bugün

yönetmenliğini Christopher Nolan'ın yaptığı 2010'da vizyona girecek film. yemeden içmeden merakla bekliyoruz.
projeye ilk dahil olan isim leonardo dicaprio.
filmin yapımcılığını warner bros üstlenmiş,
mekan olarak ise zihinsel yapının gizemli mimarisi tercih edilecekmiş.
tam bir modern bilimkurgu olacağa benziyor.
2010 da gösterime girecek nolan filmi. bale yerine genç yetenek dicaprio var bu sefer. sağlam bir şeyler çıkacağı kesin de yine beklemekte fayda var.
nolan'ın ekürisi bale'in olmadığı filmdir. fanlar yeni jokerin dicaprio olduğu konusunda ısrarlı.
christopher nolan ın yazdığı, warner bros önderliğindeki gerilim/korku türündeki film.

senaryo titizlikle saklanıyor. yayınlanan trailer dan anlaşıldığı kadarıyla bir eğilme mevzu bahis.
http://www.traileraddict....trailer/inception/trailer

edit : trailer link değiştirildi.
christopher nolan'dan kötü iş çıkmayacağı( insomnia'yı saymıyorum) için yine muhteşem olacağını düşündüğüm, merakla beklediğim film.
çok iyi sayılmayan ama çok da kötü sayılmayan ingilizcemle internete düştüğünden söz edilen konuyu çeviriverdim. pek başarılı olmasam da mühim kısımları anladığımı düşünüyorum ve yaklaşık olarak şöyle diyordu konu hakkında.

--spoiler--
34 yaşındaki jacob hastley adında bir bilim adamı ile ilgili bir film. kendisi felçli bir insan ve intihar etmeyi düşünüyor falan. ama bir gün müthiş bir buluş yapıyor. buluşa göre, insan zihni ile evren arasında müthiş bir ilişki var. hatta bunlar birbirinden ayrılmaz bir şeyler ve durum böyle olunca bu ikisi arasındaki ilişkiden faydalanarak bir doorway keşfediyor.

bunun sayesinde, zihinsel yolculukları onun evrende yer değiştirmesini sağlıyor. yani yerinden kalkmadan seyahat edebiliyor bu zihin ve evrenin birbirine olan bağı sayesinde. farklı galaksiler, farklı gezegenlerde bu yolla seyahatler gerçekleştiriyor ancak bir gün farkediyor ki bunu keşfeden tek insan kendisi değil. kendisi gibi başka gezginler de aynı yolculuğu yapabiliyor ve jacob'ın varlığından rahatsız oluyorlar.

işte tam bu anda aksiyon devreye giriyor ve jacob, yaptığı yolculuklarla evrenin özünü bulmaya çalışıyor ve diğer gezginler de jacob'ı yakalamak için uğraşıyorlar.

--spoiler--

biliyorum çok yüzeysel bir anlatı oldu ama böyle bir şeymiş senaryosu. tabi farklı bir şey çıkacaktır ortaya ama en azından fikir sahibi olursunuz.
dün okuduğum bir yazıya göre akiraisimli manganın warner bross versionu olacağı söyleniyordu. hemen akira'yı izledim ve sanırım senaryosu biraz daha genişletilerek gerçekten akira'nın warner bross versionunu yapacaklar. hadi hayırlısı.
ikinci trailerı yayınlanmış film.

http://www.youtube.com/watch?v=RSyQ3K0xnYg
Christopher Nolan'ın yönettiği, Leonardo DiCaprio'un oynadığı filmdir.

fragmanı : http://video.yahoo.com/watch/5806716/15196822
gösterim tarihi 16 temmuz 2010 olarak gözüken Christopher Nolan filmi. son zamanlarda yaptığı filmlerle gönlümde taht kurmuş yönetmenin, bu filmi de şahane yapacağından şüphem yok. sabırsızlıkla bekliyorum.
yerçekimini piç eden acayip bir şey var bu filmde.

filmi vizyona girdikten uzun zaman sonra izleme fırsatı buldum. bu film için mükemmel, süper, oha bu ne aşmış bu herifler minvalinden yapılan tüm yorumlara katılıyorum. gerçekten tam bir görsel şölendi.

senaryosu eşsiz, görsel efektleri mükemmel, akıcı anlatım filan sinemaya dair ne kadar olumlu atilla dorsay cümlesi varsa hakediyor bu film. film öylesine sarıyor ki izleyiciyi öyle sıradan bir film izler gibi patlamış mısır yiyerek, kola içerek izlenemez. (zaten iftardan önce izledim hehe) izleyiciyi sürekli düşündüren, tahminler yürüttüren acayip bir şeydi. tam rüya içinde rüya görmeye başlamışken işler içinden çıkılmaz bir hal aldığında o kadar güzel bir finalle nokta konuluyor ki insan "adamlar yapıyor" demekten kendini alamıyor. hala izlemediysen koşun sinemalara izleyin. dvd'den filan aynı tadı vermez, o ses efektleri yok mu tıpkı dünyalar savaşındaki dev robotlar yerin altından fırlarken çıkardıkları sesler gibi.
inanılmaz bir kadroya sahip olan nolan'ın yeni bombası zaten leo ve nolan a taparım bir de ellen page gibi cute tanımının sözlük anlamı olan biriside bu işin içinde tamamen bir yaz bombası olucak olan dehşet film.
matrix tarzı bir film. 2010 yılının bombası.
resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. trailer, galeri vs. gayet güzel olmuş.
23 temmuz 2010'da gösterime girecek olan film.
Christopher Nolanın açıklamasına göre rüya fizik kuralları rüyayı gören kişiye göre farklılaşan bir evren olacakmış.
30 temmuz 2010'da ülkemizde gösterime girecek olan film.

(bkz: heyecan dorukta)
ankara ankamallda bilet satışları başlamış film.
ilginç olan filmin tanıtımı için çaba sarf edip heryere posterlerini vs. koymuşlar ancak kaç seferdir film öncesi bir türlü fragmanı yayınlanmıyor aynı sinemada.
premierini abd'den önce ingiltere'de gerçekleştirmiş ve açılış haftasında imdb'de bomba etkisi yaratmış filmdir. an itibariyle 9.6 oy averajına sahip, 910 oy daha alırsa top 250 listesini alt üst edecek gibi görünüyor...

http://www.imdb.com/title/tt1375666/

(bkz: in nolan we trust)
türkiye'de vizyona gireceği tarihin sürekli ertelenmesi insanı sinirlendiriyor. ilk başta 16 temmuzda vizyona gireceği söylenirken daha sonra 23'üne ve en son olarak da 30 temmuz tarihi açıklanmış.

(bkz: allahım sen sabır ver)
şafak sayar gibi beklediğim, leonardo varsa kabulum diyerekten kaliteli olduğunu düşündüğüm film.
an itibariyle imdb de 2,763 kişinin oy sonucu puanı 9.6/10 dır. ve rottentomatoes da 87% bir notu vardır.

tahminimce imdb top 250 listesine 1.sıradan girecektir ve zaman geçtikçe tdk * gibi yavaşça düşmeye başlayacaktır fakat çok aşşağılara değil hatta ilk 5'te sapasağlam kalacağına inanıyorum.

bu arada leo *'nun kendi sitesinde exclusive prequel çizgi romanı var yani filmdeki olaylardan biraz daha öncesini anlatacak ve hikayeyi daha iyi anlamımızı sağlayacak bir çizgi roman hem leo'nun kendi sitesinden [http://www.leonardodicaprio.com/] hem de [http://movies.yahoo.com/feature/inception-comic.html] sitesinden ulaşılmaktadır.

filmi imdb puanına göre değerlendirmeyen arkadaşlar içinde kişisel olarak iki tane garantimiz var unutmayın diyorum * *.

30 temmuz'u sabırsızlıkla beklemek kalıyor geriye.

(bkz: in nolan we trust) (bkz: in leo we trust)
dün akşam los angeles galasını yapmıştır.

http://www.ustream.tv/inceptionpremiere
insan beyni, zaman ve gerceklik kavramlarının göreceli yapıları üstüne kurulmuş, ölçüsünde aksiyon ve mizah unsurları da kullanılmış, açık uçlu bir final vermeyi başaran, benim için bilim kurgu sinemasinda -uzun zamandan sonra- doyurucu bir mizansen yaratabilmiş ve matrix'in "sanal alem" kurgusunu geliştirebilmiş bir filmdir.
güzel film.