1. 1.
  otizm yelpazesindeki bir sendrom. tipik olarak otistik çocuklarda görülen sosyal ilişki ve iletişim sorunlarının yanı sıra dar bir ilgi alanı görülür. Çok sınırlı konularda ve dar çerçeveli alanlarda derin bilgilere sahiptirler.
  Duygusal hayatında hep akılcı ve heyecansız yorumlamalara sahiptir.bu kişilerde davranış sorunları görülebilir, jest, mimik ve vücut dilini kullanmada sorunları vardır.

  en ünlü örnekleri için;
  (bkz: sokrates)
  (bkz: albert einstein)
  (bkz: charles darwin)
  (bkz: michael fitzgerald)
  (bkz: william butler yeast)

  ayrıca (bkz: rain man)
  23 -1 ... confusedy
 2. 2.
  1944'te hans asperger tarafından tanımlanmıştır.
  bu sendrom yüksek işlevli otizme benzer. fakat dil becerilerinde otistikler kadar zorluk yaşamazlar. dili kullanma becerileri vardır fakat sosyal ortamlarda kullanamazlar.
  7 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  Asperger sendromlu kişilerin en büyük karakteristik özelliklerinden biride empati yoksunluğudur.Karşısında çok acılarda çekseniz,annenizde ölse veya iflasta etseniz asla sizi anlamaz ve kendini sizin yerinize koyamaz.Sizi teselli etmek için bir girişimde bulunmaz.Öyle olduğunu zannetseniz bile bilinki çok iyi rol kesiyordur.
  17 -1 ... hemera
 4. 4.
  2046 nın 10 martı ya da 1855 in 7 hazirani hangi güne denk gelir diye sorun hemen doğru yanıtı verirler, tanrı vergisi.
  7 -6 ... pygmalion
 5. 5.
  Asperger bozukluğu temel olarak kendisini sosyal ilişkilerde gösteren bir bozukluktur. Genellikle çocukluk çağında tanımlanan bir bozukluktur. Toplumsal ilişkilerde kullanılan el kol hareketleri, vücut konumu, yüz yüze gelme ya da göz göze gelme gibi sözel olmayan davranışlarda bozulma, yaşıtlarıyla uygun ilişkiler geliştirememe, diğer insanlarla birlikte eğlenme güçlüğü, toplumsal ilişkilerde uygun duygusal karşılık verememe; basmakalıp ya da sınırlı bir ilgi alanında kalma, gündelik işlerdeki alışageldik rutin davranışlarda esneklik gösterememe, el çırpma, parmak burma gibi yineleyici motor davranışların olması, eşyaların parçalarıyla uğraşıp durma asperger sendromunda görülebilecek belirtilerdir. Genellikle çocukluk çağında tanımlanmakla birlikte erişkinlerde de görülebilir. Asperger sendromu olan kişiler genellikle özel bir alanda oldukça yeteneklidirler. Asperger sendromu olan kişiler uygun ortam sağlandığında çok başarılı olacaklardır. Özellikle ikili ilişkileri gerektiren işlerden ziyade belirli bir konuda derin bilgi gerektiren teknik işlerde daha başarılı olabilirler. Bazı mesleklerde ise durum karışık olabilir. Örneğin Asperger sendromu olan kişinin öğretmenlik yapamayacağını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Ancak ortam ve ilişkiler ne kadar karmaşık olursa uyum sağlamaları da o kadar güç olacaktır. Örneğin öğrencilerinin motivasyonunun yüksek olduğu üniversite hazırlık dershanelerinde ya da üniversitede çalışabilirken, ilköğretim okulunda ya da problemli öğrencilerin bulunduğu bir sınıfta öğretmenlik yapmaları mümkün olmayabilir.

  http://www.terapistim.com...tap/AspergerSendromu.html
  11 -1 ... mulayim
 6. 6.
  (bkz: otizm)
  (bkz: born on a blue day)
  (bkz: daniel tammet)
  1 -2 ... havada bulut
 7. 7.
  mozart and the whale filmine konu olmus otizm'in ender rastlanan bir türüdür.
  3 ... cnm yhaa
 8. 8.
  Asperger sendromlu çocuklar bebeklik yıllarında sağlıklı gelişirler, otistik çocuklar ise çok daha erken belirti verirler, çevreleriyle iletişimleri yoktur, konuşma gecikmesi vardır. Asperger çocuklarda konuşma gecikmesi yoktur. Etyolojisi bilinmemekte, genetik geçişli bir sorun olduğuna ilişkin veriler olup, otistik bozuklukta olan sebepler sorgulanmaktadır. Hastalık, 3-4 yaşlarından sonra anlaşılmaya başlar, genellikle erkek çocuklarında daha sık görülür ve her dokuz erkek çocuğuna karşılık bir kız çocuğunda ortaya çıkmaktadır. Her beş yüz doğumda bir görülmektedir.

  Asperger sendromu belirsiz bir durumdur, görünmeyen bir sendrom olduğu için, bu sendromlu olan kişiler, birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmıştır. Belirsizdir, aynı zamanda tanımlanması da zordur, genellikle, ”üçlü bir eksiklik” olarak tanımlanmıştır, üçlü bir zorluklar seti;
  toplumsal ilişkilerde zorluklar
  iletişimde zorluklar
  hayal gücünde zorlanmalar olarak bu eksiklikler ortaya çıkmaktadır.

  Asperger Sendromlu çocukların tuhaf ilgileri veya acayip, yoğun tutkuları (alışılmadık şeyleri saplantı halinde biriktirme gibi) vardır. Belli bir konuya abartılı ilgi duyarlar. Örneğin otomobil, uzay, ağaç çeşitleri gibi eksantrik konularda her ayrıntıyı bilirler, arabaları motor sesinden bile tanıyabilirler. ilgi alanları konusunda insafsızca konferans verme eğilimindedirler; bu konularda tekrarlayan sorular sorarlar; fikir üretmekte problemleri vardır; diğerlerinin isteklerine aldırmaksızın kendi eğilimlerini takip ederler ve bazen de kendi kısıtlı ilgi alanları dışında kalan herhangi bir şeyi öğrenmeyi reddedebilirler.
  5 ... saxeblue
 9. 9.
  "dahi" sınıfına giren bir çok ünlü kişinin sahip olduğu söylenen sendrom.

  (bkz: leonardo da vinci)
  (bkz: isaac newton)
  (bkz: charles darwin)
  (bkz: albert einstein)
  (bkz: ludwig wittgenstein)
  (bkz: adolf hitler)
  (bkz: wolfgang amadeus mozart)
  (bkz: alan turing)
  (bkz: ted kaczynski)
  (bkz: paul dirac)
  (bkz: andy warhol)
  (bkz: socrates)
  5 ... soul forged sin
 10. 10.
  2007 hollanda yapımı "ben x" filminde dolaylı yoldan işlenen rahatsızlıktır. filmin başrol oyuncusu asperger sendromu olan, oldukça içine kapanık bir lise öğrencisini canlandırıyordu.
  2 ... mangdasire