bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  fin hamamına verilen ad
  1 -1 ... kısmetsiz
 2. 2.
  leşş gibi terlediğiniz,buhardan ve tahta oturaklardan başka birşey içermeyen,kalp hastası ve astımlıların ölümüne sebep olabilecek harika mekan.
  4 -1 ... mosquito
 3. 3.
  (bkz: anne saunanın buharını acsana)
  1 -1 ... painkiller
 4. 4.
  vücudunuzu ıslatmadan girmeniz gereken, aksi taktirde içerde boğulana kadar oturup terlemeyi beceremediğiniz mahal.
  1 ... koko
 5. 5.
  artık evlerde de * kullanılabilen gelecekte finlandiya ya mı döneceğiz dedirten vücuttaki toksinlerin atıldığı mekan.ideali 90 derecedir. duş alıp girmek hijyen açısından önemlidir. her biri 15 er dakikalık 2 seans yapılmalıdır. saunanın içerisine de * mentol veya çiçek kokusu tarzında ilaçlar atılması ortamı mükemmelleştirir.
  1 ... serander
 6. 6.
  insanı rahatlatan süper mekan.
  1 ... tatlı su levregi
 7. 7.
  (bkz: sauna çetesi)
  ... bilgehan
 8. 8.
  Finlandiya'da "kuru buhar banyosu" adı verilen bir sistemin 2000 yıl önce de kullanıldığı biliniyor. Ancak, bunu bir iskandinav keşfi olduğu tartışmalı. Çünkü, M.Ö. 9. yüzyılla 4. yüzyıl arasında, Spartallıların kuru buhar banyosu yaptıkları ortaya çıkarıldı. Nitekim Romalılar, aynı uygulamayı aldılar ve hatta adını "laconicum" koydular. Lakonya, Eski Yunan'da Spartalıların yaşadıkları bölgeye verilen isimdi. Ama, Finlandiyalıların bulduğu teknik çok daha ileriydi. Sobaların aracılığıyla volkanik taşları ya da briketleri iyice ısıtıyorlardı ve daha sonra bunların üstüne su döküyorlardı. Su iyice ısınmış taşlara değer değmez buharlaşıyordu. Odanın iç duvarları tahta kaplanıyordu. Çünkü bu malzeme buharı emiyor ve odanın içinin sürekli nemli kalmasını sağlıyordu. Ayrıca odun kötü bir iletken olduğundan, onunla temas edildiğinde insanın derisini yakmıyordu.Günümüzde sauna sobaları genellikle elektrikle ısıtılmaktadır bazı geniş uygulamalarda ise gaz ve petrol kullanıldığı da görülür.Sauna ile aşinalık 1936 Berlin Olimpiyatlarında sporcuların soyunma odasına kurulmasıyla sağlanmıştır.
  3 ... crazy
 9. 9.
  Sauna kültürüne göre, kadınlar ve erkekler genel saunaya bir arada girmezler. Ya aynı çatı altında ayrı iki sauna vardır ya da sırayla girerler. Saunaya çırılçıplak girilir, bikini, mayo ve peştamal kullanılmaz. Kadınlarla erkeklerin birarada girdiği saunalar özel saunalardır, yani saunaya girenler, birbirlerininden çekinmeyecek kadar yakın kişilerdir. Belli bir yaşa kadar çocuklar anne ve babalarıyla girerler, belli bir yaştan sonra çocuklara üstüne para da versen anne ve babasıyla saunaya girmez.
  Turistik amaçla ya da şirketlere gelen yabancı konuklara tanıtım amacıyla düzenlenen bazı sauna seanslarına kadın ve erkekler nadir de olsa birlikte girebiliyorlar. O zaman, saunaya çırılçıplak girme koşulu yerine getirilmiyor, kadınlar göğüsten aşağısını, erkekler belden aşağısını kapatacak biçimde havlu ya da özel keten peştamalla örtünüyorlar. Böyle seanslarda saunadan çıkıp denize ya da göle atlarken mayo giyiliyor, yada şok duşlarda soğuk su ile yıkanılıyor.
  Finlandiya da kadınlarla erkeklerin birarada girdikleri saunalar da var, ancak bunlar Fin saunaları değil. Çok garip, ancak nedense, bunlara 'Türk saunası' diyorlar. Saunayla pek ilgisi yok. Karanlık bir yer, buhardan gözgözü görmüyor. Buhar, okaliptüslü, soluk açıcı. Kadınlar ve erkekler, ayrı kapılardan giriyorlar buraya. Havlu ya da peştamalla örtünme koşulu var. Çıplak girilse de farketmez, loş ışıklı bir mekân, buhardan göz gözü görmüyor. Genellikle spa ve su etkinliklerinin bulunduğu otellerle, spor merkezlerinde var bu Türk saunaları. *
  Bence, yalnızca ve yalnızca Türkiye'ye gelen turistleri hoş tutmak adına, genel bir hamamın kadın ve erkeklere aynı anda açık tutulması yersiz. Ancak, hamam belirli turist gruplarına özel olarak kapatılırsa, isteyen istediği gibi girebilir, istediği gibi davranabilir. Bunun dışında, diğer hamamlar için geçerli olan uygulamalar sözkonusu hamam için de geçerli olmalı. Yoksa, pek de hoş olmaz, hamam, 'yolgeçen hamamına' döner.
  3 -1 ... serander
 10. 10.
  finlandiya'da bunu otaniemi'de yaparsanız 80 derecelik sıcaklığın ardından donmak üzere olan baltık denizine girmek zorundasınızdır hemen saunanın yanındaki. bunu 3 defa yaparsanız çok sağlıklı olursunuz. ama tabi bu ani sıcaklık değişimini kaç kişi kaldırabilir açıkçası ben zorlandım. ama zımba gibi oluyorsunuz.
  1 -3 ... sen bana bu diyemezsin