bugün

militarist bir ücret biçimi.

asgari ücret tamlamasının yanlış kullanılan ve sıkça görülen halidir.

'herkes' yerine 'herkez' kelimesini kullanan kitleyle; 'asgari ücret' yerine 'askeri ücret' diyenlerin aynı insanlar olması kuvvetle muhtemeldir.
hatta ve hatta tazminat ve tanzimat kelimelerinin kullanımını karıştıran kişinin kuvvetle muhtemel yapacağı hatadır.
az önce sözlükte bi entry de görünce aklıma gelen şey. evet ben de bi yaşa kadar sadece askerlere verilen ücret zannederdim. bi yaşa kadar ama.
asgari diyemeyenler buna böyle der.
(bkz: asgari ücret)
--spoiler--
sikortan var mı?
--spoiler--
10 yaşına kadar söylediğim, 11 yaşında asgari ücret olduğunu anlayıp geçmişime sövmeme sebep olan saçma söz öbeği.
KAMUDA ASKERi PERSONELiN ALDIĞI MiLiTARiST MAAŞTIR. ASGARi ÜCRETLE KARIŞTIRMAMAK GEREKiR.
büyük birlik partisi'nin bedelli askerlik olayına karşı siyasi hamle olarak sunduğu tekliftir ve doğru bir tekliftir. 15 ay yada 5 ay askerlik yapan er ve erbaşlara ücret olarak asgari ücrete çok yakın bir ücret verilmesini ve buna da askeri ücret denmesini istemişlerdir. seçim zamanı da seçmenlere seçim vaadi olarak sunmuşlardır.

her ne kadar şakirt bir parti olsa da doğru bir öneridir.
askeri ücret, askerlerin aldığı maaştır.
hem asgari, hem ücret, hem de asker arapça kökenli olduğundan gurbet elde birbirini tutan kelimelerdir.
halk dilinde bir ücret çeşidi.
çavuş: 24 lira;

onbaşı 21 lira;

er 18 lira şeklinde olan maaştır. 337 kd. zamanı böyleydi. 2011 aralık-2012 mayıs.
Gün itibariyle:
er: 22.5 tl
onbaşı: 26 tl
çavuş: 29 tldir.
Askeri ücretmeyi emreder.
(bkz: asgari ücret)
edit: eksileyen ibine kim ? eksileyecek ne var ?
Hayır biz de kimi zaman imla hatası yapıyoruz da, bu nedir lan
asgeri olacaktı o,
askeri ucret askere verilen ucret oluyor,
er maaşı aylık 22 tl batıda
doğuda(olağanüst bölgelerde) 182 tl.(operasyon ve iaşe bedelleri hariç).
er, çavuş, onbaşı isen çok komik meblağlarda olan ücret.
iş başvurusunda talep ettiğim ücrettir.

- maaş olarak talebiniz nedir?
- askeri ücret istiyorum. Albay maaşı olabilir.
- hehe.. biz sizi ararız..
sürekli yapılan hatadır. hatasız kul olmaz ama asgari ücreti bilmeyen adamı da dövesim geliyor.
askerlere verilen ucrettir.
bizim arkadasa ayda 50 tl veriyorlarmis. fiyati sabit degildir. askerin askerlik yaptigi bolgeye gore degisir.
Yerine ve zamanına göre değişen ücret biçimi.

Temel ücret er maaşıdır. Onbaşı ve çavuşa biraz daha fazlası verilir. Buna bölüğün mutfak masrafından arta kalan paranın er-erbaş başına kalan kısmı eklenir. Terör bölgesi ise onun ekstrası eklenir ki bu normâl maaşın kat kat fazlasıdır. Buna bir de operasyona çıkıyorsanız bunun bedeli eklenir.

Böyle böyle asgari ücretten fazla kazanan erler bilirim.
Asgari ücretin kimileri tarafından yanlış telaffuz edilen halidir.
Arapça da 'sağir' küçük demektir. Bu durumda 'asğar' en küçük demek olur. Yani asgari ücret de en küçük, en düşük ücret manasına gelir...
asgarinin anlamını bilmeyenlerin uydurduğu terim. boşa okuyoruz amk.
az önce trt haber izliyordum muhabiri abdullah adabaş iki uc kez askeri ücret dedi. yahu köydeki dede bile asgari ücret diye doğru telafuz ediyor.şu trt ye alınan muhabirlere
azcık dikkat etmek gerekiyor.