bugün

--spoiler--
filmin sonu itibariyle hergüzel şey rüya olmak zorunda mı dedirten film.
--spoiler--
ama begendim mi begendim
işlediği konu itibariyle, (bkz: bin jip) filminin sonundaki alt yazıyı hatırlatan filmdir. güzel filmdir. bununla birlikte filmin işlediği konu, birçok edebi ve felsefi çalışmada daha önce ele alınmıştır.
--spoiler--
"it is hard to tell that the world we live in is either a reality or a dream."
--spoiler--
10 yaşındaki yeğenimle gidip izlediğim, ona filmi açıklamaktan bazı sahnelerini kaçırdığım. ama gene de zevk aldığım izlenmesi gereken filmlerden.
finalinden bahsedicem lan, izlemediysen mal gibi okuma.
--spoiler--
her şeyin rüya olduğu belli değildir efendim henüz. topaç düşmemiştir; düşebilir. hee dersen ki "ulan rüya olmasa devamı nasıl gelecek?", ben de derim ki "devam serisi öncesini de anlatabilir. velhasıl kelam, 3 saat izlediğin ve tam idrak edemediğin filmde, kestiremediğin tek şey topaçın dönmeye devam edeceği ya da düşeceği olmalıdır.
--spoiler--
--spoiler--
Are you here to kill me? I know what this is. I've seen one before. Many, many years ago... It belonged to a man I met in a half-remembered dream... A man possessed of some radical notions...
--spoiler--
sıradışı bir konuyla imdb'de yerleştiği sırayı haketmiş filmdir. belli bir çizgiyi haiz, konuları ve bakış açısı ile kendini tekrar eden hollywood yapımlarının aksine filmin bir hüviyeti var. bunda nolan'ın olağan ötesi hayal gücü yadsınılamaz. elini attığı herşeyi ustalıkla bir sanat eserine dönüştürmektedir. prestige ile dikkatimi çekmişti kendisi ancak the dark knight ile gördüm ki yaptıkları bir tesadüfün eseri olamaz. ancak inception da başka birşeyşer var. sanki film izliyormuş gibi değil edebi sembolizmin mısralar yüklediği anlamın peşinde koşuyormuş hissi uyandırıyor insanda.

yazının bundan sonrası soru şeklinde spoiler oluşturur

başkasının totemine dokunmak totemin özelliğini kaybettiriyorken cobb nasıl oluyorda mall'ın totemini kullanabiliyor?
aracın suya düşmesiyle alt katmanlardan yukarı doğru uyanarak 1. katman ruyaya gelindiği halde, 1. katman rüyadan nasıl uyanıp uçağa döndüler?
3 katmanlı harika film...

aksiyon, gerilim, dram, gizem, bilimkurgu, suç... hepsini tam manasıyla izleyiciye hissettirendir aynı zamanda.
bittikten sonra , ya yaşadığımız hayatta bir rüyaysa? dedirtendir.

senaryoya hakkını veren christopher nolan ı alkışlamak gerek.
görselliği, senayosunun ilginliği ve müzikleriyle gayet başarılı bir film. başlarda bir parça anlaşılmasa da taşlar yerine oturmaya başladıkça güzelleşen film. sanırım matrix'ten biraz esinlenilmiş. Misal matrix'te kırmızılı kadın vardı. aniden durup neo'ya silah çekiyordu. bu filmdeki karşılığı Cobb karısı mal...
bir bitişi var ki bunun.. hımmm nasıl desem...

"-hassiktir, lan.?!.. haydaaaa... hay mınıskym.. ?!? ....eee?? abi ne oldu yaa??. lan .mına koyim böylede filim bitirilmezki lan..." diyor insan.

(bkz: perfect)

- haa!.. bu arada; uzun yıllar sonra azıma sıçmış ve şaşkın ördeğe dönmeme sebep olmuş filmdir.
filmin baş karakteri olan cobb'un sanskritçedeki anlamı rüya imiş.
--spoiler--
Did you know; phonetically, "Cobb" means "dream" in Sanskrit, Hindi, Urdu, and Punjabi. *
--spoiler--
ağzınız açık izlediğiniz filmdir. kurguya hayran kalırsınız. beğenirsiniz. tavsiye edersiniz.
--spoiler--
cobb: what do you want?
saito: inception. is it possible?
arthur: of course not.
saito: if you can steal an idea, why can't you plant one there instead?
arthur: okay, this is me, planting an idea in your mind. i say: don't think about elephants. what are you thinking about?
saito: elephants?
arthur: right, but it's not your idea. the dreamer can always remember the genesis of the idea. true inspiration is impossible to fake.
cobb: no, it's not.
--spoiler--
benim gibi bir bilim kurgu manyağının bile hep ertelediği izlemeyi pek düşünmediği bir filmdi geçenlerde bi göz atıyım dedim ve filmi ağzım açık izledim ne ara film bitti anlayamadım bile bu kadarmı güzel olur. leonardo dicaprio da kendini aştı mı ne şu sıralar zindan adasındaki performansıda bir bu kadar güzeldi netice olarak şiddetle tavsiye ediceğim bi film imdb puanını sonuna kadar hakediyor.
--spoiler--
finaliyle ilgili bir tespit.
herşeyin rüya olduğunu söyleyenler var. son sahnede totemin sendelemesini üst katmanda yaşanan dengesizliğe bağlıyorlar. ama dikkatle baktığınızda sadece totemin sendelediğini görürsünüz. hemen yanındaki sıvılarda veya evin içindeki çiçeklerde hiçbir kımıldama yok.
demek ki rüya değil gerçekmiş.
--spoiler--
filmden çıktıktan sonra aceleyle bir totem yaptırtan filmdir.
tüm sözlüklerde günde en az 2 entry alan film.. sokucam ha.
bir çok kişinin anlamadığı* için kıskandığı film.
dün izledim.. öyle abartıldığı gibi değilmiş.. bildiğin zeka unsuru öğelerle bezenmiş.. şimdi hocu bazılarımız bu filmi beğenmemiş, evet beğenmeyebilir ama bunu adam gibi söylerse ona saygı duyarım, ama ukala bir tavırla yazınca pek adam yerine koymama taraftarıyım.. anlamıyorsun madem bok atmaya çalışma.. adam öyle bir dünya yaratmışki içinde kaybolmamak mümkün değil, sen çıkmışsın neresi efekt neresi mantık diyorsun, pardon ama mantığını s.kim afedersin.. madem çok zekisin ne işin var tarlada, a hıyarım.. niye çıkıpta zekice birşeyler yapmıyorsun o zaman.. adam yazmış, yazdığının bir kısmını da bilmem kaç dakikaya sığdırmış.. zaten anlamadığım bir şey de, abicim 3 kitap yazılmış bir hikaye film olunca.. yok olmamış, yok orası böyle değildi, gibisinden b.ktan muhabbetleriniz beni öldürüyor.. lan çok biliyorsan gel sen yapta sen sığdır o kadar vakite.. adam uğraşmış elinden gelenin en iyisini yapmış.. adam ne bilsin, akşam senin hatunun sana vermediğini, senin de gidip o psikolojiyle filmi izleyeceğini ve beğenmeyeceğini.. sinemada hayalgücü konuşulan bir yapımda gerçek mi değil mi kurgusu hep varolandır ama zaten totalde o bir kurgudur ve gerçek değildir ama gerçek olamayacak birşey de değildir.. ve siz halen bir gerçeklik arıyorsanız? gidin ivedik izleyin.. o daha gerçek.. valla lan.. hemde sizden, içinizden biri.. holivud filmleri saçmaymış, dostum zaten bütün filmler hayalgücüyle yada hayal edilerek yapılıyor ki bunlar da saçmalıktır zaten.. savaş filmi çekmiş adam.. bizim kopil başlıyor, çok gerçekçi olmuş doyamadım.. ama gerçek mi? bilemezsin, niye çünkü o savaşı çeken değil, savaşan bilir ki o da tam detaylarıyla hatırlamaz.. çünkü savaştasın.. ee öyleyse gerçek olan ne?.. niye bu ukalaca, güzel değil, yok b.k gibi türünde eleştiriler.. adam yapmış abicim yersen.. çalıştıramıyorsan hayalgücünü otur 5 taş oyna.. offf gerildim akşam akşam.. ayran var mı? ayran.. gidip bir daha izleyeyim inception'ı.. kafayı dağıtırım en azından..
bu arada süper bir nolan filmi hocular.. izleyin ama önyargısız izleyin..
izlenebilecek nadir yapımlardan.

nedenini hemen söylemek gerek zira okudukça bu başlık altında ki entryleri salak çokmuş. birincisi son sahnede ki totem olayından başlamak gerek. orada ki olay yani totemin sendelemesi aslında klasik nolan hareketi. nolan bir çok filminde sonu aslında hep ucu açık bırakır. burada da onu yapmış ama artık lost ta gördüğümüz " ağaç çok yeşil değildi bir bok var o ağaçta " gibi her şeyi bir şey olacak diye izleyen zamane gençliği totemin sendelemesini yanlış anlamıştır. dikkatli izlendiğin de ne yaparsam yapayım çocuklarımın yüzünü göremiyorum demişti. bu sefer gördü yani gerçek hayatta nolan sizi kandırdi ehehehe.

neyse gelelim filmin kendisine. son 10 yılını bu filmi nasıl mükemmel yaparım diye düşünen bir beynin daha mükemmel olmazdı denebilecek bir eser ortaya çıkarmasıdır inception. su geçirmez bir senaryo ve müthüş çekim teknikleri ile tadı damağımızda kalmış enfes bir yapım. bir mahsun kırmızıgül filmidir yazan filmleri vizyonda gördükçe nolan a üzülmüyor değilim. adam diyordur bilende film çekiyor bilmeyende ...
geçen on yılın en iyi filmleri arasına ilk üçte girebilecek filmdir. kendine hayran bırakmıştır. son bir saat nasıl geçti anlamıyorsunuz. * çekimler, teknik, oyunculuk mükemmel.
tüh o da rüyaymış diyenlere hitaben son sahnede totem düşecekti. çünkü:
--spoiler--
çocuklarının yüzünü gördü.
--spoiler--
realist insanların zerre kadar hoşnut olmayacağı bir film.

saçmalıklar silsilesi.
dün arkadaşımla izlemeye çalıştığımız ama arkadaşımın ikide bir uykuya daldığı ve ona olup biteni açıklamaktan doğru düzgün izleyemediğim film. en son arkadaşımı dürttüğümde:
-uyan lan film bitecek.
+ne ne oldu lan. rüyamda rakı içiyordum he.
-lan hemen filmin etkisinde kalmasanız olmaz amk.
(bkz: mal diye isim mi olur lan)
Bir umutla gidip hüsrana uğrayarak çıktığım film leonardo di caprio nun performansı beklediğimin çok altındaydı.yakışmadığını düşünüyorum.
an itibariyle izleyip, bitirdiğim film. film bittikten sonra insanı o kadar etkisinde bırakıyor ki, gerçek dünyaya dönmek zor oluyor. bu filmi izledikten sonra sokağa çıkanların davranışlarını merak etmiyorum değil hani.*