1. 1.
  gazi üniversitesinde iktisadi ve idari bilimler fakültesinde * profesörlük mektebinde bir hocadır. liberal bir tavrı vardır, liberal düşünce topluluğunun kurucusu ve üyesidir.
  2 -1 ... impayatoy
 2. 2.
  kemalist olmadığını açıkça ifade edecek kadar cesursan bu ülkede başına her şey gelebilir ama kemalizmi kapalı kapılar ardında eleştirip kamera önünde aman başıma bir şey gelmesin diye bir şey söylemeden sahte aydın rolü yaparsan başına bir şey gelmeyecektir. özerk demokratik üniversite masalları anlatılan bu ülkenin 21. yüzyıldaki hal-i pür melali budur işte.
  6 -4 ... sessiz harf
 3. 3.
  atatürk'ü eleştirme günahını işlemiş ve yök tanrılarınca cezalandırılmış bir göreceli aydındır.
  10 -7 ... eylmz
 4. 4.
  Malum panelin hemen ardından yaptığı açıklamadan alıntı:

  http://www.zaman.com.tr/w...r/haber.do?haberno=458286

  "Ben Atilla Yayla olarak söylediğim ve yazdığım her şeyin arkasındayım. Sizin ahlâk dışı saldırılarınızdan ve terörize etme çabalarınızdan korkup yılacağımı sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Panelin sonunda, söylediklerime Kemalistlerden cevap beklediğimi; ama bunu pek muhtemel görmediğimi, doğru dürüst bir cevap almaktan umutlu olmadığımı söylemiştim. Sizin saldırınız bunun en güzel kanıtıdır. Ben söz sarf ediyorum, siz kurşun sıkıyorsunuz. Hakaret ediyorsunuz. Tehdit ediyorsunuz. Ne yaparsanız yapın, John Milton'ın söylediği gibi, hakikat eninde sonunda galip gelir; ve, herkesin bildiği gibi, fikirlerden daha güçlü silah yoktur. Beni hain ilan ettiniz; ama fikir alanında benim karşımda mağlupsunuz. Yerlerde sürünüyorsunuz. Bu alçakça saldırının kati hesabını ise adalet önünde ve Allah huzurunda vereceksiniz."

  Bu paragrafa kemalistlerin tehdit ve şiddetten gayri verebileceği bir cevap yoktur sanırım.

  Bu ülke demokratik olma iddiasında olmasına rağmen devlet kendine atatürkçülük ideolojisini benimsemiştir. (bkz: resmi ideoloji) Buna karşı yegane silahı aleyhte fikirleri olan muhalif insanların gayet akademik çıkışlarına gösterilen fikirden münezzeh, şiddet ve hakaretten mürekkep hücumlarla sanırız bürokratik oligarşi gerçek, çirkin yüzünü göstermiştir.
  ama merak edilmemeli. vuruşarak çekiliyor ve yeniliyorlar.
  12 -6 ... azorka
 5. 5.
  ata'mızdan, ulu önder atatürk'ten "bu adam" olarak bahseden; "her tarafta bir sürü atatürk heykeli, atatürk resmi. avrupa'dan gelenler soruyorlar hep bir adamın resmi heykeli neden var" , "kemalizm gericiliktir" falan filan tarzı oldukça salakça ve gerizekalı beyanlarda bulunan dede... asıl 'bu adam', nasıl gazi üniversitesi öğretim üyesi olmuş, aklım almıyor...
  10 -17 ... faati
 6. 6.
  ayrıca, emin çölaşan, yıllarca önce bu zat tarfından kurulmuş liberal düşünce derneği gibi bir şeyin idologlarından olduğunu ve bu derneğe avrupabirliği fonlarından paralar akıtıldığını açıklamıştı! bu zat ise bu tip suçlamalara en ufak bir yanıt vermeyip yoluna devam etmişti! sevin, kollayın, aydın deyin, fikir özgürlüğü savaşçısı bir şovelye deyin bu adam için! sizin sevginiz de, şovelyeliğiniz de, fikir özgürlüğünüz de, aydınlığınız da gerçek düşünceleriniz ifşa olana kadardır. gavurun atına binen gavurun kılıcını sallar misali, sallayın gavurun size verdiği kılıçları halkınız üzerine, din deyin, iman deyin, allah deyin, özgürlük deyin, aydınlık deyin bu yaptıklarınızı maskelemek için.
  9 -8 ... kerameti kendinden menkul
 7. 7.
  sayın atilla yayla eleştirdiği vakit fikir özgürlüğü oluyor da, biz yobaz atatürkçüler bu saygı değer hocayı(!) eleştirince neden fikir özgürlüğü olmuyor da ağzı salyalı sara hastası muamelesi görüyoruz! ayrıca, elbette atatürk'te allah'ın yukarıdan indirdiği bir kitap değil ki eleştirilmesin, elbette eleştirilebilir, ama bu eleştiryi yaparken yok o adam, bu adam diye aşağılama sıfatları kullanıp işin kolayına kaçıp heykel atatürkçlüğüne dem vurmakta, bunu anlamış değilim! madem akademisyen, biraz da bilim etiği açısından düşünsün! bu adamın bazı fikirleri olabilir, bunu savunan da olur savunmayan da, ancak bu adamın akademisyenliğinden tut da kurduğu liberal düşünce derneğine kadar herşeyi şaibelidir! kendisi bu derneğe gelen paraları nasıl ve ne kaynaktan aktarıldığını söyleyemedi, acaba sevenleri söyleyip bizi rahatlatabilir mi?
  8 -5 ... kerameti kendinden menkul
 8. 8.
  hayır, tabi ki bu adama dinci diyerek ya da liboş diyerek eleştiride bulunulamaz! atatürk bir ilahi kavram değildir ki eleştirmesin, elbette eleştirisi de yapılır! ancak, bu adamın kullandığı dil ve ortaya koyduğu argümanlar resmen bel altına vurmaktır! ayrıca, bu adamın bu kadar savunulması da düşündürücüdür, zira halen daha kurduğu derneğe yapılan suçlamaları ne kamuoyu nezninde ne de çevresindeki kişiler huzurunda açıklayamamışıtır, zaten böyle bir aklmaya gitmediği gibi en ufak birşey bile söylememişitir, bu tutumları ile de "susmak bir nevi kabullenmektir" önermesinin doğruluğunu hatırlatmaktadır! kaldı ki, evet eleştirmişitir, ama bu eleştiren tayfanın da şaibeli kuruluşlar olması, kendilerini destekleyen kurumların batı menşeyli oluşu biz fikir özgürlükçülerinin nedense hiç kafasını kurcalamaz, ne de olsa bizim için fikir beyanının özgürce savunmak en büyük ülküdür(!) yoksa ne önemi var canım avrupadan bize hibe edilmiş paraların(!) zaten o hibeler bizim daha eleştirel ve fikir özgürlükçüsü(!) bir toplum olmamız için değil midir? olalım anasını satayım, binelim gavurların atına sallayalım onların kılıçlarını, tıpkı sayın hocamız(!), fikir, vicdanı ve cebi hür diğer liberal kardeşlerimiz gibi(!) alırız paralarımızı avrupalar'dan, kurarız derneğimizi,geçiririz başımıza bir akademisyen(!) basarız fikrimizi de eleştirimizi de avrupalı ustalarımızın izin verdiği konularda.
  6 -5 ... kerameti kendinden menkul
 9. 9.
  sarf ettiği cümle tam olarak şudur: "ileride artık bizlere 'Neden her yerde bu adamın heykelleri, fotoğrafları var?' diye soracaklar."

  ilkokul türkçe kitaplarından alıştığımız 'yazar acaba ne demek istemiş?' tarzında açıklayalım. (görülüyor ki buna fena halde ihtiyaç var.)

  atilla yayla diyor ki: "ileride yabancılar buraya gelecek ve 'neden her yerde bu adamın heykelleri resimleri var?' diyecekler".

  "bu adam" diyen kim? yabancılar.

  kefereler neden "bu adam" diyor? çünkü tanımıyorlar.

  ne bekliyordunuz?
  yabancılar gelip "acaba neden ülkenizin her yerinde ulu önder atatürk'ün heykelleri, fotografları var?" mı diyeceklerdi?
  sizce bu cümle daha mı mantıklı?

  (ki zaten bu cümle gelecek ile ilgili bir öngörüden öte yıllardır olagelen bir gerçektir, eğer yabancı bir misafirinizi türkiye'nin herhangi bir bölgesinde biraz gezdirirseniz bu soruyu duyarsınız -veya duymuşsunuzdur-)

  cümlenin ne anlatmak istediği de, kendi içindeki mantığı da gayet açık ve nettir.
  daha bu basitin basiti cümleyi anlayacak beyinsel fonksiyonlara sahip olmayanlar rica ederim bu konulara kafa yormasınlar.

  yok bal gibi anlıyorlar ancak amaçları ortadaki düşünceyi tartışmak yerine lafı başka yöne çekerek düşünce adamına sıkacak enformatik cephane saglama çabası ise bu fikirsel acziyyet karşısında acıma dışında hiçbir duygum harekete geçmez.

  sanılmasın ki burada atilla yayla'nın söylediği şeyi temize çıkarmaya, haddim olmayarak hocanın düşüncelerine meşruiyet kazandırmaya çalışıyorum. yaptığım tek şey söylenenin anlaşılmasını sağlamaya çabalamak.
  çünkü engin ardıç'ın dediği gibi "Türkiye'de bir yazı yazılır, sonra anlamayanlar ya da yanlış anlayanlar için o yazıyı ayrıca açıklayan bir yazı daha yazılır."

  not1: ortada dönen tartışmaların seviyesine bakınca anlıyoruz ki bazılarına münazara kültürünü öğretmemiz icab ediyor.

  not2: (#892297)
  18 -3 ... halit ayarcı
 10. 10.
  büyük insanların sarf edemeyeceği kadar küçük lafları hiç düşünmeden sarf eden liberal hocamız(!)
  6 -8 ... kerameti kendinden menkul