bugün

asıl adı andrew warhola'dır.(d. 6 ağustos 1928?, pittsburgh?, pennsylvania - ö. 22 şubat 1987, new york,abd) abd'li sanatçı ve film yapımcısıdır. 1960'lardaki "pop sanat" akımının öncülerindendir.
abd'ye çekoslovakya'dan göç eden bir ailenin oğluydu. 1949'da pittsburgh'daki carnegie teknoloji enstitüsü'nün resim bölümünü bitirdi. daha sonra new york'a giderek 10 yıl kadar reklam ilüstrasyonlarıyla yaşamını kazandı. 1950'lerin sonlarında resim yapmaya başladı. 1962'de campbell hazır çorba kutularının etiketlerine, coca-cola şişelerine, brillo bulaşık teli kutularının taklitlerine yer verdiği resimleriyle bir anda dikkat çekti. ertesi yıl bu tür tüketim malları resimlerini fotografik ipek baskıyla(serigrafi) seri biçimde üretmeye girişti. daha sonra ünlü kişilerin portrelerini yaparak göz alıcı renklerle bunların sayısız çeşitlemelerini basmaya başladı. böylece sanat yapıtını mekanik bir ürün haline getirmeyi, sanatçının kişiliğinden ve duyguularından soyutlamayı amaçlıyordu.
warhol, 1960'ların ortalarında kendini sinemaya verdi ve eat(1963), my hustler(1965), the chelsea girls(1966) ve blue movie(1969) gibi filmler çekti. erotik öğeler içeren, belirli bir olay örgüsüne dayanmadıkları için sıkıcılıktan kurtulmayan bu aşırı uzun(bazısı 25 saat sürüyordu) yapıtlar genellikle yeraltı filmleri olarak nitelendirildi. 1975'te yayımladığı the philosophy of andy warhol'u, portreits of the seventies(1979) ve andy warhol's exposures(1979) adlı kitapları izledi.*
"sanat her yerdedir, dolayısıyla artık yoktur. herkes bir dahi, dünya mevcut haliyle hatta sıradanlığıyla bir harikadır" sözlerinin sahibi.
(bkz: pop art)ın öncülerinden olan marjinal sanatçı
'herkes birgün 15 dakikalığına ünlü olacak' sözü onu bize ,şu yaşadığımız günlerde en çok hatırlatan şey olmuştur...
dandy warhols grubunun bi nevi dolaylı olarak isim babasıdır
factory'si pek çok güzel yüzü,pek çok aykırı kişiliği daha doğrusu pek çok warhol starı ağırlamıştır. glitter görünen küçük dünyalarında yaşamış bir dolu trajedi...
(bkz: candy darling)

(bkz: nico)
(bkz: herkes bir gun 15 dakikaligina sohret olacak) *
tüketim toplumunun yarattığı amerikan rüyalarından,kendi rüyalarını yaratan tasarımcı.
(bkz: öğrenilmiş zevksizlik)
(bkz: the dandy warhols)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.