bugün

Tartışmayı daha kısa koldan bitirmek için veya daha farklı bir kutupta farklı bir kivama getirip kendini haklı çıkarıp ya da karşıdaki kişinin tezine karşın bir anti tez geliştirip tartışmayı devam ettirmektir ya da piç etmektir.
Mantıksal safsata. Genelde tartışma boyutunu değiştirmekten geçer yolu. Örneğin argümanı tartışmak yerine argümanın diğer tarafının bir özelliğini ön plana çıkartarak ve konuyu dağıtarak tartışmaya yön vermektir.
(bkz: argumentum ad hominem)

melih gökçek'in çok yaptığı hadise.
aynı zamanda bir nsbm grubudur.
ekonomi, eğitim, hayvancılık, dışa bağımlılık, terör, yasaklar, kutuplaşma, yaklaşan mezhep savaşları, dış politika başarısızlığı, kandırılma ? allah affetsin, peki.

nasıl düzelecek? savunduğun akp ajandası nedir?

reis 2023 dedi.
-yani?

lozanda gizli maddeler varmış, atatürk ingiliz ajanı yahudiymiş.

-kim dedi bunu? kaynağın nedir?

kadir mısıroģlu ruhuyla konuşmuş atatürk'ün itiraf etmiş hemde hata ettim islamı bitirmeye çalışmakla demiş pişmanmış. çanakkale' de
yokmuş atatürk.

ruhla konuştuğuna milleti inandırmış delinin biri, ortaya atılmış bir 2023 algısı. ve buna inanan milyonlar.
Şöyle bir örnekle açıklayayım: pesin fifadan daha iyi olduğunu iddia eden arkadaşa cevaben "atari oynamaktan beyni yanmış yazarlar..." diye başlayan bir entry düşünün. Aslında cevap veren arkadaş karşısındaki kişinin atari oynayıp oynamadığından bile habersizdir ama tartışma esnasında üste çıkmak için bu gereksiz cümleyi kullanmıştır. işte ad hominem tamamen budur ve safsatadır.

Ad hominem, tartışma anında sadece karşıdaki kişiyi yermek amacıyla alakasız bir şey söylemektir. Ad hominem bilimsel değer taşımaz.

Dindar kişiye "arap yalakası", ateiste "Din düşmanı" denmesi gibi örnekler çoğaltılabilir.

Bunu yapmayın dostlar. Herhangi bir konuda tartışırken sadece konuyla ilgili konuşun. Yoksa bir anlam ifade etmez.
Önerme yerine, önermeyi yapan kişiyi tartışma konusu ederek iddialara karşı çıkma olayı. Ad hominem, mantıksal bir safsata kabul edilir.

arthur schopenhauer; haklı çıkma sanatı olarak da bilinen "eristik diyaletkik" adlı kitabında, farklı taktiklerde ad hominem'den yararlanır.

yapıcı bir tartışma içinde yeri bulunmasa da haklı çıkmak için girilen tartışmalarda kullanılabilecek bir şey. fakat çok abartılı ve belirgin bir şekilde kullanıldığında kullanan kişiyi pek iyi göstermez.
haklı çıkma sanatı.

özet olarak anlamı, karşı argüman sunmak yerine, karşı tarafın karakterine saldırmaktır.
günümüz bir grup siyasetcilerinin içgörüsüz, zeminsiz, içeriksizliğiyle seçtiği kolaya kaçma, akıl bulandırmalı yöntem kalıbını tanımlayan deyim.
Konuya odaklanmak yerine, insana odaklanıp, eleştirerek yapılmaya çalışılan tatsız, nahoş haklı çıkma tekniğidir.
Konu veya durumla ilgili donanımsız ve yetersiz insanların, kişi üzerine yoğunlaşarak konuyu saptırma yöntemidir.
iticidir ve etik değildir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.