1. 1.
  filistinli hristiyan akademisyen, yazar.
  ingiliz dili ve edebiyati profesorudur. orayntalizm'i ciddi manada elestirmistir. (bkz: oryantalizm) adindaki kitabi buyuk yanki getirmistir. samimi, akilli bi adamdir.
  gerci yazdigi kitaplarin boyle meshur olmasi, ki bi ara bestseller'di oryantalizm, daha cok zamanlamadaki isabetten kaynaklanir.
  yani bu kitaplar yazilmaya baslandiginda, zaten oryantalizm'in oldugu sekliyle devri gecmekteydi. kendini yenilemeye ihtiyaci vardi zaten oryantalizmin. politically oriented bir dal oldugu icin, soguk savas sonrasi emperyalizm'in sekil degistirmesiyle artik akademik ihtiyaclar da degismekteydi. oyle iste yaa.
  7 ... child
 2. 2.
  On yıldan beridir kan kanseri tedavisi gören Filistinli ünlü bilim adamı ve düşünür Edward Said 25 Eylül 2003'te öldü. Filistinli Hıristiyan bir aileye mensup Said, Filistin davasıyla ilgili araştırmalarıyla ve yazılarıyla tanınıyordu.

  Edward Said 1935'te Kudüs'te doğdu. 1948 işgalinde ailesiyle birlikte Kudüs'ü terk ederek Lübnan'ın başkenti Beyrut'a yerleşti. Sonra Kahire'ye geçti. ilk, orta ve lise öğrenimini buralarda tamamladı. Sonra da üniversite öğrenimi için Amerika'ya geçti. Lisans öğrenimini Princeton'da tamamladı. 1964'te Harward Üniversitesi'nden doktora aldı. Daha sonra Amerika'daki muhtelif üniversitelerde ingiliz edebiyatı ve mukayeseli edebiyat dallarında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu alanda profesörlük unvanı alan Said son olarak Kolombiya Üniversitesi'nde çalışıyordu.

  Edward Said gerek Filistin davasıyla ilgili gerekse ihtisas alanında birçok kitap yazdı ve kitapları 36 dile tercüme edildi. Filistin'in Sorunu adlı kitabı başta olmak üzere bazı kitapları Türkçe'ye de tercüme edildi.

  1977'de Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)'nün parlamentosu vazifesi gören Filistin Ulusal Meclisi'ne seçildi. 1991'de başlayan Oslo yani israil işgal devletiyle masa başında anlaşabilmek için Filistin halkının meşru haklarından taviz verme sürecine şiddetle karşı çıktığından, o tarihte Filistin Ulusal Meclisi'nden istifa etti. istifa ederken Arafat'ın israil'e yanaşmak için yaptığı çalışmaları şiddetle tenkit etmişti. 1993'te imzalanan Oslo ilkeler Anlaşması'nı da "Arapların israil'e ve Amerika'ya teslim olma anlaşması" olarak nitelendirdi. Bununla birlikte işgalci Siyonistlerin Filistin'de hakları olduğunu ve Filistinlilerle Yahudiler arasındaki kavganın anlaşma yoluyla halledilebileceğini söylüyordu. Filistinlilerin şehadet eylemlerine de karşı çıkıyordu. Muhtemelen bu konudaki görüşlerinde içinde bulunduğu ortamın siyasi ve fikri baskılarının önemli rolü olmuştur. Amerika'da Siyonist lobilerin etkili olduğu ortamda yaşayan Edward Said bu eylemlere tepki gösterirken onun gibi Hıristiyan olan ve dini hassasiyeti ondan çok daha fazla olan Filistin Ortodoks Kilisesi sözcüsü Papa Ataullah Hanna Filistin topraklarındaki hakim şartları yakinen gördüğü ve yaşadığı için Filistinlilerin neden bu eylemlere mecbur kaldıklarını biliyor ve destekliyordu. Bu yüzden o, söz konusu eylemleri kınaması için yapılan tüm baskılara karşı çıktı ve bu eylemleri desteklediğini açık bir şekilde ifade etmekten kaçınmadı.
  5 ... mosquito
 3. 3.
  Filistinli aynı zamanda Hristiyan olan Filistin e gidip Tüm dünyanın o kocaman gözleri önünde israil e taş atan yüce yürek akıl küpü.
  4 ... yesillerik
 4. 4.
  (bkz: the sheik)
  3 ... suzergecer
 5. 5.
  clash of definitions adlı makaleyle samuel huntingtonın medeniyetler çatışmasınacevap veren akademisyen yazar.
  4 ... letranger
 6. 6.
  sosyal bilimlerde oryantalizm denince akla ilk gelen entelektüellerdendir. batı nın doğu ya bakışını oryantalizm adlı eserinde çok güzel anlatmıştır.
  3 ... maruf
 7. 7.
  (bkz: entelektuel surgun marjinal yabanci)
  2 -1 ... halit ayarcı
 8. 8.
  edward said eğitim sürecinde bir hristiyan ekolü olarak anglosakson eğitim almış olup kendisine ''avrupalı olmayan diğer'' olduğu öğretilmiştir.edward said bu durumu şöyle dile getirmiştir ''Bizi Onlardan ayıran dilsel, kültürel, ırksal ve etnik çizgi idi. Benim Anglikan kilisesine bağlı olarak doğmuş, orada vaftiz edilmiş ve kilisenin bir üyesi olmuş olmam işimi kolaylaştırmıyordu.''
  3 ... white pages
 9. 9.
  anısına gayet güzel bir uluslararası sempozyum düzenlenmekte olan büyük insan.
  http://www.kultursanat.org/ayrinti-766.html
  2 ... cryptic
 10. 10.
  (bkz: uluslararasi oryantalizm sempozyumu)*
  1 ... vend avesta