1. 1.
  Şu dünyaya ağlayacak bir şeyler veren finlandiyalı grup..

  (bkz: higher than hope)

  (bkz: angels fall first)
  15 -1 ... double cross
 2. 2.
  Haggard dan sonra en saglam symphonic metal grubudur. Tarja nin gruptan ayrilmasi ile çalkalanan finlandiyali grupun: Angels fall first, Phantom of Opera ve Gothic Sanctuary sarkilari dinlenmeye değerdir.
  5 ... gkbayrak
 3. 3.
  1996'da kurulan finlandiyali senfonik metal grubu. müziklerini 'opera metal' olarak niteleyenler de vardir ki, allah onlari islah etsin.

  line-up'i su sekildedir:
  Tuomas Holopainen - klavye (1996-)
  Erno "Emppu" Vuorinen - gitar (1996-)
  Marco Hietala - bas/vokal (2001-)
  Jukka Nevalainen - davul (1997-)

  Grup 1997 yilinda ilk albümleri olan 'Angels Fall First'ü cikardi. Demo albümleri akustiktir. Grup 2002'deki Century Child ile dünyaca üne kavusmustur. 2004'te de 'Once' albümünü cikarmislardir.

  Grup, 2005 yilinda soprano vokal Tarja Turunen'i kovmustur. Buna sebep olaraksa Tarja'nin Marcelo Cabuli ile 2003'te evlendikten sonra cok degistigini, simarik ve paragöz birine dönüstügünü göstermislerdir. Grubun aciklamasina göre Tarja, ne konser öncesi ne de albüm kayitlarinda provalara katiliyordu, aldiklari parayi az gördügü icin grubun turnelerine katilmayi reddediyordu. Sonuc olarak grup, 21 Ekim'de 'Once' albümünün dünya turnesinin son ayagi olan Helsinki'deki konserden sonra Tarja'ya bir acik mektup vererek onunla iliskilerini kestiklerini acikladilar.

  Grubun bugünkü ününe ve basarisina ulasmasinda cok büyük bir rolü olan Tarja'yi böylebir sekilde gruptan kovmak bence hem Tarja'ya ayip hem de Nightwish'in en büyük hatasi olmustur. Bugün Nightwish; Epica, After Forever veya Visions Of Atlantis gibi benzer müzik yapan gruplar arasinda en ünlüsü olmalarini Tarja'ya borcludur.

  Tarja Turunen simdi solo kariyerine devam etmekte, Nightwish ise yeni bir vokal aramaktadir. Nightwish, 2006 yili icerisinde grubun müzikal yapisina uygun bir vokal bulmak ve yeni albüm kayitlarina baslamak icin ugrasmaktadir. Kendilerine 'kolay gelsin' diyor ve bir entry'mizin daha sonuna geliyoruz. Nerede yasatiliyor ya da yasiyorsaniz, hoscakalin.
  8 ... aftermath
 4. 4.
  tarja'nın sesinin asmıs olması ve grubun cizgisini belirlemesinden dolayı o olmadan fazla birsey basaracaklarını zannetmedigim finlandiyalı grup.
  su anda yeni vokal arıyorlarmıs sartları ise *bayan olması imis. yeni vokali bulduktan sonra ne yapabileclerine daha kolay karar verilebilecek
  ayrıca tarja'ya konserden sonra bir mektup vererek yollarını ayırdıgını acıklayan grup.
  4 ... dopdop
 5. 5.
  (bkz: come cover me)
  2 ... wunsch
 6. 6.
  metallicadan sonra dinlemeye başladığım en sağlam grup. tarja'nın sesi mükemmel olup küçük yaşlarda kilise korosunda da çalışmıştır. klipleri de çok güzeldir. indirmek için: http://www.gauntletvideos...videos/758/Nightwish.html
  2 -1 ... arcadian
 7. 7.
  tarja'nin ayrilmasiyla daha duzgun muzik yapmalarini umdugum grup. ilk zamanlarindaki muzik, melodi ve soz butunlugunu, rammstein gibi muzik yaparak sarsmislardir. sadece vokalle muzigi ortmeye calismak ise hic de guzel durmamistir.
  2 -1 ... a fine day to exit
 8. 8.
  (bkz: kadın vokal)
  2 -1 ... city walk
 9. 9.
  tarja turunen i şutladıktan sonra resmi sitelerinde ilanla vokalist arayan finlandiyalı senfonik power metal grubu.

  http://www.nightwish.com/en/article/8
  2 -1 ... wolfshade
 10. 10.
  herkesin vokalist tarja olmadıkça grubun adam olamayacağını savunduğu, gayet sağlam çalan metal topluluğu. tarja kadar başarılı soprano ne kadar az ise, nightwish üyeleri kadar iyi çalan adam sayisi da o derece azdir*. tarjanin bitmek bilmeyen istekleri, dengesiz kilo alışı ve tonlarca makyaj malzemesi kullanmasi, grubu yeni bir vokalist arayışına itmiştir. grubun müziğinde değişmeler olacağı kesindir, fakat bana kalırsa bu olumlu bir degisme olacaktir.
  2 ... heyyavrumhey