bu done. alt metinler pek fena değil aslında. şuan ki medya çılgınlığına bakacak olur isek. ama işin ilginç yani m.ali eleştiri içeren bu filmin baş rolünde oynamasına rağmen nasıl bu sektörün kaymağını yiyenlerden oluyor tartışılır. m.ali yanlış tercihmiş.

salvarli et

10 eylül 2008 türkiye belçika maçında reklamın kralını yapan marka. Top orta saha dolaylarındayken sanal reklam harikası!yla tribünde arz ı endam ederek gönlümüze girdi.

nigar

yüz, çehre anlamı da varmış.

(bkz: kanlı nigar)

şeyda

Bu melâhat bu letâfet kim nigarâ sende var

Her niçe âkil varursa kûyuna şeydâ gelür

Fatih sultan mehmet *

üçüncü sayfa

bu filmde de eski filmlerini gösteriyor yine. bu sefer masumiyette bekir (haluk bilginer)in mükemmel monologunu izlettiriyor.

ayrıca filmin başlarında ağlıyorum kahrimdan şarkısını söyleyen olgun şimsek.

dizi çekimlerine yaptığı göndermeler de şahane.

iyi bir insan icin sonat

hgw xx 7 ye ithaf edilmiş bir roman. aynı zamanda kitabın yazarına hediye edilmiş bir beste.
(bkz: das leben der anderen)

hgw xx 7

007 ye bir gönderme mi var diye aklına geliyor insanın.

müzik, edebiyat, tiyatro kısaca sanat insanları değiştirecek kadar güçlüdür. buz gibi bir adamda olsa. hatta anlamsız bir kodlaması da olsa