bugün

finlandiya merkezli cep telefonu üreticisi firma.
kaliteli cep telefonları üreten eski bir lastik üreticisidir.
finlandiyanın ismini tüm dünyaya duyurmuş,gerçekten teknolojinin öncüsü cep telefon üreticisi.Her ne kadar diğer şirketler nokianın üretiği eski telefonları 1 sene farkla yapsalarda bi boka yaramadığı aşikardır.yanlız telefon üretmezler endüstürüye yönelik bir çok makine tasarlamakta ve üstüne kendi ismini banmaktadırlar.
1865 yılında finlandiya'da kurulmuş ilk olarak kauçuk ve kablo üretimi yapmıştır. 1980'li yıllarda iletişim sektörüne girmiştir. ilk uluslararası cep telefonu sistemi 1981 nokia tarafından iskandinav ülkeleri arasında yapılmıştır. Nokia'nın ürettiği ilk cep telefonu nokia cityman'dir.
(bkz: nokia n90)
ilk zamanlarda Japon firması olduğu düşünülse de Viking kanı taşıyan insanlar tarafindan bu seviyeye getirilmiştir. Harikulade tasarimlari ve yenilikçi fonksiyon eklnetileri ile rakipsiz durumddadir. Bu marka telefonun kılıfları Türkiye' de, Tekirdağ'da, Çerkezköy'de *geri çevirmişlerdi isimli şirket tarafından yapilmaktadir.
(bkz: NOKIA Connecting People)
aklıma ilk bu geliyor...
ekürileri arasında her zaman en pahalı olan cep telefonu markası. hatta ve hatta gözlerini para hırsı bürümüş olan firma.
finlandiya'nın dünlaca ünlü teknoloji markasının kurulduğu,orta büyüklükteki kasabası.marka ismini bu kasabanın adından almıştır.
10 kişiden 6'sının cebindeki telefon markası
bundan yaklaşık 20 sene evvel ayakkabı, bot ve kauçuk üretimi yaparken bir anda şirket stratejilerini 180 derece çevirerek mobil iletişim sektörüne girerek büyük bir risk alan ve şu anda pazarın büyük bir kısmına hakim olarak bu aldıkları riskten muazzam bir kazanç elde eden finlandiyalı firma.
pazar piyasası yüksek en kullanışlı telefon denilebilir tabe hergün 3-4 model çıkarıp 5-6 ayda bir bir piyasa sunmaları ayıp dimi?
dünyanın en kaliteli ceptelefonlarını üreten finlandiyalı firmadır .
15inci kattan atmama rağmen çizik bile olmayan telefon markası.
"3110" modeliyle bu piyasada varlığını gösteren "3310" modeliyle tam anlamıyla köşeyi dönen firma.

ayrıca birde "5110" vardı şimdilerde inşaatlarda takoz tuğla yerine kullanılıyor.
finlandiya'da bir şehir .
"kia firması nokia firmasına tazminat davası acsa kazanır mı?" geyigini yapıp gülmemizi saglayan firma.
diğer firmalarla mahalle arası futbol edasıyla dalga geçebilecek firmadır.
(bkz: siz hepiniz ben tek)*
(bkz: nokia n73)
alarm sesini artarak seçerseniz size mors alfabesiyle connecting people diyen makina.
reklamlarını hatırladığımızda hedef kitleye, "connecting people"dan çok öte bir mesaj veren telefon markası. hatırlayın, reklamında iki ek/parmak birbirine yaklaşmakta ve sonra temas etmektedir: baba-oğul-kutsal ruh.
http://www.nokia.com
ilk açıldığında kereste imalatı ve kağıt üretimi yapan firma.
yıllık cirosu 34 milyar dolardır.
ayni zamanda baz istasyonu ve gsm altyapisinda kullanilan elemanlari ureten bir firmadir.
turkiye'de telsim vodafone, altyapisinin bir bolumunda (ozellikle ankara ve karadeniz bolgesinde) nokia tarafindan uretilmi$ gsm 900 frekans bandinda cali$an baz istasyonlari kullanmaktadir.