bugün

entry'ler (682)

one to one

(bkz: injective)

injective

(bkz: one-to-one)

ing. birebir fonksiyon

elinizde {a,b,c,d}'den {1,2,3,4,5}'e tanımlı bir fonksiyonunuz olsun ve f(a)=1, f(b)=2, f(c)=3, f(d)=4 olsun. Bu durumda fonksiyon birebir fonksiyondur çünkü giriş yaptığınız verilerin hepsi farklı değerlere atanmıştır.

bijection

(bkz: one-to-one and onto)

ing. birebir ve örten fonksiyon

eğer elinizdeki fonksiyon aynı anda hem birebir hem de örten fonksiyonsa bu fonksiyona bijection function denir.

sözlük yazarlarından aforizmalar

en büyük darbeyi en sevdiğinizden ve hiç beklemediğiniz bir anda yersiniz.

facebook ta az arkadaşı olan kişi

listesinde 100lerce arkadasi olup da bu kim diye sorunca kem kum eden ezik kisinin yaninda lafi bile edilmez.

aşure

insanlık tarihinin en iyi tatlısı belki de. çok tatlı hem de * bir de su ile değil de süt ile yapılırsa daha bi süper olur.

üniversitede bölümü 5 kişi olarak okumak

Evet sevgili sözlük yazarları başlıktan belki "bu da ne böyle" der gibi olmuş olabilirsiniz fakat izin verin açıklayayım.

Yeni açılan bir okul/bölümü ilk siz kazandıysanız ve o bölümün eğitim dili ingilizce ise -dolayısıyla zorunlu hazırlık sınıfı var ise- ve muafiyet sınavını girip geçen yalnızca 5 kişi var ise başınıza gelmesi kuvvetle muhtemel olay.

Misal şu an benim başıma geldi. Şu an değil tabi, bu sene. Girdik baktık 5 kişi geçmiş hazırlık sınıfını. Açılacak mı bölüm dedik, açılacak dediler. Gerçekten de dedikleri gibi oldu.

Şu anda misler gibi 5 kişi olarak eğitimimizi sürdüyoruz. Dezavantajlarının yanısıra pek çok avantajının da olduğunu belirtmek isterim bu olayın. Misal öğretim görevlileri size daha fazla vakit ayırabiliyor, dersin işlenişi kolaylaşıyor, daha spesifik örnekler çözebiliyorsunuz vs vs.

5 kişinin hepsi erkek olunca biraz burukluk olmuyor değil tabi yalan yok ama güzel şey yine de. imkanı olan herkese tavsiye ederim. Okulda herkes sizi konuşur duruma gelir. "Abi duydun mu şu bölümde 5 kişi okuyorlarmış." veya "Kızz, bunlar o 5 kişi değil mi?" gibi.

En kötü ihtimalle şöyle bir diyalğunuz olur:
-Okulu hangi dereceyle bitirdiniz?
+Okul 5.'siydim ben, bölümümde.

düzenleme: bilmiyorum bir bağlantısı var mı yazıda hep 5,5 şeklinde gitmişiz. 5 tane de artı oy almış entry tam şu anda. hepimiz bir oy versek 5 yapar ama işte kendime oy veremiyorum :)

yurtiçi kargo

adam olmayacak olan kargo firmasıdır. Geçen hafta işlemci getirecek arkadaşlar, akşam oldu hala gelmedi -o gün içinde gelmesi gerekiyor- gittim şubeye anlattım durumu. "Efendim hala taşımada gözüküyor saat 21'e kadar gelir" dediler. o sırada gözüme çarptı benim işlemcim orada. Hani dedim taşımadaydı. Kem küm falan filan. Bugün de hafıza kartı getirmeleri gerekiyor yine akşam oldu yine getirmediler gittim azarladım, 10 dakika sonra getirdiler. Böyle bir firma işte.

metrobüse kaçak binmenin yolları

edirnekapı durağında çift değil üçlü turnike bile yapabilirsiniz nerdeyse o kadar kalabalık ki durak, görevliler falan zaten görmez sizi merak etmeyin.

sözlükte çekilebilecek diziler

How I met sozluk. *

sözlükte takılan erkeklerin hepsinin tipsiz olması

beni tanımayan sözlük yazarının ortaya attığı iddaa. görse böyle demezdi. hadi dağılın şimdi. *

give or take

ing. aşağı yukarı

eski sevgilinin mesaj atması

bazen de siz ozel gunleri iple cekersiniz eski sevgili olarak mesaj atmak icin. hani bi mesaj atayim da belki bir iki muhabbet ederiz diye. ama yapmayin etmeyin yani boyle seyler. iyi olmuyor sonra.

yeni yıla evde giren zavallı

bu başlığı açan yazarın karması kesin yerlerde sürünüyordur diye düşündüm. haklı da çıktım. bilin bakalım nasıl anladım?

(bkz: troll)

13 aralık 2009 manisaspor beşiktaş maçı

beşiktaş'ın bobo'nun attığı süper gol ile 1-0 öne geçtiği karşılaşma. hazırlanış açısından olsun gol vuruşu olarak olsun harika bir gol.

straight forward

ing. uzatmadan, direkt.
ing kolay anlaşılır, açık.

1 liralık tavuk dönerler

öğrenciye 75 kuruştur.

algoritma

verilerle birlikte programlari olusturur. kisaca tanim yapmak gerekirse "bir problemi etkili sekilde belirli sayida adim ile cozmeye yarayan islemdir."

iyi yazilmis bir algoritmada her zaman bir cevap vardir, istediginiz cevap olmayabilir ama bir cevap vardir. Cevap, bir cevabin olmadigi da olabilir.

ahmet türk ü yakışıklı ve karizmatik bulan insan

(bkz: yaran başlıklar)
lan hakkaten güldüm he. valla bak.

yazarların kişisel servetleri

uludağsözlük yazar hesabım var. başka da bir servetim yok. *