1. 1.
  Türkiye'nin en iyi entelektüellerinden biridir. Halen Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyesidir. Ama köşe yazılarının kalitesi son dönemde düşmektedir.
  2 -6 ... tereddütsüz
 2. 2.
  1943 ankara doğumlu, istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi ingiliz dili ve edebiyatı bölümü mezunu kişi. 12 mart döneminde iki yıl hapis yatmıştır. 12 eylül sonrası 1981'de doçentlikten istifa etti. 1983'te iletişim yayınları'nı kurdu. halen radikal gazetesinde yazmaktadır. james joyce çevirisi yapması da kendisi hakkında bahsedilebilecek bir diğer konudur.
  1 -2 ... vernon sullivan
 3. 3.
  üniversite tanıtımlarında referans olarak gösterilen üniversite hocası.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Murat_Belge
  -1 ... laedri
 4. 4.
  memleketin oldukça nadir demokrat solcularından birisi. birkaç gerçek sosyalistinden birisi. ve sanırız ki ahmet insel ile birlikte yegane resmi ideoloji muhaliflerinden biridir.

  ayrıyeten istanbul gezi rehberi isminde çok değerli bir başvuru kaynağını yazmıştır. istanbul'u keşfe çıkarken bu kitabı ve makinanızı* unutmayın.
  5 -3 ... azorka
 5. 5.
  buyuk entellektuel birikimine ragmen bir bilim adamina yakismayacak kadar cok saplantisi olan kose yazari ve bilim adamidir. dusmanimin dusmani dostumdur mantigi ile AKP'yi bile koruyup kollamasi sasirticidir. Turkiye ile ilgili olarak bardagin hep bos tarafini gormesi saygiyla karsilanmalidir ama yazim tarzindan dolayi amacinin uzum yemek degil bagciyi dovmek oldugu gorulebilir. bir de murat belge ile ilgili anlasilmayan birsey var. ingiliz filoloji uzmani imis. turk filleri dururken niye ingiliz fillerini inceliyor!
  7 -4 ... isla morada
 6. 6.
  düşmanımın düşmanıdır diye akp'yi kollamasının yanısıra, yine aynı mantıkla ermeni soy-kırımı üzerine nahoş şeyler yazan.soykırımı tanıdığını açıkça söylemese de yazdıklarından-çizdiklerinden anlaşılan bir mütareke-basını sözcüsü!
  4 -3 ... kerameti kendinden menkul
 7. 7.
  türkiye de eğer aydın,entellektüel,demokrat birisinden bahsedilecekse işte bu adam murat belge dir. radikal gazetesini alma sebeplerimizden birisidir. iletişim yayınlarının kurucularındandır. bir de geçen yıl türksolu dergisi tarafından yılın faşist adaylarından birisiydi.
  6 -4 ... sayid jarrah
 8. 8.
  hale soygazi'nin eşidir.
  -1 ... muvakkitzade sukufe nigar
 9. 9.
  aman allahım'lık bir hocadır.bilgi üniversitesinde karşılaştırmalı dil ve edebiyat dersine girerek yakın bir arkadaşımı derse girmeye başladıktan bir ay sonra entellektüel bir hava içerisine sokmayı başarmış bir insandır.kaybettik arkadaşımızı. ''The text gives the impression of a foreshadowing pathetic fallacy by describing the open window and the things outside; however, we understand it is not true since the outside world and the inner side of the woman are contradictory'' cümlesini kurarak beni dumura uğratmıştır. işte o an arkadaşımı gerçekten kaybettiğim andır.
  1 ... ephedra
 10. 10.
  Kitapları:

  Tarihten Güncelliğe (1983)
  Sosyalizm, Türkiye ve gelecek (1989)
  Marksist Estetik, Christopher Caudwell Üzerine Bir inceleme (1989)
  The Blue Cruise (1991)
  12 Yıl Sonra 12 Eylül (1992)
  Türkiye Dünyanın Neresinde (1992)
  istanbul Gezi Rehberi (1993)
  Boğaziçi'nde Yalılar ve insanlar (1997)
  Edebiyat Üstüne Yazılar (1998)
  Tarih Boyunca Yemek Kültürü (2001)
  Başka Kentler Başka Denizler (2002)
  Osmanlı'da Kurumlar ve Kültür (2005)

  Çevirileri:

  Martin Chuzlewitt - Charles Dickens
  Döşeğimde Ölürken - William Faulkner
  Ağustos Işığı - William Faulkner
  Ayı - William Faulkner
  Dublinliler - James Joyce
  Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi - James Joyce
  1844 Elyazmaları - Karl Marx
  Bir Zamanlar Europa'da - John Berger
  Hegel - W.T. Stace
  1 -1 ... halit ayarcı