bugün

1902-1984 yllari arasinda yasamis Nobel odullu Ingliz teorik fizikci.Tam adi Paul Adrien Maurice Dirac tir. Hani derler ya asmis insan diye; bu tanimin benim icin cuk diye oturdugu nadir insanlardandir Dirac. Kuantum mekaniginin babalarindan biri olarak kabul edilen Dirac, kuantum mekanigini matematiksel olarak super bir sekilde formulize etmistir. Icine kapanik, sessiz sakin bir adam olan Dirac in bu karakterinin sivrilmesinde babasinin rolu buyuk olmustur. Diktator bir ailede yasamis ve babasi oldukten sonra artik daha ozgur oldugunu ifade etmistir.Kendisini yogun calismalarindan siyirabildigi zaman nefes almak icin uzun yuruyuslere cikar, dag tepe bayir demeden kafasindaki fizik problemlerini dusunup kaptirir yururmus Dirac Usta. Gelistirmis oldugu matematiksel kuantum mekanigi gosterimi hesap kitap yapmayi kolaylastirmis, sahsimda kagit kalem ugrasirken kendisinin ruhuna bir fatiha okuma istegi uyandirmis ancak ateist oldugundan oturu bu dusuncemden vazgecmisimdir.
şurda heycan ve mutlulukla quantum anlatan feynmann'a önce o elini bir indir bakışı atmışlığı var. http://ysfine.com/feynman/feydirac.jpg
büyük bir dehaymış. matematik konusunu bir dil, fiziksel verileri tasvir etmekte kullanılan bir yöntem olduğunu söylemiş, matematiğin oluşumu formüle etmekten başka bir işe yaramadığını, oluşumun bazı evrelerinin matematiksel olarak açıklanamasa bile bunun o oluşumun varlığını değiştirmeyeceğini söylemiş, ve kimsenin düşünmediği matematiksel yöntemler arayışına girmiştir.

dirac, görünüşte ingiliz ancak orta ismi maurice, ve soyad dirac da direkt fransızmış izlenimi uyandırmaktadır.

matematik formüllerinin "estetik özellikler" içermesi gerektiği gibi acayip bi seviyede matematik ve fizik bilimine hakim olduğu söylenir.

einstein´dan falan çok daha zeki olduğu, dünyada yaşamış en zeki kimse olmasının muhtemel olduğu, ancak otistik özellikler taşıdığı, insanlarla ilişki kurmakta çok zorlandığı da söylenir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.